Sleva 15 % s kódem JARO15 | Ušetřete ještě dnes →
-20 % na koberce Flair Rugs s kódem FLAIR20 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak vybrat boxspringovou postel

Boxspringové postele jsou čím dál populárnější. Poskytují mimořádný komfort při spánku srovnatelný s pohodlím pětihvězdičkových hotelů. Pokud o boxspringové posteli už dlouho sníte, ale nevíte si rady s jejím výběrem, přečtěte si našeho průvodce, který ulehčí vaše rozhodování.

Co je boxspringová postel

Boxspring postele jsou pohodlné, praktické a luxusní na pohled. Jejich název pochází z anglických slov „box” (krabice) a „spring” (pružina). Velmi oblíbené jsou v severní Americe a skandinávských zemích, proto se jim také říká americké postele nebo kontinentální postele.

Tyto postele mají jako základ obdélníkový box vybavený pružinami. Jejich součástí zpravidla bývá také matrace, nízká vrchní matrace „topper”, čalouněné čelo, a úložný prostor.

Výhody a nevýhody v kostce


Výhody
  • Postele boxspring jsou vhodné pro osoby s bolestmi zad a vysokými nároky na pohodlí.
  • Vysoká ložná plocha umožňuje snadné uléhání do postele.
  • Matrace u boxspringových postelí mají delší životnost, než u těch klasických.
  • Díky absenci lamelového roštu tyto postele nevržou.
  • Vyrábí se v mnoha designech a barvách, takže si každý vybere svou vysněnou postel.
  • Všechny modely jsou vybaveny vysokým čelem, můžete se tak v posteli pohodlně posadit.
Nevýhody
  • U postelí boxspring si ve většině případů nelze nastavit polohu zad. To je možné pouze u postelí s natavitelnými lamelovými rošty nebo u dražších modelů boxspringových postelí na dálkový ovladač.
  • Boxspringové postele jsou mohutné a zabírají v ložnici poměrně dost místa.
  • Menší cirkulace vzduchu ve srovnání s klasickými postelemi.
  • Pořizovací cena boxspringové postele je vyšší, než té klasické.

Konstrukce v detailu

Zatímco je klasická postel vybavená lamelovým roštem a matrací, postele boxspring se skládají z pružinového boxu, doplňuje ho matrace s pružinovým jádrem a nízká vrchní matrace neboli topper. Díky pružinové základně a matraci tak vzniká dvojité pružení, které lépe reaguje na pohyb těla a bodové zatížení.

1. Box: pružinová základna

V základu boxspringových postelí byste jen marně hledali rošt. Skládají se většinou z dřevěného rámu s rovnoměrně rozdělenými bonellovými pružinami, díky kterým se vytváří stabilní podpora matrace. Reagují tak na zatížení bodově, tedy přesněji. Kromě toho pružinové jádro přispívá i k potřebné cirkulaci vzduchu.

2. Pružinová matrace

Na pružinové základně je uložena matrace. Nejčastěji se jedná o taštičkovou pružinovou matraci, u které jsou jednotlivé pružiny odděleny od sebe a zašity do „taštiček“, které individuálně reagují na tlak těla a optimálně rozkládají jeho hmotnost. Skvěle se hodí pro lidi trpící bolestmi zad nebo ty.

Více o matracích najdete v našem průvodci Jak vybrat matraci.

3. Vrchní matrace „topper”

Poslední vrstvou boxspringových postelí je vrchní matrace neboli topper. Je to jen několik centimetrů vysoká podložka, která pokrývá celou plochu postele. Nemusíte se tak obtěžovat s nepříjemnou mezerou mezi matracemi. Topper slouží také jako ochrana matrace před nečistotami a potem, k prodloužení životnosti hlavní matrace a dokáže matraci změkčit, nebo naopak zpevnit.

Nejčastěji se vyrábí ze studené pěny nebo paměťové pěny, která se dokonale přizpůsobí tvaru těla. Můžete se však setkat i s latexovými nebo gelovými toppery.

Topper bývá součástí boxspringové postele nebo si ho můžete dokoupit zvlášť. Pokud už topper součástí boxspringové postele je, jde o skandinávský typ. Když součástí není, jedná se o americký typ.

Výška boxspringových postelí

Boxspringové postele jsou vyšší než ty klasické. Místo běžné výšky rámu 40 cm může být výška postele boxspring až 70 cm. Vstávání a uléhání do postele je tedy mnohem snazší. Zvýšená plocha lůžka navíc šetří záda, proto ji ocení hlavně starší lidé nebo ti, co trpí na bolesti zad a kloubů.

Jak zjistit ideální výšku postele boxspring?

Posaďte se na hranu postele tak, aby stehna a lýtka tvořili pravý úhel nebo i úhel o něco větší. Chodidla se přitom musí dotýkat podlahy. Pro osoby menšího vzrůstu je optimální výška rámu mezi 60 až 65 cm.

Péče o boxspringovou postel

Pokud jste se rozhodli do boxspringového lůžka investovat, z jeho služby vytěžíte maximum, jen pokud o něj budete správně pečovat. Jestliže jste zvolili rám pošitý látkou, bude třeba jej několikrát do roka vysát a alespoň jednou ročně vyčistit. Každý měsíc také matraci i topper otáčejte.