Vše pro vaše osobité Vánoce | Připravte se →
Sleva 15 % s kódem DOMOV15 | Ušetřete ještě dnes →
300 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak vybrat postel

Kvalitní spánek je základním stavebním kamenem zdravého životního stylu a psychické pohody. Pokud se tedy chcete každé ráno budit svěží a plní energie, měli byste si dát na výběru nové postele opravdu záležet.

Jestli si vyberete čalouněnou nebo masivní postel je jen na vás. My vám ale poradíme, jak vybrat postel, aby vám přinesla maximum odpočinku.

Typ postele

Při výběru postele se musíte nejprve rozhodnout mezi klasickou postelí a postelí boxspring. Aktuální trendy nyní směřují spíše k boxspring postelím, protože u nich získáte vše v jednom. Klasická postel s rámem, lamelovým roštem a matrací ale dokáže být také výjimečná, protože tento typ postele najdete v nejrůznějších stylech. Pojďme se tedy podívat na typy postelí detailněji.

Čalouněné postele

Čalouněné postele jsou skvělou volbou pro všechny, kteří milují absolutní komfort a moderní design. Díky čalounění je postel měkká, tudíž i bezpečná a v ložnici vyvolává pocit hřejivé útulnosti. Správně zvolený typ čalounění navíc může výrazně ovlivnit vzhled celého pokoje. Na výběr je široká volba možností, ať už jde o barvu, nebo strukturu (hladká látka, hrubá látka, samet, manšestr).

Čalouněné čelo postele tvoří nejen zajímavý designový prvek, ale je navíc praktickým a pohodlným řešením. Můžete se o něj opírat bez otlačenin a neustálého přerovnání polštářů. Nevýhodou je náročnost na údržbu (vysávání prachu, skvrny, impregnace).

Dřevěné postele vs. postele z masivu

Postele z masivu jsou vyrobené například z borovicového, bukového nebo dubového dřeva. Mají dlouhou životnost, poskytují nejvyšší komfort a jsou ideální pro alergiky. Také jejich údržba je jednoduchá, nepotřebujete žádný speciální přípravek. Pokud jsou však ošetřené olejem, jednou za čas je třeba postele naolejovat.

Pokud jde o další dřevěné postele, jedná se o kompozitní dřevo nebo-li dřevotřísku, dřevovláknitou desku, překližku či voštinovou desku s povrchovou úpravou (dýha, lazura, lak). Jsou cenově dostupnější, ale nemají tak dlouhou životnost.

Boxspring (kontinentální, americké) postele

Název „boxspring” pochází od třístupňové konstrukce komfortních postelí, které jsou oblíbené zejména v severní Americe a ve skandinávských zemích. Proto se jim také někdy říká americké postele nebo kontinentální postele. Tento typ postele vyniká svým jedinečným designem, pevným korpusem a pohodlnou výškou rámu, která dosahuje až 70 cm.

Zatímco běžné postele se skládají z lamelového roštu a matrace, postel boxspring přináší mnohem více komfortu. Tvoří je box s bonellovým jádrem, doplňuje ho matrace (nejčastěji taštičková pružinová matrace) a komfortní vrchní matrace „topper", což je několik centimetrů vysoká podložka, která vytváří komfortní vrstvu mezi tělem a matrací. Topper ale není vždy součástí boxspringových postelí, lze ho dokoupit samostatně. Díky těmto vrstvám vzniká dvojité pružení, které pomáhá k lepšímu rozložení těla. Dalšími typickými prvky jsou čelo a úložný prostor.

Japonské postele

Oblíbené začínají být v posledních letech také japonské postele s futonovými matracemi, které jsou tvrdší, než ty klasické, a jsou vhodné pro alergiky a astmatiky. To díky rounům z přírodních vláken, která mají oproti běžné matraci vyšší absorpční schopnost.

Futonové matrace se ukládají na speciální prodyšné podložky zvané tatami, aby se zamezilo tvorbě plísní. Zvolit ale můžete i nízké rámy postelí, které umožní matraci dobré větrání a zamezí se tak nepříjemnému zatuchnutí.

