100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Podle vašeho rozpočtu: Jak zařídit obývák

Také se při prohlížení magazínů o bydlení donekonečna kocháte krásnými interiéry a přejete si, aby to podobně vypadalo i u vás doma? Nezoufejte. Elegance a šmrnc nejsou otázkou peněz. Stačí se držet několika pravidel.

Inspirujte se následujícími dvěma variantami obývacích pokojů v různých rozpočtech a vyberte si ten váš!

Verze standard.

Verze premium.

Verze standard

Vybavení obýváku pro ty, co hledají zejména dobrý poměr ceny a kvality.

Nábytek a osvětlení: 33 930 Kč

Cena celkem: 40 949 Kč

Ceny v seznamu platné k 18. dubnu 2023. V květnu 2023 platí slevy na vybrané značky.

Verze premium

Vybavení obýváku pro ty, kteří ocení extra kvalitní materiály a zpracování.

Nábytek a osvětlení: 76 130 Kč

Cena celkem: 88 382 Kč

Verze standard.

Verze premium.

Stanovte si barevnou a materiálovou paletu

Nejdůležitějším krokem při práci s barevnou paletou ve vnitřním prostředí je vybrat správnou paletu barev, které budou navzájem fungovat. Vybírat můžete z různých poměrů barev, včetně monochromatické palety.

Jaký poměr barev zvolit záleží na stylu a účelu daného interiéru. Pokud chcete interiér vnímat jako celek, kombinujte více neutrálních odstínů. Pokud chcete, aby některé prvky v interiéru vystupovaly, sáhněte po barvách kontrastních.

Ideální poměr barev je 60/30/10, což znamená, že hlavní barva představuje 60 %, druhá barva 30 % a třetí barva 10 %. Toto rozložení barev vytváří určitou dynamiku a působí harmonicky.

V obou našich případech dominuje béžová, kterou doplnil světlý dekor dřeva. Poslední část barevné palety tvoří kombinace terakotové a tmavě modré.

Verze standard.

Verze premium.

Vyberte pohovku, která odolá trendům

Nábytek už vybírejte s ohledem na stanovenou barevnou paletu, navíc se ještě zaměřte na zpracování a design. Nikdy neuděláte chybu, pokud se budete držet jednoduchých tvarů, linií a kontur.

Třeba jako v případě světle béžové pohovky Miuform Charming Charlie s praktickými postranními kapsami či u sedačky Windsor & Co Sofas Neso. Její hustě tkaný potah zabraňuje absorpci rozlitých tekutin a je odolná vůči oděru, což výrazně snižuje riziko poškození. Materiál je totiž pokryt speciální ochrannou vrstvou, která účinně blokuje vnikání nečistot. To umožní odstranit skvrny bez použití čisticích prostředků. Tím pádem se z kousků této francouzské značky stávají poklady, které vám budou dělat radost mnoho let.

Bonami tip: Tvořte moodbordy

Abyste měli jistotu, že spolu budou jednotlivé prvky v interiéru ladit, vytvořte si například v powerpointu moodbord. Do něj umístíte stažené obrázky s produkty na bílém pozadí. Snadno si tak zkontrolujete, zda nábytek, dekorace i textil působí harmonicky.

Nábytek uspořádejte vyváženě a symetricky s ohledem na dispozici. Pomoci vám může i jednoduchý půdorys. Můžete si z papíru vystříhat nábytek ve zmenšeném měřítku, čímž vyzkoušíte různé možnosti rozmístění.

Mějte na paměti, že méně je více. Nesnažte se tedy interiér zahltit nábytkem. Naopak dbejte na to, aby vždy zbývalo dostatek místa k pohybu. Tím docílíte i vzdušnosti.

Verze standard.

Verze premium.

Zajistěte dostatečné osvětlení

Abyste v obývacím pokoji mohli co nejvíce měnit atmosféru, využijte různé typy světel. Kromě lustru se silnými světly, které v zimě nahradí sluneční svit, využijte i bodová svítidla.

Stojací lampy vybírejte tak, aby umožňovaly různá nastavení pro čtení knihy, nasvícení zajímavého prvku v místnosti či jako náladové osvětlení. Platí, že čím užší je proud světla, tím přesněji jej namíříte.

Vzhledem k tomu, že v obýváku designéři doporučují 20 wattů na metr čtvereční, se svítidly rozhodně nešetřete.

