Sleva 15 % s kódem LETO15 | Ušetřete ještě dnes →
300 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

DIY: Jak vyrobit kolotoč nad postýlku včetně dřevěné konstrukce

Pojďte si s námi vyrobit něžný kolotoč nad postýlku pro vaše miminko. Ukážeme si, jak na závěsnou dekoraci z plstěných mráčků i dřevěnou konstrukci.

Jak vyrobit dřevěnou konstrukci na kolotoč

Budete potřebovat:

 • Dřevěné prvky – hranolek 2x2 cm délky 75 cm, hranolek 2x2 cm délky 40 cm a 2x lišta 6x0,8 cm délky 22 cm.
 • Spojovací materiál – 2x šroub M6 se zápustnou hlavou délky 4 cm, 3x šroub M6 se zápustnou hlavou délky 5 cm, 4x podložka M6 o průměru 2 cm, 1x podložka M6 o průměru 1,2 cm, 3x křídlová matka M6, 2x šestihranná matka M6 a vrut s okem nebo háčkem.
 • Nářadí – pila, vrtačka, šroubovák, bruska nebo smirkový papír.

Jak na to krok za krokem:

 1. Nejprve si nařežte všechny dřevěné části na potřebné velikosti, zabruste hrany a předvrtejte díry na šrouby – jako na fotce výše. Jen pozor na dírku v delší tyčce, u které je kóta, ale dírka není na fotce vidět, protože je vrtaná rovnoběžně s podložkou.
 2. Kratší hranolek na konci opatřete vrutem s okem. Potom spojte lištu se čtyřmi otvory s dlouhým hranolem dvěma šrouby, podložkami a matkami.
 3. Následně přišroubujte delší hranol ke kratšímu. Spoj je ukončený křídlovou matkou, aby ho bylo možné podle potřeby utahovat.
 4. Teď přichází čas vyřešit, jak připevnit konstrukci na postýlku. Přišroubujte druhou lištu a opět zakončete křídlovými matkami, kterými je celá konstrukce připevněna ke šprušlím postýlky bez nutnosti vrtání. Matky směřují směrem ven, hlavy šroubů jsou umístěny uvnitř v postýlce.
1

1

2

2

3

3

4

4

Jak vytvořit plstěný kolotoč nad postýlku

Pojďte se pustit do tvorby samotného ozdobného závěsu. Zkuste třeba tenhle z plsti v jemných šedobílých tónech. Bude skvěle ladit s krásnými polštářky i měkoučkými mantinely. Níže pro vás máme inspiraci na další materiály, ze kterých můžete vybírat.
Co potřebujete:

 • 2x laťku 10/10 mm délky 32 cm s dírkami na koncích
 • vrut s okem (šroubovací očko)
 • na mráčky různobarevnou plsť
 • můžete přidat i hrací strojek
 • duté vlákno na výplň
 • silon, jehlu, nit

Jak na to krok za krokem:

 1. Nejprve si předkreslete mráček na papír, šablonu vystřihněte.
 2. Podle šablony vystřihněte 10 mráčků z plsti.
 3. Mráček kolem dokola prošijte na stroji nebo v ruce a vynechejte kousek na obrácení z rubu na líc.
 4. Obraťte na líc, dovnitř nacpěte kousek dutého vlákna a díru zašijte neviditelným stehem.
 5. Vystřihněte si ke každému mráčku šest kapek, těmi provlékněte nit, spodní kapku zauzlujte a horní část nitě přišijte k mráčkům. Mráčky navlékněte na silon.
 6. Přivažte závěs na dřevěnou konstrukci.

  Upozornění: Kolotoč je určený pro děti, co na něj jen koukají. Až se po něm začnou natahovat, mějte je pod dozorem, aby náhodou nějakou kapku nevdechly nebo nesnědly.
1

1

2

2

3

3

4

4

5

5

6

6

Další tipy na kolotoče i jak ozdobit dětskou postýlku

 • Pokud nemáte plsť, použijte obyčejný papír. Na něj pak můžete nakreslit nejen mráčky, ale třeba různá zvířátka, ptáčky, nebo jen geometrické tvary.
 • Jestli přece jen toužíte po něčem měkoučkém, vytvořte si vlněné bambulky. Nebo si kupte hotové pompomy v galanterii.
 • Nádherně vypadají různé korálky, pírka, skládané origami, háčkované ozdoby i drhané macramé pírka. Nebojte se experimentovat, jen vždy vybírejte lehoučké materiály.