Pro japonské postele jsou typické neošetřené nebo jen lazurované přírodní materiály, aby se zachovala původní struktura dřeva. Nejsou vhodné pro starší lidi, protože by se jim z postele hůře vstávalo. Více se hodí spíše do studentského bydlení nebo do malých bytů, kde je třeba šetřit místem.

Rozměr a výška postele

Ideální velikost postele často závisí na tom, kolik místa v ložnici máte. Proto si před jejím zakoupením prostor pečlivě přeměřte. Nezapomeňte však, že vedle postele je potřeba postavit také noční stolky. Průchod mezi postelí a stěnou či skříní by měl být nejméně 50 centimetrů.

Délku postele volte podle výšky nejvyšší osoby, která v ní bude spát, a nezapomeňte připočítat ještě 20 centimetrů navíc. Při volbě šířky berte v potaz rozměry spací plochy, nikoliv rámu postele.

Jednolůžkové postele

Standardní jednolůžková postel měří 90 × 200 cm. Díky své skladnosti se hodí jako dětská postel nebo postel pro hosty. Pro starší děti doporučujeme jednolůžkovou postel s rozměry 120 × 200 cm.

Dvoulůžkové manželské postele

Nejběžnější rozměr dvoulůžkové postele je 180 × 200 cm. V případě menšího prostoru je možné se spokojit s menším komfortem, který dává velikost 140 × 200 cm nebo 160 × 200 cm. Do velkých prostorů můžeme naopak pořídit velkou postel s velikostí 200 × 200 cm. Ta je vhodná pro osoby, které měří více než 180 cm.

Výška postele

Jednou z důležitých věcí, na kterou se často zapomíná, je výška rámu postele, který může ložnici dodat nádech vznešenosti a také ji opticky zvětšit. Nižší rám naopak vytvoří klidný prostor připomínající interiér v japonském stylu.

Standardní výška rámu postele bývá kolem 35 - 45 cm, záleží na výšce postavy. Pro starší osoby může být výška ložné plochy ještě o 10 centimetrů výše. Výšku můžete ovlivnit volbou roštu i matrace.

Pokud si nevíte rady s tím, jaká výška rámu je pro vás ideální, můžete si pomoci malým trikem. Sednete si na okraj postele tak, abyste obě chodidla byla položená na zemi. Mezi lýtkovou a stehenní kostí by měl vzniknout úhel 45°.

Dostatečná výška rámu vás ochrání před průvanem proudícím mezi podlahou a dveřmi, ale také před vířícím prachem. Vliv má také na životnost matrace, která může díky dostatečné výšce dobře dýchat, takže se v ní nevyskytují roztoči, alergeny a plísně.

Příslušenství k postelím

Postele s úložným prostorem

V malých bytech, kde je vzácný každý centimetr čtvereční, jsou vhodnou volbou postele s úložným prostorem. Do nich si můžete odkládat lůžkoviny nebo sezónní oblečení. Vybrat si můžete dva základní typy úložných řešení.

1. Postele otevíratelné shora

U tohoto úložného systému nepotřebujete žádný prostor kolem postele k manipulaci. Vyklápí se buď celá ložná plocha, nebo zvlášť pravá a zvlášť levá strana lůžka. Možné je otevírání z boku postele, které umožňuje pohodlný přístup k celé úložné ploše. Při otevírání z přední části bývá poněkud horší přístup k místu u čela postele.

2. Zásuvky

Druhým úložným systémem jsou zásuvky umístěné v boční nebo přední části postele. Při tomto řešení je třeba počítat s tím, že k jejich otevření potřebujete dostatečný manipulační prostor v okolí postele a koberce mohou být pro jejich otevření překážkou. Počet zásuvek bývá různý a kombinují se dokonce i s otevřeným úložným prostorem.

Postele s nožičkami nebo bez

Postele s nožičkami působí odlehčeně a jsou vzdušnější. Modely bez nich jsou zase robustnější a stabilnější. Při výběru konkrétní postele je třeba mít na paměti, že výška nožiček určuje, jak pohodlně se vám bude pod postelí vysávat. Pokud máte malou ložnici, údržba podlahy pod postelí může být kvůli omezenému místu kolem postele náročná. Tento problém odpadá u postelí bez nožiček, protože se prach pod postelí nedrží.