Neslevujte ani z nároků na estetiku. Stojací lampy na sebe strhávají pozornost a jejich tvarem můžete interiér povýšit, nebo naopak úplně shodit. Vsaďte proto na minimalismus a inspiraci skandinávským designem, jaký nabízí švédská značka osvětlení Markslöjd, která vnáší jas do domovů už od roku 1963.

Parádu uděláte i s jednoduchou minimalistickou stojací lampou Nitta. Pokud si však potrpíte na vytříbený design, precizní zpracování a ty nejlepší materiály, oceníte nejspíše nápadité svítidlo Larry.

Verze standard.

Verze premium.

Inspirujte se skandinávským designem

Konferenční stolek vybírejte z odolného materiálu a s ohledem na barevnou a materiálovou paletu. Myslete i na to, abyste se v interiéru drželi pokud možno jednoho dřevěného dekoru.

Designéři obzvlášť rádi využívají kulaté konferenční stolky, které oblými tvary dodávají interiéru ladnost, zvlášť drží-li se typického severského konceptu – světlého dřeva a retro stylu. Přesně takovými oplývá i Duncan Actona, v němž najdete okaté náznaky minulosti.

Toužíte-li po kousku, který vydrží několik dekád, neuděláte chybu s klasickým konferenčním stolkem dánské značky Hammel Furniture, která je více než šedesát let synonymem nábytku té nejlepší kvality.

Verze standard.

Verze premium.

Podpořte atmosféru svíčkami a květinami

Dalším fíglem, jak zařídit obývák jako z magazínů, jsou dekorace ve formě svíček a živých květin. I pouhou vázou můžete dosáhnout velkolepého efektu a pozvednout jimi celý interiér.

Právě tak tomu je i s minimalistickou vázou PT Living i ručně foukanou skleněnou vázou od značky Hübsch, která již na první pohled zaujme svým jedinečným barevným zpracováním a elegantním designem, který jí dodává nádech sofistikovanosti. Ať už do ní umístíte květiny, nebo se ji rozhodnete vystavit prázdnou, můžete si být jisti, že na sebe díky svému jedinečnému stylu strhne pozornost.

V případě svíček upřednostněte ty ze sójového vosku. Jsou šetrné jak svou výrobou, tak užíváním. Při hoření se neuvolňují žádné škodliviny do ovzduší a vy si tak můžete bez starostí užívat jejich aroma, třeba s vůní moře od Greenleaf nebo lesa od Perfumed Prague. Po jejím dohoření navíc využijete skleněnou dózičku třeba k odložení šperků či jako malý květináč.

Verze standard.

Verze premium.

Využívejte různé struktury a vrstvěte textil

Aby obývák působil útulně, neměly by v něm chybět různé druhy textilií. Jako první vyberte koberec, který vytvoří základnu pro výběr drobnějších a snadněji obměnitelných prvků, jako jsou polštáře a plédy. Vybírejte je opět s ohledem na barvy a materiály, které zapadají do moodboardu.

Například krémový koberec Flair Rugs Imari nebo koberec Universal Swansea Line s jednoduchým grafickým vzorem. Ten se bude hodit tam, kde potřebujete zajistit vysokou odolnost vůči oděru. Kvůli domácím mazlíčkům oceníte i jeho antistatické vlastnosti.

Nakonec přidejte několik dekorativních polštářů a plédů s odlišnou barevností i strukturou, díky čemuž bude prostor působit dynamičtěji a plastičtěji.

Verze standard.

Verze premium.

Vystavte knihy a dekorace

Samostatnou kapitolou je rozmístění dekorací. Když vystavujete umění ve vašem obývacím pokoji, využijte prostor v subtilním kovovém regálu Canett Lite či na vysoké komodě Sierra od Teulat, která svou originalitou vyrazí dech a postará se pořádnou dávku pozornosti. Tento nepřehlédnutelný solitér poslouží i jako příborník či prádelník.

Dekorace můžete rozdělit podle velikosti a záměru, nebo je můžete spojit v jeden celek. Zkoušejte různé kompozice a hrajte si s kontrasty, abyste dosáhli požadovaného efektu.

Oblíbeným designérským trikem je utvoření trojic, například na stoh knih umístí výraznější květináč a drobnější sošku.

Obrazy ani nemusí nutně viset na stěně. Skvěle vypadají i opřené o zeď.

Na výběru předmětů si dejte záležet, stejně jako na jejich symetrickém uspořádání. Více než kde jinde platí, že méně je více. Nedopusťte, abyste dekoracemi prostor zahltili.

Verze standard.

Verze premium.

Jak zařídit obývák za 40 tisíc korun

Jak zařídit obývák do 90 tisíc korun

Ještě více inspirace