-20 % na objednávky nad 5 000 Kč s kódem MINUS20*Platí i v prodejnách. Sleva neplatí na zlevněné a vybrané produkty.

-20 % na objednávky nad 5 000 Kč s kódem MINUS20*Platí i v prodejnách. Sleva neplatí na zlevněné a vybrané produkty.

100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jaké budou barvy roku 2021? Pomůžeme vám se v tom vyznat

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 4. LEDNA

Barva roku rozhodně není žádné dogma, které byste museli dodržovat. Pokud se ale zajímáte o trendy a interiérový design, můžete se barvami pro tento rok nechat inspirovat. A proč píšeme barvami? Protože jich je spousta. Ti největší světoví výrobci nátěrových hmot si je totiž po poradě s designéry a architekty stanovují sami. A my vám je teď všechny představíme. Která se vám zamlouvá nejvíce?

Kdo určuje barvu roku?

S trochou nadsázky by se dalo říct, že jsme to my sami. S barvami roku sice přichází odborníci najatí největšími výrobci nátěrových hmot, ti se ale rozhodují na základě globálních trendů a chování svých spotřebitelů. Barva roku tedy dokonale vystihuje aktuální náladu a dění v designu, módě, pop kultuře, architektuře i technologii.

Těmi největšími hráči jsou zpravidla společnosti Pantone Color Institute, Dulux spadající pod Akzo Nobel a dále také PPG nebo Sherwin-Williams. Ve světě je jich ale mnohem víc, máme tu Rust-Oleum, Benjamin Moore nebo Valspar a svou barvu roku také určila televizní stanice spadající pod Discovery, Inc.

A to už je pěkná paleta barev pro rok 2021, nemyslíte? Tak si je teď pojďme představit.

Zatímco do roku 2020 a nového desetiletí jsme vstupovali s velkými očekáváními, do roku 2021 kráčíme trochu nejistě a někteří z nás plni stresu a obav. Dalo se předpokládat, že na to budou módní trendy i barvy roku reagovat. Svým výběrem se nám snaží přinést uvolnění a naději. Po všech těch turbulencích posledního roku si totiž přejeme hlavně jistotu a nový začátek.

Světlo na konci tunelu: Ultimate Grey a Illuminating od Pantone

Přestože to dlouho vypadalo na modrou barvu v mořských odstínech, nakonec společnost Pantone představila hned dvě barvy pro rok 2021 a to šedou a zářivě žlutou. Význam je jasný - jedná se o kontrast, který má symbolizovat naději, jakési světlo na konci tunelu. Tyto dvě nezávislé barvy se krásně propojují a působí na oko velmi příjemně.

Je to teprve podruhé za 22 let, co společnost vedle sebe postavila dvě barvy. Žlutá se na scéně za tu dobu objevila podruhé a pro šedou je to úplná premiéra. Konkrétní odstín šedé Ultimate Grey nemá působit depresivně, naopak by do interiéru měl přinést stabilitu, klid a moudrost. Žlutý odstín Illuminating zase připomíná sluneční svit nebo také smajlíka.

Náš tip: V interiéru budou působit obě barvy moderně, čistě až futuristicky. Pokud je na vás kombinace moc silná, upřednostněte jen jednu z barev a druhou jí jen velmi jemně doplňujte pomocí dekorací, polštářů či koberců.

Návrat k přírodě a jednoduchosti: Brave Ground od Dulux

Společnost Dulux se držela trochu více při zemi a zvolila si jako barvu roku neutrální hnědou barvu, která působí teple a přináší do každé místnosti povzbuzující a vyvážený pocit. Díky své univerzálnosti umožňuje vyniknout i jiným barvám a oblíbeným kouskům nábytku a dekorací.

Pokud cítíte, že potřebujete v následujícím roce některé věci přehodnotit, tato barva by vám měla dodat pevný základ, víru v sami sebe, ale i prostor pro kreativitu.