Rošt postele

I když se zdá, že výběr něčeho, co za celý svůj život byť jen koutkem oka nezahlédneme, bude jednoduchý úkol, opak je pravdou. Rošt je jednou z nejdůležitějších součástí postele. Kromě toho, že zabraňuje vzniku plísní a roztočů na matraci, pomáhá také správně rozložit váhu těla, udržet páteř v přirozené poloze a provětrávat matraci i lůžko.

Rošt může být součástí postele, nebo si ho můžete zakoupit zvlášť. Více se o roštech dozvíte v našem průvodci Jak vybrat matraci a rošt.

Postel s čelem nebo bez

Při výběru postele je dobré zamyslet se nad tím, zda chcete postel s čelem, případně jestli by měla mít postel pelest i ve své dolní části. Čelo má řadu výhod, například možnost opřít se při čtení knížky nebo sledování televize. Díky čelu také zamezíte odírání polštáře o zeď a znečištění zdi.

Pelest v dolní části postele může zase přispívat k pocitu bezpečí, ovšem lidem většího vzrůstu může spánek spíše znepříjemňovat. Postel s vysokou pelestí v dolní části je přístupná pouze z boku.

Matrace

Správně zvolená matrace vám uleví od bolesti zad a kloubů. Celkově pak bude váš spánek mnohem kvalitnější. Při špatné volbě můžete naopak negativně ovlivnit opěrný systém těla. Výběr matrace je velice individuální věc, proto není vhodné nakoupit pro celou domácnost stejné matrace. Každá matrace by měla být co nejvíce přizpůsobená konkrétní osobě, která ji bude dlouhodobě používat.

Více se o výběru matrace dozvíte v průvodci Jak vybrat matraci a rošt.

Cena

Cena postele se odvíjí od použitého materiálu a provedení. U masivních postelí z dubu, buku nebo ořechu jsou ceny vyšší, zatímco měkčí dřevo, jako je například borovice nebo smrk, jsou cenově dostupnější.

Vyšší bude cena také v případě, že je součástí postele rošt a matrace. V případě, že vybíráte samotnou postel, nezapomeňte připočítat i jejich cenu. Cena poroste i s velikostí postele.

Dřív než začnete postel vybírat, je třeba zvážit, komu je postel určena, jak bude sloužit a na jak dlouho ji pořizujete. Postel na chatu, kde trávíme pouze víkendy, nemusí vydržet tolik co postel na každodenní spaní. Stejně tak malým dětem, které rostou, je potřeba pořizovat novou postel mnohem častěji.

Styl postele

Na Bonami můžete vybírat postele podle nejrůznějších interiérových stylů. Stačí si ve filtrech zvolit ten, který vám a vaší ložnici bude sedět nejlépe.
Skandinávský styl
Pro skandinávský styl jsou typické postele s dřevěnými „sešikmenými” nožičkami ve světlých neutrálních i pastelových odstínech. Ze dřeva dominuje zejména dub nebo buk.
Moderní styl
Typická je praktičnost, jednoduché linie, ostré hrany a moderní materiály, jako je masiv nebo manšestrové čalounění. Postele v moderním stylu skvěle zapadnou do jakéhokoliv interiéru.
Rustikální styl
Rustikální styl se vyznačuje přírodními odstíny, přirozenou barvou dřeva nebo také kovovými materiály. Řadíme mezi ně také postele s nebesy.
Glamour styl
Tento styl má za úkol okouzlit leskem, extravagancí a elegancí. Postele v glamour stylu jsou často na nožičkách a se sametovým polstrováním.
Romantický styl
V romanticky laděné ložnici se vyjímá postel se zdobeným čelem či nebesy. Převažují čalouněné postele v bílé, růžové, fialové nebo meruňkové barvě.
Industriální styl
Industriální styl sází na surovější materiály, jako je kov nebo kůže. Převažují zejména tmavší barvy, jako je černá, šedá a bílá. Převažují také postele s úložným prostorem.
Boho styl
Pro boho styl jsou typické přírodní organické materiály, jako je dřevo z masivu a ratanové čelo.