Zdá se vám, že trávit čas nad detailním promýšlením barevného schématu vašeho domova je banalita a ztracený čas? Naopak. Tento krok vám v budoucnu ušetří hodiny tápání a nerozhodnosti při zařizování interiéru. A že nejste žádný designér? Nevadí, i tak to zvládnete. Poradíme vám, jak postupovat při výběru barev a na které zákonitosti určitě nezapomenout, aby byl výsledek v dokonalé harmonii.
Nejjednodušším řešením je zabrouzdat internetem. Tam vám skvěle poslouží například platforma Pinterest, či jiné knihovny, kde si rovnou můžete založit svou virtuální nástěnku s obrázky
Ještě lepší představu vám nabídne fyzická inspirativní nástěnka (neboli moodboard), na kterou si obrázky vystřihněte přímo z magazínů i časopisů a poskládejte vedle sebe jak potřebujete. Na stěnu, do sešitu nebo je jen tak před sebe rozložte na stůl.
Při hledání se neomezujte jen na interiéry, ale vybírejte i módu, obrazy, ilustrace, přírodu a jakákoliv další témata, která vás zaujmou svou barevností a vizuální stránkou.
Když se začnete důkladně probírat nasbíraným materiálem, časem v něm najdete opakující se prvky. Můžou to být podobné barvy, struktury, nebo třeba styl – minimalismus, abstrakce, přírodní ladění.
Jen málokomu ovšem vyjde jednoznačný výsledek. Většina z nás inklinuje k minimálně dvěma různým stylům. Každopádně je lepší zvolit jen jeden z nich, který je vašemu srdci blíž, a toho se držet.
Barvy v interiéru nejlépe vyniknou v určitých poměrech. Dominantní barva, která se projeví na přibližně 60 procentech v místnosti, by měla mít spíše neutrální nebo tlumenější odstín, na kterém si vaše oči budou moci odpočinout. Pro dalších 30 procent zvolte odvážnější odstín, a nakonec na 10 procentech se můžete odvázat se skutečně akcentovou barvou*.
Nikde sice není řečeno, že je nutné se těchto poměrů držet, nicméně při plánování se stanou užitečným vodítkem.
*Roli akcentové barvy může hrát v podstatě jakýkoliv odstín. Její podstatou je, že působí vůči v interiéru převažující barvě kontrastně a vizuálně dává důraz na doplněk nebo prvek na kterém je použita.
Jakmile víte, která paleta nejvíce lahodí vašemu oku, zaměřte se na pevné elementy domova. Těmi jsou dlaždice, dřevěná podlaha, topení, obklady, rámy dveří a oken. Všechny tyto prvky hrají v interiéru důležitou roli, jsou velmi výrazné a jejich výměna je nákladná. Proto je esenciální správně zvolit jejich materiál i barvu, se kterou budete spokojeni po desítky let.
Je jednoduché vsadit na čistě nebo krémově bílou, že ano? Přitom barevné stěny (nebo aspoň jedna) umí dodat interiéru neotřelou energii. Vycházejte opět ze stávajících prvků interiéru. Máte doma krásnou zrenovovanou dřevěnou podlahu? Dokonale ji na stěnách doplní teple béžový odstín. Na druhou stranu, pokud toužíte po větším kontrastu, vynikne i vedle světle šedé ve studeném tónu.
Žádná z možností není správně nebo špatně. Zamyslete se nad tím, co se bude většinu času v místnosti dít. Plánujete v ní odpočívat, nebo se budete muset soustředit na práci?
Máte jasno, co se týče výběru dominantní barvy, ale trochu tápete ve světě doplňkových odstínů? Existuje mnoho principů, jak mezi sebou ladit barvy. Inspirovat se můžete třeba jedním ze tří nejznámějších:
• U monochromatického ladění (neboli tón v tónu) hraje prim jen jedna základní barva, která se objevuje v různých odstínech a tónech.
• Harmonické barevnosti dosáhnete výběrem barev, které jsou na barevném kruhu přímo vedle sebe. Barevný kruh je skvělým názorným tahákem k pochopení vzájemného působení barev, často s ním pracují nejen designéři, ale i módní návrháři či vizážisté.
• Pokud toužíte po něčem odvážnějším, vsaďte na kontrast. Vyberte si dva odstíny, které se nacházejí na barevném kruhu přímo naproti sobě (říká se jim také komplementární barvy). Jen nezapomeňte nechat dost prostoru pro již zmíněný neutrálnější tón, který místnost příjemně uzemní.
Barevnou paletu už máte definovanou, ale nemůžete se zbavit pocitu, že by si váš domov zasloužil nějakou třešničku na dortu?
Popusťte uzdu hravosti. I v dokonale uhlazeném interiéru plném přírodně laděných tónů béžové, krémové a hnědé dokonale vynikne sytě zelená pohovka, tmavě modré svítidlo, váza nebo jakýkoliv jiný výrazný doplněk. Vždyť právě ty interiéry, které si neberou servítky a tu a tam porušují pravidla mají největší charisma.