100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak si na papíře naplánovat balkon i terasu

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ

Plánujete svůj balkon či terasu vybavit novým zahradním nábytkem, ale nevíte jestli se vám tam všechno vejde? Vezměte do ruky milimetrový papír a tužku a my vám vysvětlíme, jak to správně zakreslit. Navíc vás vybavíme předpřipravenými plánky a maketami nábytku, abyste se mohli do plánování pustit hned.

Co budete potřebovat

• Milimetrový papír nebo náš plánek
• Čistý papír
• Pravítko s ryskou
• Úhloměr
• Ostrou tužku
• Metr
• Nůžky


1. Připravte si milimetrový papír nebo náš plánek

Jestli se vám nechce kreslit vlastní plánek na milimetrový papír, máme pro vás příkladové plánky balkonu i terasy a k nim i makety zahradního nábytku, abyste si mohli vše vyzkoušet nanečisto.


2. Změřte venkovní prostor a přepočítejte měřítko

Připravte si milimetrový papír a metr nebo pásmo, bloček a tužku na zapisování poznámek. Také se bude hodit asistent, který vám bude při měření pomáhat. Postupně obejděte zahradu/terasu po obvodu a každou část poctivě změřte.

Příklad měření: Řekněme, že vaše terasa má tvar obdélníku 20 x 15 m. Stačí pouze převést jednotky na cm a zakreslit si na milimetrový papír obdélník o velikosti 20 x 15 cm. Veškeré objekty které pak budete zakreslovat zmenšené na jednotky cm, stejně jako původní rozměry.

Pokud máte větší balkon či terasu, nalepte několik milimetrových papírů k sobě a plánovací plochu tak rozšiřte. Pak můžete s nábytkem a prostorem pracovat 1:1.

3. Nastěhujte na plánek zahradní nábytek

Použijme opět naší snovou terasu o velikosti 20 x 15 m, na plánku 20 x 15 cm. Jako dominantní prvek jsme vybrali zahradní pohovku z akáciového dřeva, na kterou se pohodlně vejde celá rodina i přátele. Jak jí teď na plánek dostanete?

Myslete na to, že na celý plánek se díváte shora, tedy potřebujete jen rozměry pohovky, které jsou vidět shora - délka, šířka a hloubka.

Výšku nepotřebujete, ale při plánování s ní i tak počítejte. Například na terase před okno si nechcete dát zahradní křeslo, co bude přesahovat přes parapet a bránit tak světlu, aby pronikalo do interiéru.

Nábytek nakreslíte snadno

Když má pohovka délku 75 cm a šířku 183 cm, je to 0,75 m na reálné zahradě, na papír nakreslíte 0,75 cm dlouhou čárku. Pak doplníte šířku: 183 cm, tedy 1,83 m a převedeno na cm = 1,83 cm. Přikreslíte a tadá, máte papírovou pohovku!

Zakreslenou pohovku si vystřihněte a položte na zahradní plánek. Jakmile si budete na plánku posouvat vystřižené stolečky a lavičky, je dobré si jednotlivé kousky papíru popsat. O jaký produkt se jedná? Jak vypadá? Jaké má rozměry v reálu?

4. Začněte si s plánkem hrát

Prostor se snažte pomyslně rozdělit - místo, které slouží k relaxaci a odpočinku (lounge zóna s pohovkou), místo kde se bude v létě jíst (stůl a grill, někde blízko ke vchodu domu), lehátka, místo pro pěstování rostlin.

Použít k tomu můžete například koberec, který vizuálně určí hranici odpočinkové zóny, nebo můžete záda zahradní lavice otočit tak, aby tvořila na terase "uličku" ke dveřím do domu a dát tak najevo, že usednutím na ni se ocitáte v nové venkovní místnosti bez zdí.

Co si pohlídat

Nábytek k sobě nestavte příliš na těsno. Počítejte například s tím, že dvířka skříňky se musí dát otevírat a že kolem pohovky potřebujete prostor na procházení.

Kromě velikosti nábytku si pohlídejte i barevné ladění a kombinace materiálů. Jak na to se dozvíte v našem článku.

5. Užijte si výsledek

Teď už si snadno naplánujete balkon i terasu. Jaký nábytek se tam bude hodit?