Sleva 15 % s kódem JARO15 | Ušetřete ještě dnes →
-20 % na koberce Flair Rugs s kódem FLAIR20 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak vybrat koberec

Koberců je nepřeberné množství, a tak se těm, kteří nemají o svém vysněném kousku jasnou představu, může při výběru pěkně zamotat hlava. Různé materiály, způsoby výroby, úpravy vlasu i hustota vláken určují odlišné vlastnosti jednotlivých koberců.

Pojďte si v tom s námi udělat jednou provždy jasno. Zaručujeme vám, že samotný výběr pak už bude procházka růžovým sadem.

Než začnete vybírat koberec

Nejdříve si rozmyslete, jaký účel má daný koberec splňovat a kolik jste do něj ochotni investovat. Podle daných kritérií se vám pak bude mnohem jednodušeji volit materiál, styl i kvalita. Je rozdíl, pokud hledáte odolný koberec do kuchyně či chodby, kde počítáte s jeho ušpiněním a častější péčí, nebo luxusní měkoučký kousek do ložnice a obýváku.

5 důvodů, proč si pořídit kusový koberec

  • Udržuje teplo
  • Izoluje hluk
  • Umí zútulnit místnost
  • Pohlcuje prach
  • Zvyšuje bezpečnost (tlumí pády a neklouže)

Materiály

Správně zvolený materiál pro různé místnosti i účely je alfou i omegou vaší dlouhodobé spokojenosti s vybraným kouskem. Každý se totiž chová úplně jinak, a tak znalostí základních vlastností předejdete případnému zklamání.

Přírodní materiály

Bavlna
Bavlněné koberce jsou příjemné na dotyk i došlap. Skvěle se proto hodí k posteli i pohovce. Bavlněná vlákna jsou sice náchylnější ke skvrnám, což ale vyvažuje fakt, že se bavlněné koberce snadno čistí. Pozor, bavlna není stálobarevná, na slunci poměrně ochotně bledne.
Juta

Lýkové vlákno z jutovníku se pyšní vysokou pevností, prodyšností, antistatickými vlastnostmi a nízkou roztažností ve vlhkém prostředí. U koberce z tohoto materiálu oceníte snadnou údržbu (stačí jej vytřepat) i jeho skvělé tepelně a zvukově izolační vlastnosti. Absorbuje vzdušnou vlhkost, hodí se proto spíše do místností s nižší vlhkostí. Ovzduší v koupelně či na terase by takovému koberci příliš neprospívalo.

Mořská tráva

Koberce z tohoto rostlinného vlákna si zamilujete nejen pro dokonale hřejivý a přírodní vzhled, ale i pro vysokou odolnost, díky které se hodí i na chodby či do haly. Naopak je nedoporučujeme umisťovat na místa s vyšší vlhkostí.

Vlna

Vlněný koberec, o který je dobře postaráno, vám vydrží ve skvělém stavu doslova po desítky let. Vlna je měkká a příjemná na došlap, je odolná vůči nečistotám i otěru. Díky své schopnosti vázat i uvolňovat vlhkost zvládne udržovat přirozenou atmosféru v místnosti. Pokud máte možnost, investovat do kvalitního vlněného kousku se vám rozhodně vyplatí.

Zbrusu nový vlněný koberec může pouštět chloupky, což je u vlny zcela v pořádku a brzy to přejde.

Viskóza

Vyrábí se chemickou úpravou z celulózy některých druhů dřevin. Říká se jí také umělé hedvábí a svým leskem i luxusní měkkostí se mu vyrovná. Koberce z viskózy se vyznačují vysokou hustotou, kvalitou i odolností. Za mokra ztrácí viskóza pevnost a mohla by se poničit, koberec je tedy třeba čistit suchou cestou, případně se spolehnout na profesionální čištění.

Syntetické materiály

Polypropylen

Jeden z nejpoužívanějších materiálů ve výrobě koberců, hlavně díky své přijatelné ceně, lehké údržbě i odolnosti vůči opotřebení. Je vhodný k použití na podlahové topení, neabsorbuje vlhkost a má antistatické vlastnosti. Je ideální pro alergiky — nezachytává totiž prach.

