100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík
DomůDomůInspirace

DIY: Vyrobte si minimalistickou poličku

Barbora Bláhová · 19. května 2021

Máte rádi chytré úložné prostory, které vás vizuálně neruší a schovají vše, co nechcete mít na očích? S trochou zručnosti si zvládnete vyrobit decentní poličku, kterou využijete třeba jako noční stolek. Výroba závěsné poličky se šikovně skrytým úložným prostorem není nic složitého. Nechte se inspirovat.

Co budete na výrobu poličky potřebovat?

• Překližku – například z topolu, tloušťku volte podle požadované nosnosti.

• Plastovou lištu alespoň 25x25 mm.

• Pilku na dřevo, případně i pilku s menšími zuby na nařezání lišty.

• Univerzální lepidlo.

• Pravítko nebo metr, tužku a smirkový papír.

• Vrtačku a vhodné šrouby/vruty/skoby na zachycení do vaší stěny.

Volitelný tip: Můžete použít univerzální vruty (o délce maximálně do tloušťky překližky) a kovové podložky. Pak si vezměte na pomoc také šroubovák nebo aku šroubovák.

Pusťte se do práce. Jak na to?

1. Na překližce si rozměřte délky jednotlivých stran poličky, která bude mít plné čelo a záda pro zavěšení, dno a vrchní desku na odkládání. Na bocích zůstane otevřená. My jsme zvolili rozměry 30x30x15 (výška x šířka x hloubka) centimetrů.

2. Pilkou na dřevo si vyřízněte jednotlivé kusy – v našem případě to jsou dvě čtvercové desky 30x30 centimetrů a dvě obdélníkové desky 30x15 centimetrů.

3. Hrany obruste smirkovým papírem.

4. Do desky, která bude tvořit záda poličky vyvrtejte na stranách dvě díry, za které poličku později zavěsíte na stěnu.

5. Plastovou lištu nařezejte na čtyři kusy v požadované šířce poličky (4x30 centimetrů) a univerzálním lepidlem přilepte obě obdélníkové desky k hranám zádové desky – na straně s dírami a na protilehlé straně.

6. Pokud plánujete do poličky odkládat těžší předměty, je vhodné překližku s lištou na několika místech spojit navíc vruty.

7. Kovové podložky poslouží i jako pojistka, abyste se u tenčí desky neprovrtali skrz.

8. Jakmile lepidlo zaschne pokračujte připevněním zbývajícího čela podobným principem. Hotovou poličku po zaschnutí zavěste na stěnu a otestujte, co vše se do ní vejde.

Tipy na závěr

• Poličku využijte místo nočního stolku. Konečně budete mít více volného prostoru na svou ranní kávu třeba v decentním porcelánovém hrnečku Reine od Hübsch.

• Pokud chcete, nabarvěte polici v odstínu stěny, se kterou pak chytře splyne jako chameleon.

Za návod děkujeme kreativní Báře Bláhové, kterou můžete sledovat na jejím Instagramu Hometure.