Náš tip: Jak si s touto na první pohled nevýraznou barvou poradit v interiéru? Zkombinujte jí s podobnými barvami, například béžovou či krémově bílou, abyste dosáhli elegantního a uklidňujícího vzhledu. Nebo využijte síly její neutrality a zpárujte ji s hřejivými odstíny červené a růžové, které tak nenuceně vyniknou. Zpět k přírodě se navrátíte kombinací se zemitými prvky jako jsou dřevo či kámen.

Wellness pro oči i duši: Transcend, Big Cypress a Misty Aqua od PPG

Ano, začíná být celkem jasné, kam se bude příští rok ubírat a tak vás nepřekvapí, že i společnost PPG dala dohromady klidnou a přírodní paletu barev tak, aby vnesla do každého interiéru hřejivou lehkost a pocit klidu. Jde prý o jakési wellness pro oči i duši.

Barevný trojlístek tvoří konkrétní barvy Transcend - zemitý odstín ovesných vloček, Big Cypress - hřejivý zázvor má znázorňovat klid a objetí pro váš domov a Misty Aqua - propojuje svou mladost a svěžest se zbývajícími dvěmi zemitými tóny.

Náš tip: Všechny odstíny jsou univerzální, takže je můžete využít jako dominantní i jako podpůrnou barvu v místnosti. Jen zkuste dodržet zlaté pravidlo všech návrhářů: 60:30:10. Alespoň 60 % místnosti by měla zaujmout dominantní barva, 30 % sekundární barva a zbylých 10 % tvoří třetí barva tzv. akcenty, například ve formě menších doplňků jako dekorace a textil.

Elegantní červená: Passionate od HGTV Home by Sherwin-Williams

A teď trochu neobvyklý hráč na poli barev. HGTV je americký televizní kanál věnovaný kutilům a interiérovým nadšencům. Tato stanice si také určila barvu roku a sází na živé a odvážné odstíny. Přesně taková je jejich sytě červená Passionate HGSW2032, která má stírat hranice mezi moderním a tradičním. Jde o odvážný, ale elegantní odstín, u nějž se návrháři inspirovali přírodou.

Náš tip: Tmavě červená vytváří osvěžující pozadí pro nábytek ve světlých a neutrálních barvách. Pro dramatičtější vzhled můžete barvu spárovat s klasickou modrou nebo zelenou.

Harmonická modrozelená: Aegean Teal od Benjamin Moore

Je pro vaši domácnost červená příliš? Vyzkoušejte uklidňující modrozelenou. Tato barva v nás má prý probouzet přirozenou harmonii a dát nám prostor, abychom se na chvíli zamysleli a zpomalili.

Tato modrozelená barva je vlajkovou lodí mezi dalšími 11 barvami, mezi které patří i máslově žlutá, krémově bílá či zemitě hnědá. Skvěle se k nim budou hodit přírodní materiály jako dřevo, kámen či cihla.

Náš tip: Je dobrou volbou pro ložnice nebo domácí kanceláře a díky její ležérní eleganci ji to bude slušet i na kuchyňských skříňkách.

Uzemňující Urbane Bronze od Sherwin-Williams

Závěrem snad potěšíme všechny milovníky metalických barev. Jde o teplý odstín šedo-hnědé barvy, který má odrážet naši současnou potřebu po rovnováze a stabilitě. Šedé podtóny připomínají opotřebovaný kámen či leštěný kov, které mají schopnost uklidňovat a uzemňovat.

Náš tip: Na stěnách i nábytku dodá barva interiéru moderní a elegantní vzhled. Skvěle se sladí s nábytkem a dekoracemi z přírodních materiálů jako jsou dřevo, kámen a tkanina a na zajímavosti ji přidají kožené či kovové doplňky.

Zaujala vás některá z barev pro rok 2021? Vybavte si podle ní svůj interiér.