Polyamid

Jeden z nejodolnějších materiálů koberců. Jeho údržba je snadná, často jej lze dokonce prát v pračce. Je odolný vůči bakteriím a plísním, má skvělé tepelné a zvukové izolační vlastnosti. Koberce z polyamidu mají často nízký vlas, který je jemný na dotyk a působí sametovým dojmem. Plusem je i levnější cena.

Polyester

Měkké, jemné a odolné vlákno, které neabsorbuje vlhkost. Je vhodné pro alergiky a vyznačuje se vysokým leskem. Koberce s vysokým vlasem působí objemně a hustě (tzv. shaggy), kousky s nízkým vlasem připomínají viskózu či hedvábí.

Akryl

Příjemný a měkký materiál, z kterého se vyrábí i umělé kožešiny. Na dotyk je hřejivý, odolný vůči vyblednutí a nezachytává se na něm prach. Protože se vyznačuje jednoduchou údržbou i odolností vůči molům, plísním a bakteriím, používá se často k výrobě kuchyňských běhounů.

Způsoby výroby

I na první pohled dva téměř totožné koberce mohou mít diametrálně rozdílnou kvalitu i cenu. Proto je dobré před koupí zjistit i to, jakým způsobem byl váš vysněný koberec vyroben.

Ruční výroba

Vázané koberce

Uzly (smyčky) se zde ručně vážou na osnovu. Tyto koberce se vyznačují vysokou hustotou vlasu, kvalitou a tedy i cenou.

Tkané koberce

Koberec vzniká proplétáním tkalcovské nitě na tkalcovském stavu, díky čemuž je výsledný produkt opravdu kvalitní. Je to velmi časově náročná a pracná metoda, proto čekejte vyšší pořizovací cenu. Nejčastější produktem jsou běhouny.

Všívané koberce

Vlasy se všívají ze zadní strany osnovy tzv. tuftovací pistolí. Tento způsob výroby umožňuje vytváření zajímavých designů a motivů.

Strojová výroba

Tkané koberce

Stejně jako u ručního tkaní se osnova proplétá tkací nití na mechanických stavech.

Všívané koberce

Nejrozšířenější způsob výroby, jejíž výhodou je dosažení vysoké jemnosti koberců. Vlasy se všívají mechanickou tuftovací pistolí ovládanou programem. Vlas zde není fixně upevněn, proto se zde pro větší pevnost k základní vrstvě přidává další textilní vrstva. Může se stát, že čas od času koberec pustí vlas, ale nemusíte se toho bát, je to jeho přirozená vlastnost. Pokud objevíte ojedinělý vyčnívající vlas, zastřihněte ho nůžkami.

Lepené koberce

Vznikají lepením různých vrstev materiálu na podkladovou vrstvu, mají sametový (plyšový) vzhled.

Délka vlasu

Různé druhy vlasu ovlivňují nejen samotný vzhled, ale i měkkost došlapu, a to, jakým způsobem bude potřeba o koberec pečovat.

Jaké rozlišujeme délky vlasů?

Bez vlasu — tzv. bouclé, neboli ploše tkané koberce (0 mm) — odolné koberce se snadnou údržbou, hodí se tedy na terasu, chodbu, do kuchyně i koupelny.

Nízký vlas (do 10 mm) — koberce s jednoduchou údržbou, na kterých se tolik nezachytává špína. Jsou proto vhodné do místností s větší zátěží — například do kuchyně.

Střední vlas (10–⁠25 mm) — univerzální koberce vhodné do obýváku, ložnice i dětského pokoje.

Vysoký vlas — tzv. shaggy (nad 25 mm) — ideální jako měkounká předložka k posteli či pohovce.


Úprava vlasu

Střižený vlas (Cut pile) — Konce smyček se u těchto koberců můžou zastřihnout na stejnou výšku. Koberec pak působí jednotně a dává vyniknout vzorům i barvám. Při zastřižení na různou výšku získá koberec zajímavý plastický 3D efekt.

Druhy koberců se střiženým vlasem

Saxony: Koberec má rovný povrch a hladký jednotný vzhled. Vlákna stojí rovně nahoru, jsou husté, většinou se jedná o nízký vlas.

Frisé: Kroucená vlákna vytváří neformální, kudrnatý efekt. Vlákna stojí různými směry, koberec tak dobře skrývá nečistoty a stopy.

