Chcete bydlet osobitě? Inspirujte se →
Až -15 % na koupelnu | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak si zařídit svůj první byt

Konečně nastal vytoužený okamžik a vy jste si vyzvedli klíče od svého vysněného bydlení? Přemýšlíte, jak si své hnízdečko zařídit, aby bylo pohodlné a zároveň nezruinovalo váš rozpočet? Pak jste na ideálním místě!

Poradíme vám, na co se zaměřit, čemu se vyhnout a do čeho je dobré investovat hned na začátku. Nechte se inspirovat a projděte celým procesem v klidu a bez obav, i pokud nemáte s interiérovým designem žádné zkušenosti.

Multifunkčnost je základ

Když každý metr čtvereční stojí nemalé peníze, má smysl účelně využít prostor. Sáhněte proto po nábytku, který plní hned několik funkcí.

Pokud máte obývací pokoj spojený s kuchyní, můžete se obejít bez jídelního stolu ve prospěch ostrůvku. Ostrůvek oddělí kuchyňskou část od odpočinkové zóny, obvykle se hodí k odkládání nádobí a může sloužit jako pracovní plocha. Slaďte ho s vkusnými barovými židlemi a stane se také ideálním místem pro stolování.

Rádi hostíte rodinu a hosty, kteří potřebují někde přespat, ale nemáte místo na přistýlku nebo pohovku? Pokud ano, zachrání vás pohodlné rozkládací křeslo. Na denní bázi je to místo, kde můžete odpočívat s knihou a oblíbeným čajem, a když je potřeba, promění se v pohodlné lůžko pro vaši návštěvu.

V menším prostoru je obzvlášť důležitý vizuální pořádek a klid. Snažte se proto, aby se zde povalovalo co nejméně věcí. Pokud například potřebujete koutek pro práci z domova, rozhodněte se pro sekretář nebo nástěnný psací stůl, který lze uzavřít a do kterého úhledně uložíte všechny pomůcky.

Rozpočet a čas pod kontrolou

Každý měsíc v pronajatém bytě představuje další náklady, proto se chcete co nejdříve přestěhovat do vlastního. Jedním z největších nákladů, které se objeví při dostavbě bytu, je kuchyňská linka.

Objednat si ji u truhláře vám umožní realizovat vaši představu i do nejmenších detailů, ale musíte na ni čekat několik měsíců a počítat s mnohem vyššími náklady než u hotových nábytkových sestav.

Pokud tedy vaše kuchyně nemá nijak zvlášť neobvyklé uspořádání, můžete bez obav využít hotových řešení.

V současné době najdete hotový kuchyňský nábytek v mnoha různých stylech, barvách a tvarech, takže si můžete být jisti, že najdete něco, co vám bude vyhovovat, a zároveň ušetříte spoustu času a peněz.

Zajistěte si pohodlný spánek

Při zařizování prvního vlastního bydlení, kdy se výdaje jen hrnou, si pečlivě hlídáme každou korunu. Na některých prvcích se však nevyplatí šetřit za každou cenu, protože jsou investicí do zdraví a pohody.

To je přesně případ postele - dlouhodobé spaní na nekvalitní pohovce může skončit únavou a bolestmi zad a někdy i návštěvou fyzioterapeuta.
Pokud je ve vašem bytě místo pro samostatnou ložnici nebo alespoň pro umístění standardní postele - tak je to ideální. Bydlíte v garsonce a hledáte rozkládací pohovku, která bude fungovat i jako postel? Pak si vyberte pohodlný model s matrací, která je vhodná pro každodenní spaní.

Úložného prostoru není nikdy dost

Pokud nemáte duši minimalisty, který se spokojí s několika málo předměty, jistě oceníte úložný prostor. To však automaticky neznamená, že musíte celý byt zahltit skříněmi a knihovnami.

Naopak, rozhodněte se pro chytrý nábytek, který kromě své primární funkce poskytuje i úložný prostor. Při výběru postele zvažte model, který má úložný prostor, stolek vedle pohovky může být také vybaven praktickými zásuvkami a místo nízké skříňky na televizi můžete zvolit komodu, která pojme spoustu věcí, aniž by zabírala další místo.

Pokud máte hodně knih nebo rostlin, nainstalujte poličky nad pohovku nebo jiný nízký nábytek. Toto řešení vypadá lehce a stylově a umožní vám maximálně využít prostor.

Dekorujte podle svých představ

Po letech pronajímání bytů, kde i barvu stěn vybíral někdo jiný a majitelé bytů se neradi dívali i na každý zatlučený hřebík, můžete bydlet přesně podle svých představ.

Užívejte si to a dovolte si trochu výdajů navíc. Vyberte si plakáty, hodiny, fotorámečky nebo zdobené zrcadlo a pověste si je na zeď. Bude příjemnější žít v útulném interiéru a každý den se dívat na dekorace s motivy, které máte rádi.