Menu
100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík
DomůDomůInspirace

Koberec do obýváku? Naaranžujte ho jako designér

Pokud chcete obývací pokoj co nejvíce zútulnit, rozhodně by v něm neměl chybět jeden výrazný kousek – kusový koberec. Nejenže prostor pocitově zahřeje, dodá mu potřebný styl, ale dokáže jej také formovat.

Inspirujte se našimi radami a tipy, jak jej využít nejen pro optické zvětšení prostoru, ale i pro zónování a rámování prostoru.

Jakou barvu koberce zvolit?

Do minimalistického obýváku se bude zpravidla hodit šedý koberec, v industriálním interiéru zase vynikne červený koberec se zajímavým vzorem. Glamour pokoj naopak snese velmi trendy kousek – mramorový koberec.

Při výběru barvy a vzoru koberce se vyplatí řídit nejen osobním vkusem, velikostí obývacího pokoje, ale myslet i na jeho údržbu. Zpravidla platí, že světlé barvy opticky zvětšují, tmavé naopak zmenšují. A zatímco na vzorovaných spíše zakamuflujete skvrny, jednobarevné plochy naopak zase odhalí sebemenší smítko.

Kulatý koberec pro působivá zákoutí

Každý tvar koberce má něco do sebe. Nespornou výhodou kulatých je jejich jemnost a ladnost. Tudíž se hodí pro zdůraznění výklenků, ale i vymezení nejrůznějších zákoutí - například pro čtení. To platí i v případě, pokud chcete upozornit například na centrální set několika kulatých konferenčních stolků a taburetů.

Oblíbeným trikem je i jeho využití v menších místnostech, které opticky zvětší, zejména je-li světlé barvy. Platí však, že průměr kulatého koberce by měl být alespoň takový, jako je šířka sedačky.

S kusovým kobercem rozčleníte prostor

Zejména obdélníkové koberce jsou skvělé pro členění větších prostor. Můžete si s nimi doslova vyhrát - pomocí běhounů a větších kusových koberců si snadno vymezíte různé funkční oblasti - jídelní kout, pracovnu či odpočinkovou část obýváku.

Jednu chybu však tyto koberce nikdy neprominou - špatně zvolený rozměr. Proto je důležité při jejich výběru vzít v potaz nejen velikost místnosti, ale i rozvržení nábytku. Opět platí, že šířka koberce by neměla být kratší než je šířka pohovky- snažte se proto, aby ji přesahoval z každého boku alespoň o 20 centimetrů.

Koberec do malého obýváku

V malém obýváku bude vypadat dobře menší a světlý koberec, který položíte před pohovku ve vzdálenosti zhruba 10 až 20 centimetrů. Můžete jej uložit i tak, aby koberec vykrýval třetinu sedačky a křesel - tedy aby přední nohy částečně zasahovaly do koberce.

Vzdušnosti docílíte i stohovatelnou sadou stolků, kterou můžete umístit po stranách pohovky, čímž prostor před sedačkou opticky “nafouknete” a tím i vynikne kobercová plocha.

Kusový koberec do velkého obýváku

U větších místností si logicky můžete dovolit i větší koberec. V takovém případě budete mít dostatek prostoru pro to, aby se na něj pohodlně vešel celý sedací set - tedy pohovky, stolky a křesla.

Takovým uskupení totiž zarámujete posezení do jedné zóny, díky čemuž bude působit jednotně a harmonicky. To oceníte zejména v případě, kdy je součástí obývacího pokoje jídelna.

Chybu neuděláte ale ani tehdy, pokud na koberci budou pouze přední nohy sedacího nábytku. Navíc se i snadněji vysává.

Výběr koberce pro dvě pohovky

U obýváku se dvěma pohovkami máte dvě možnosti, jak koberec aranžovat. Tou první je, že koberec před sedačky umístíte s několika centimetrovým odstupem a vycentrujete jej.

Můžete rovněž posezení kobercem ohraničit - zvolte jen dostatečný rozměr, aby se obě pohovky i konferenční stolky pohodlně vešly na koberec. Nezapomeňte zohlednit “uličku” pro průchod mezi stolkem a sedačkami.