Velour/Plush: Hladký, měkký povrch, konce vláken jsou rozšířené a stojí různými směry. Koberec má bohatý, plyšový vzhled.

Kombinovaný: Různé typy střižených vláken, většinou se jedná o kombinaci více materiálů.



Smyčkový vlas (Loop pile) — Koberce se smyčkovým vlasem jsou odolné vůči zátěži. Mají velkou tvarovou paměť. To znamená, že se vlákna po zátěži vrací do původního tvaru. Jsou proto vhodné do prostorů s větší intenzitou zátěže, jako je chodba či hala. Jsou nenáročné na údržbu, což je výhodné obzvlášť u kousků určených do exteriéru.

Druhy koberců se smyčkovým vlasem

Bouclé: Ploše tkaný, pevný vlas. Využívá se na ně přírodních materiálů rostlinného původu i syntetický polypropylen. U venkovních koberců nejčastěji vídáme právě tento vlas, musí být totiž odolné a nevyžadovat složitou údržbu.

Level Loop: Smyčky jednotné délky, úhledný vzhled, hladký povrch.

Multi-level Loop: Smyčky různých délek vytvářejí zajímavé textury, až 3D efekty.

Cut and Loop: Kombinace střiženého vlasu a smyček. Koberce mají velký dekorativní efekt.

Hustota materiálu

Zde platí jasná přímá úměra. Čím vyšší je udávaná hustota koberce, tím je kvalitnější a odolnější. Tím víc je ale zároveň materiálu použitého k výrobě, od čeho se odvíjí i cena.

Ale i tady se najdou výjimky — ploše tkané koberce (tzv. bouclé) mají sice ze své podstaty menší hustotu, ale neznamená to, že by byly nekvalitní.

Velikost a tvar koberce

Při výběru velikosti samozřejmě záleží na vašich preferencích, s rozhodováním vám ovšem pomůže aktuální rozmístění nábytku. Zvažte, zdali chcete, aby vaše pohovka stála na koberci celá, či jen předními nohami. Ačkoliv existuje celá řada pouček, podle kterých zvolit správnou velikost, poradíme vám prakticky. Vyznačte si pomocí maskovací pásky na podlaze v pokoji obvod vysněného koberce. Díky tomu získáte vcelku jasnou představu, jak bude vizuálně působit a případně své rozhodnutí přizpůsobíte.

Pokud máte kulatý jídelní stůl nebo konferenční stolek, bude mu slušet i netradiční kulatý koberec. Ovšem s obdélníkovým stolem si takový koberec příliš rozumět nebude, tam vsaďte na čtvercovou nebo obdelníkovou klasiku.

Výběr podle umístění

V neposlední řadě vybírejte i podle umístění. V kuchyni, jídelně nebo v předsíni oceníte odolný koberec, který půjde v případě potřeby i jednoduše vyprat v pračce.

Zato na venkovní terase si užijete speciální exteriérové koberce. Ty jsou nejčastěji ploše tkané, vyrobené z odolných syntetických materiálů, jejichž barvy neblednou na slunci a častokrát je lze v případě potřeby jednoduše opláchnout zahradní hadicí.

Do obýváku nebo do ložnice k posteli se budou skvěle hodit koberce z měkoučkých a prémiových materiálů jako je vlna nebo viskóza. Vaše bosá chodidla určitě potěší i rozverně a bohatě působící koberce s vysokým vlasem, kterým se říká “shaggy”.

Péče a údržba

V zásadě nejjednodušší údržbu mají odolné, ploše tkané koberce typu bouclé, které často stačí jednoduše vytřepat, případně utřít vylitou tekutinu suchým hadříkem. Také proto se nejlépe hodí do zátěžových míst jako je kuchyně, chodba či terasa.

Některé bavlněné či syntentické koberce je možné prát v pračce, samozřejmě v závislosti na jejich rozměrech.

Prohlédněte si nabídku pratelných koberců.

Existují také speciální čistící pěny na syntetické koberce, ovšem nejlepší je řídit se doporučením konkrétního výrobce. U dražších kousků a zapeklitějších skvrn a znečištění volte raději profesionální čištění — vyhnete se tak případnému nevratnému poškození koberce.