Sleva 15 % s kódem UNOR15 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Koberec do obýváku? Naaranžujte ho jako designér

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Pokud chcete obývací pokoj co nejvíce zútulnit, rozhodně by v něm neměl chybět jeden výrazný kousek – kusový koberec. Nejenže prostor pocitově zahřeje, dodá mu potřebný styl, ale dokáže jej také formovat.

Inspirujte se našimi radami a tipy, jak jej využít nejen pro optické zvětšení prostoru, ale i pro zónování a rámování prostoru.

Jakou barvu koberce zvolit?

Do minimalistického obýváku se bude zpravidla hodit šedý koberec, v industriálním interiéru zase vynikne červený koberec se zajímavým vzorem. Glamour pokoj naopak snese velmi trendy kousek – mramorový koberec.

Při výběru barvy a vzoru koberce se vyplatí řídit nejen osobním vkusem, velikostí obývacího pokoje, ale myslet i na jeho údržbu. Zpravidla platí, že světlé barvy opticky zvětšují, tmavé naopak zmenšují. A zatímco na vzorovaných spíše zakamuflujete skvrny, jednobarevné plochy naopak zase odhalí sebemenší smítko.

Kulatý koberec pro působivá zákoutí

Každý tvar koberce má něco do sebe. Nespornou výhodou kulatých je jejich jemnost a ladnost. Tudíž se hodí pro zdůraznění výklenků, ale i vymezení nejrůznějších zákoutí - například pro čtení. To platí i v případě, pokud chcete upozornit například na centrální set několika kulatých konferenčních stolků a taburetů.

Oblíbeným trikem je i jeho využití v menších místnostech, které opticky zvětší, zejména je-li světlé barvy. Platí však, že průměr kulatého koberce by měl být alespoň takový, jako je šířka sedačky.

S kusovým kobercem rozčleníte prostor

Zejména obdélníkové koberce jsou skvělé pro členění větších prostor. Můžete si s nimi doslova vyhrát - pomocí běhounů a větších kusových koberců si snadno vymezíte různé funkční oblasti - jídelní kout, pracovnu či odpočinkovou část obýváku.

Jednu chybu však tyto koberce nikdy neprominou - špatně zvolený rozměr. Proto je důležité při jejich výběru vzít v potaz nejen velikost místnosti, ale i rozvržení nábytku. Opět platí, že šířka koberce by neměla být kratší než je šířka pohovky- snažte se proto, aby ji přesahoval z každého boku alespoň o 20 centimetrů.

Koberec do malého obýváku

V malém obýváku bude vypadat dobře menší a světlý koberec, který položíte před pohovku ve vzdálenosti zhruba 10 až 20 centimetrů. Můžete jej uložit i tak, aby koberec vykrýval třetinu sedačky a křesel - tedy aby přední nohy částečně zasahovaly do koberce.

Vzdušnosti docílíte i stohovatelnou sadou stolků, kterou můžete umístit po stranách pohovky, čímž prostor před sedačkou opticky “nafouknete” a tím i vynikne kobercová plocha.

Kusový koberec do velkého obýváku

U větších místností si logicky můžete dovolit i větší koberec. V takovém případě budete mít dostatek prostoru pro to, aby se na něj pohodlně vešel celý sedací set - tedy pohovky, stolky a křesla.

Takovým uskupení totiž zarámujete posezení do jedné zóny, díky čemuž bude působit jednotně a harmonicky. To oceníte zejména v případě, kdy je součástí obývacího pokoje jídelna.

Chybu neuděláte ale ani tehdy, pokud na koberci budou pouze přední nohy sedacího nábytku. Navíc se i snadněji vysává.

Výběr koberce pro dvě pohovky

U obýváku se dvěma pohovkami máte dvě možnosti, jak koberec aranžovat. Tou první je, že koberec před sedačky umístíte s několika centimetrovým odstupem a vycentrujete jej.

Můžete rovněž posezení kobercem ohraničit - zvolte jen dostatečný rozměr, aby se obě pohovky i konferenční stolky pohodlně vešly na koberec. Nezapomeňte zohlednit “uličku” pro průchod mezi stolkem a sedačkami.

Pro rohové posezení

Ani se správným umístěním koberce k rohové či modulární pohovce si nemusíte dělat velké starosti. Stačí se řídit předchozími tipy. Přihlédněte opět k šířce pohovky, a to z obou jejích stran.

Koberec by měl tento rozměr kopírovat, či jej přesahovat. Pokud budou součástí posezení i pufy, podnožky či křesla, počítejte i pro ně s takovým místem, aby mohly být na koberci alespoň z jedné třetiny.

Základní tipy, jak na koberce v interiéru

• Ujistěte se, že koberec není kratší než šířka pohovky.

• Od velkých kusů nábytku jako skříně či psací stoly dodržujte odstup od koberce alespoň 45 cm, lépe však 75 centimetrů, který je důležitý pro pohodlný průchod.

• Pakliže se pokoušíte rozdělit místnost na různé funkční prostory, použijte k definování každého místa různý koberec.

• Nejste-li si jistí velikostí koberce, zkuste si jeho rozměr nejprve vyznačit pomocí lepicí či malířské pásky, získáte tím lepší představu o tom, jak bude v místnosti působit.

• Pokud rádi experimentujete, vyzkoušejte vrstvení. Zvlášť působivá je kombinace etno koberce s kouskem z přírodních materiálů jako juty či mořské trávy.