Obývací pokoj se slevou až 25 % | Ušetřete ještě dnes →
Máme novou appku | Objevte její výhody →
300 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak se zbavit prachu

Beáta Vaňková
Beáta Vaňková
Bonami Blogger

Zápasíte v domácnosti s prachem? Tento nenápadný společník se usazuje nejen na nábytku, ale také kobercích, záclonách a posteli a bohužel ho nelze ignorovat.

Pokud mu během úklidu nebudeme věnovat dostatečnou pozornost, může prach v domácnosti způsobit silné alergie. Sice neexistuje způsob, jak se prachu zbavit nadobro, ale můžeme jeho množství alespoň eliminovat na minimum. Poradíme vám, jak na to.

Kde se bere prach

Prach jsou tuhé částice, které obsahují plísně, bakterie, pyl, roztoče a další nežádoucí látky. Může vznikat uvnitř našich domovů nebo se k nám dostat z venku větráním oken. Některé částice jsou vytvářeny přímo lidmi. Jsou to například zbytky odumřelé kůže, zvířecí srst, vlasy nebo chlupy. Obzvláště pyl poletující ve vzduchu způsobuje silnou alergii na prach.

Čím utírat prach

Nejvhodnější je utírat prach utěrkami z mikrovlákna, které mají silnou absorpční schopnost a na nábytku po setření nevytváří skvrny a šmouhy. Na hůře dostupná místa nebo na předměty, kde nemůžete použít vodu, použijte prachovku. Vždy, když budete prach utírat, postupujte od shora dolů, aby zvířený prach nepadal na již uklizená místa.

Jak se zbavit prachu v bytě

Uklízejte na mokro

Nikdy neutírejte prach suchou utěrkou, která ho na sobě neudrží. Utěrka by měla být mokrá, ale ne zas moc, aby se na nábytku netvořily šmouhy. To platí jak u utírání prachu z nábytku, tak i při stírání podlah.

Pravidelně vysávejte

Celoplošné koberce pohlcují spoustu prachu, který musíte pravidelně vysávat. Mnohem praktičtější řešení je pořídit si kusové koberce, které se dají vyprášit nebo dokonce vyprat.

Zapomínat byste neměli ani na sedačku. Prach se totiž často usazuje i v jejích záhybech. Pokud novou pohovku zrovna vybíráte a trpíte alergií na prach, zvažte pořízení kožené sedačky. Prach se na ní tolik nedrží. Zvolit můžete i profesionální čištění sedaček.

Textilní doplňky perte častěji

Textilní doplňky, jako jsou záclony, závěsy, deky nebo dekorační polštářky sice vytvoří útulnou atmosféru, ale zároveň váš byt promění v zásobárnu prachu. Na textilu se totiž prach usazuje nejvíce. Proto tyto doplňky perte alespoň každých 14 dní.

Nezapomeňte na postel

V posteli trávíme spoustu času, proto byste jí měli věnovat náležitou péči. Alespoň jednou týdně peřiny důkladně vyklepejte. Pokud je to možné, vytřepejte je venku, na balkoně nebo z okna. Povlečení také měňte ideálně jednou za týden.

TIP! Víte, že lněné povlečení odpuzuje prach? Pokud trpíte alergiemi, určitě byste si ho měli pořídit.