Spousta druhů, barev a materiálů. Jak si z nich vybrat ty, které lahodí oku, ale hlavně správně plní svou funkci a jaké funkce to vlastně jsou? V článku se dozvíte, čím vším svou koupelnu můžete zpestřit a hlavně na co se při výběru koupelnového textilu zaměřit.
Správně vybrané ručníky a další textil vaší koupelnu zaručeně sjednotí a dodají jí luxusní vzhled. Kromě své dekorativní funkce musí být především praktické, příjemné na dotek a savé. Když dodržíte následující kroky, vyberete ručník správně, aniž byste se ho potřebovali dotknout.
Při výběru kvalitních ručníků a osušek hraje velkou roli jejich gramáž nebo také hustota vlasu. Ta by se měla pohybovat mezi 400 - 550 g/m². Čím delší vlas, tím hebčí a zároveň odolnější ručníky budou. Ručníky od 400 g/m² jsou příjemně nadýchané a můžete je používat na kažodenní hygienu.
Ručníky a osušky s nižší gramáží mají i nižší životnost. Můžete je ale využít při práci nebo úklidu, aniž by vám muselo být líto, že tak dlouho nevydrží. A co velmi těžké ručníky a osušky nad 550 g/m²? Ty do vaší koupelny přinesou skutečnou hebkost a luxus. Nevýhodou ale je, že dlouho schnou, takže než na každodenní používání je doporučujeme jako zpestření pro domácí wellnes.
Bavlna: Tato nestárnoucí klasika je nejstarším známým materiálem, ze kterého se ručníky kdy vytvářely. Bavlněné ručníky mají na trhu své silné zastoupení a tak je můžete pořídit ve všech barvách i stylech za příjemnou cenu. S rostoucí gramáží poroste i příjemný a měkký pocit při používání. Nevýhodou je nižší savost oproti jiným variantám.
Froté: Je jiné označení pro smyčkovou tkaninu vyráběnou z bavlněné příze. Na jeho výrobu je potřeba speciální tkací stroj. Hlavní výhodou těchto ručníků je vysoká savost a jemnost. Froté s dlouhým vlasem mohou déle schnout, což by mohl být problém pro hůře odvětrávané koupelny. Ty kvalitní se dají vyprat na 60 °C.
Mikrovlákno: Ručník z mikrovlákna je tvořený spoustou drobných umělých vláken, tenčích než lidské vlasy. Díky způsobu tkaní ručník velmi dobře saje, ale nezadržuje v sobě vodu, je lehký a snadno se ždímá. Zpravidla má jednu stranu, která vlhkost nasává a je určená pro utírání (je to ta chlupatější). Druhá potom vlhkost rychle odvádí pryč.
Bambus: Bambusové ručníky do koupelny jsou vynálezem teprve minulého století, přesto jsou čím dál oblíbenější. Dobře odolávají plísním, bakteriím a jiným roztočům. Díky tomu jsou vhodnou volbou pro alergiky nebo malé děti. Zachovávají si podobnou hebkost jako bavlna, ale jsou oproti ní odolnější. Stačí je vyprat na 40 °C
Na sport: Na cvičení potřebujete lehký ručník, který vám nebude v tašce dlouho schnout a plesnivět. Vyzkoušejte ručník z mikrovlákna nebo pořiďte jen levnější bavlněný ručník s nižší gramáží, u kterého vám nemusí být líto, že tak dlouho nevydrží.
Do sauny: Bambusová osuška dokáže pojmout až 4x více vlhka než ta bavlněná a proto bude do sauny ideální volbou.
To hodně záleží na vašem životním stylu a na tom, jak často chcete ručníky prát. Klasická sada na každodenní hygienu většinou obsahuje velkou osušku, menší ručník na vlasy či ruce a také žínku na obličej.
Průměrně za týden prý použijeme dvě sady ručníků, tedy 2-3 osušky, 2 ručníky a 2 žínky. Tím pádem byste jednu takovou sadu prali každé 3-4 dny. Každým praním se textil trochu opotřebovává, takže jestli mu chcete ulevit, pořiďte si ještě o 1-2 sady navíc do zásoby. Také se hodí mít pár ručníků navíc pro hosty a ručníky speciálně určené na pláž, do sauny nebo na cvičení.
Jak jsme si řekli, životnost každého textilu se liší podle materiálu, zpracování, gramáže a četnosti používání. Jakmile ale ztratí ručník vlastnosti, pro které jse ho kupovali (savost, hebkost), je na čase ho vyměnit. Obecně se dá říct, že jeho životnost se pohybuje kolem jednoho až dvou let. U kvalitnějšího textilu o něco více.
Koupelnové závěsy: Jejich funkce je jasná - voda má stékat zpět do vany, abyste potom neklouzali po mokré podlaze. Dobře zvolený závěs může navíc sloužit jako dekorace, stačí ho jen sjednotit s barvou či vzorem dalšího textilu a doplňků.
Koupelnové předložky: Dají se pořídit zvlášť nebo v sadě. Jedna větší k vaně či sprše a jedna menší k toaletě. Důležitými faktory jsou měkkost, savost, snadná údržba a rychlé schnutí.
Župan: Skvělý koupelnový společník, do kterého se zachumláte po koupeli. Bavlněné a froté župany jsou více huňaté a hebké, ty z mikrovlákna zase rychleji schnou a luxusní lněné župany udržují správnou tělesnou teplotu, navíc jsou krásné, přírodní a jemné na dotek.
Hammam osuška: Pochází z Turecka, kde ji využívají k zakrývání intimních části těla. Tvoří ji 100% bavlna, je velká a lehká, takže ji využijete i jako stylové šaty nebo piknikovou deku.