-15 % na vše s kódem NAROZENINY15*Platí i v prodejnách. Nevztahuje se na zlevněné a vybrané produkty.

-15 % na vše s kódem NAROZENINY15*Platí i v prodejnách. Nevztahuje se na zlevněné a vybrané produkty.

100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošíkMenu

Designérka radí: Jak udržet doma slunce po celý rok

Emilia Barbacka · 11. října 2021

Pomalu se blíží chladnější a zamračené dny. Slunce však můžete v interiéru udržet déle. Inspirujte se tipy polské blogerky a interiérové designérky Izabely Perez Harriette a zjistěte, jak bojovat s šedí pomocí dekorací.

Začíná říjen, počasí se ochlazuje a dny se zkracují. Existuje nějaký jednoduchý způsob, jak navzdory tomu udržet doma slunečnou atmosféru?

Atmosféru v našem domově vytváříme my, nikoli počasí za oknem. Je příjemné nechat se inspirovat ročními obdobími. Ale nemá cenu bojovat proti tomu, co máme rádi a co nám zlepšuje náladu. Já jsem letní člověk. Při zařizování interiérů jsem se snažila zachytit atmosféru míst, která si spojuji s krásným počasím a kde ráda trávím dovolenou.

S představou oblíbených destinací po celém světě jsem si v bytě uspořádala barevnou paletu. Při výběru doplňků jsem se inspirovala také krajinou a vegetací charakteristickou pro tato místa. Přemýšlejte o tom, kde byste chtěli v tomto ročním období být, jaké barvy jsou pro dané místo charakteristické a jaké prvky z okolí byste mohli přenést pomocí dekorací do bytu.

Na co se zaměřit při výběru doplňků, které nám umožní zalít náš domov sluncem a teplem?

Nejlepší je zaměřit se na to, co si spojujeme s létem, slunečními paprsky a teplým počasím. Pro někoho je to horká Sicílie, písečný Karibik, levandulí provoněná Provence, barevné Maroko... Pro jiného jsou synonymem dovolené krásné sady, louky a jezera na polském venkově. Abyste si atmosféru teplých dnů udrželi i doma s doplňky, zaměřte se na barvy míst, která si se sluncem spojujete nejvíce.

Pokud chceme, aby tyto dekorace byly jen jemným odkazem, pak při představě léta u moře nemusíme zdobit dům mušlemi nebo polštáři s kotvami. Za prvé, ne vždy se to hodí do interiéru, a za druhé, decentnější dekorace nevyjdou jen tak z módy ani vás nepřestanou brzy bavit. Místo mušlí můžeme nasbírat klacíky vyvržené mořem a vytvořit z nich „kytici“ do vázy nebo potáhnout polštáře lněnými povlaky evokujícími barvy moře, písku nebo tlumenou zeleň trávy na dunách.

Koše a další tkané předměty (lampy, lucerny, koberečky) z tropických přírodních materiálů jsou typické pro oblasti, kde léto trvá po celý rok. Teplé měsíce vám nepochybně připomenou i speciální lucerny, které můžeme v létě používat večer na terase a po sezóně je přenést do interiéru.

A nezapomeňte na rostliny. Řezané i ty v květináčích. Důležité je, v čem je uchováváte. Květináče i vázy svým vzorem, formou a barvami můžou nádherně navodit atmosféru léta.

Z každé cesty se snažím přivézt nějaký charakteristický doplněk, který by se hodil do mého interiéru. Nejčastěji je to keramika. Už mám nádobí z Portugalska, Španělska i Maroka a kuchyňské náčiní z exotického dřeva z Kuby. Ne vždy se mi do kufru vejde tolik, kolik bych si chtěla vzít s sebou, ale doplňky inspirované těmito místy jsou naštěstí k dostání i v Polsku.

Můžeme výzdobu doplnit prvky, které najdeme doma?

Nejjednodušší způsob, jak změnit věci pomocí toho, co už máte doma, jsou všechny projekty DIY. Těm, kteří se nebojí vzít do ruky štětec a experimentovat s nábytkem, doporučuji natřít ho jinou barvou, která by ladila s interiérem, ale byla by spojena s teplými dny.

Pokud však nechceme trvalé změny, dobrým řešením mohou být samolepky ve stylu mozaikových dlaždic (typické pro středomořské země) pro použití na stěnách, podlahách i nábytku. Stejně snadným způsobem, jak změnit interiér, jsou plakáty v rámu. Můžeme mít po celý rok stejné obrázky nebo je měnit podle nálady či když nás omrzí.

Lze tohoto efektu dosáhnout v každém interiéru?

Myslím, že ano, ale nebude toho snadné dosáhnout v úplně každém interiéru a efekt nemusí být tak znatelný. To ale neznamená, že bychom neměli mít v domě alespoň trochu sluníčka. Rostliny v květináčích a vázách, které odpovídají stylu vašeho domova, jsou dekorace, které se hodí do každého prostoru.

Proč zrovna rychlá „sluneční" proměna?

Sluneční svit, dostatek světla, teplo a zeleň za oknem jsou přirozeným dopaminem. Pro dobrou náladu je potřebují i milovníci zimy a podzimu. V Polsku je ale léto příliš krátké, proto se vyplatí prodloužit ho v interiérech, abychom měli dostatek energie na delší přežití zimy a krátkých dnů. Rychlá proměna s doplňky je tím nejlepším a nejjednodušším způsobem.