Až -20 % na zahradu | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak zařídit malý obývací pokoj s kuchyní

Propojením kuchyně s obývacím pokojem získáte jednu velkou vzdušnou místnost, ve které je radost trávit čas. Zatímco vaříte, neztratíte kontakt s hosty a pokud se rozhodnete večeřet s přáteli či rodinou u oblíbeného filmu, máte to od plotny k pohovce cobydup. Zařídit takový prostor se může zdát jednoduché, ale jde v něm “nasekat” mnoho chyb. Zjistěte, jak prakticky a stylově zařídit kuchyni s obývákem v malém prostoru a jaké osvětlení a nábytek vybrat.

Kdy a kde to dává smysl

Kuchyně spojená s obývacím pokojem dává smysl hlavně v garsonkách. Tam už je to prakticky norma. Přece jen se lépe žije v jedné místnosti o 30 metrech čtverečních než ve ve dvou pokojích, které mají sotva 15 metrů čtverečních. Samozřejmě je toto spojení možné i ve větším bytě či domě, kde bude podněcovat hosty a členy domácnosti k aktivitě a komunikaci.

Barvy v kuchyni s obývacím pokojem

  • Vyhněte se tmavým barvám, které místnost opticky zmenší.
  • Bílá prostor opticky zvětší, ale nesmí to být jediná použitá barva. Místnost by působila příliš sterilně. Zvolte proto barvy, které leží v barevném spektru vedle sebe nebo alespoň blízko sebe.
  • Máte-li bílou kuchyňskou linku, přidejte světlé dřevo nebo jemnou pastelovou barvu.
  • Nepřežeňte to s množstvím barev a materiálů (max. 2-3), aby výsledek mohl působit jednotně a harmonicky.
Inspirace na barevné kombinace do obýváku s kuchyní:
  • černá, šedá, růžová
  • tmavě hnědá, tmavě šedá a tmavě zelená
  • červená, modrá, bílá
  • zelená, oranžová, žlutá
  • modrošedá, bílá, hnědá

Kvalitní digestoř je nepostradatelná

Kuchyň s obývacím pokojem s sebou nese nejen výhody, ale i pár nepříjemností. Největší obavou je zápach během vaření a po něm. Je pravdou, že když pokrm spálíte nebo smažíte řízky, bude to cítit i v obýváku a čalouněný nábytek pachy nasaje. Na druhou stranu vůně muffinů, právě vytažených z trouby, strávníky v obýváku ještě více namlsá. Efektivním řešením je pořízení kvalitní digestoře se silným tahem. Bez té se v kuchyni s obývákem jednoduše neobejdete.

Nábytek do kuchyně s obývacím pokojem

Vyhněte se mohutnému nábytku z masivu. Volte nábytek na nožičkách, který prostor ještě více odlehčí. Dojem ještě umocníte výběrem nábytku z lakované MDF desky. V místnosti, která plní dvě či více funkcí, skvěle funguje multifunkční nábytek jako jsou rozkládací pohovky, skládací jídelní stolky apod. Ušetříte místo a pohyb v obou zónách bude efektivní a příjemný. I v malém prostoru si však můžete dopřát plnohodnotný jídelní stůl. Stačí ho umístit ke zdi nebo do rohu, aby v prostoru nepřekážel.

Podlahu sjednoťte

V kuchyni dlažba, v obývacím pokoji “plovoučka”. Klasika, kterou můžeme vidět v mnoha domácnostech. Kuchyně spojená s obývacím pokojem si ale žádá sjednocení podlahy. Skvělým řešením je buď vinylová podlaha nebo marmoleum. Vinyl je méně nákladný a jednoduchý na údržbu. Marmoleum je sice dražší, zato ale velmi odolný a trvanlivý materiál, který reálně zvyšuje teplotu v místnosti.

Jak oddělit kuchyň od obýváku

Chcete-li v obou zónách ponechat trochu soukromí, můžete je opticky rozdělit. Toho docílíte s tímto nábytkem a doplňky:

Zajistěte dvě centrální svítidla

Kuchyně a obývák v jednom jsou sice jedna místnost, plní ale dvě odlišné funkce, a proto by i centrální svítidla měla být dvě. Prostor bude díky tomu lépe osvětlen a pomyslně rozdělen na dvě samostatné zóny. V obývacím pokoji k hlavnímu svítidlu přidejte navíc lokální zdroj světla – může být více do žluta a tlumenější – k nasvícení obrazů nebo zútulnění čtecího koutku.

V kuchyni myslete na dobře osvětlený jídelní stůl a pracovní prostor. Nad jídelní stůl vyberte buď dvě až tři samostatná závěsná svítidla, případně jedno velké LED svítidlo. V kuchyni se hodí bodová svítidla, s nimiž perfektně nasvítíte pracovní plochu pro přípravu pokrmů. Volte spíše studené světlo, které nezkresluje vzhled potravin.

Návrh obývacího pokoje s kuchyní od Bonami

Stále vám to přijde jako velká věda? Nechte to na našich designérech. Vyjdeme vám maximálně vstříc a vypracujeme pro vás návrh kuchyně s obývákem, ale i dalších místností. Návrh bude vycházet z vašich přání a možností. A když budete chtít, všechny produkty pro vás objednáme a dovezeme vám je až domů.

Tipy na závěr

  • Plánujte, plánujte, plánujte. Například tak, že si uděláte moodboard.
  • Ještě nemáte promyšlený styl? Inspirujte se těmito styly bydlení.
  • Pokud pořizujete novou kuchyni, vyřešte úložné prostory protažením skříní až ke stropu. Díky tomu interiér nezahltíte nábytkem.
  • Schovejte spotřebiče za dveře kuchyňských skříní. Čím méně viditelné elektroniky a spotřebičů, tím lépe.