Zahrada či terasa se nám stává útočištěm a místem, kde se můžeme v klidu a bezpečí setkávat se svou rodinou. Na takové místo patří funkční a stylový nábytek, ve kterém se budete cítit pohodlně. A my vám poradíme, podle čeho vybírat.
Jakmile si stanovíte, k čemu vám má nábytek sloužit, jaké funkce musí mít a který materiál je zrovna pro vás ten nejvhodnější, snadno si vše vyfiltrujete na webu a výběr bude o to snadnější. A jak na to?
Jak velký prostor máte k dispozici? Jde o menší předzahrádku nebo velkou zahradu, kam se pohodlně vejde zahradní sestava, houpačka i jídelní set?
Prostor si alespoň orientačně přeměřte. A klidně načrtněte i zahradní plánek. Podle rozměrů nábytku se vám pak bude lépe rozhodovat.
Za jakým účelem na zahradě nejčastěji trávíte čas? Milujete grilování s přáteli nebo zde spíš relaxujete na houpačce solo?
Kolik osob potřebujete usadit? Promyslete, kolik osob s vámi bude na zahradě trávit čas, jestli mezi nimi budou malé děti, jestli se všichni vejdete k jídelnímu stolu nebo je potřeba přikoupit pár stohovatelných židlí.
Kde chcete mít nábytek přes zimu a jak moc jste o něj ochotni pečovat?Něco jiného je, když bude zahradní nábytek stát pod zakrytou pergolou nebo stříškou a nebo pokud bude nezakrytý a tím pádem vystavený vlivům počasí a to i v zimě. V takovém případě musí být zpracovaný z odolného materiálu.
Kam nábytek umístíte? Pokud máte na zemi dlažbu s širokými spárami, nábytek s drobnými nožkami do nich bude zapadávat. Dřevěnou podlahu může zase poškrábat těžké kovové podnoží. Pokud potřebujete nábytek často přesouvat z místa na místo, určitě se bude hodit lehčí materiál.
Jak jsme už nakousli, zvolený materiál je velmi důležitým faktorem při výběru. Nejde jen o estetickou stránku, ale o to, jak dlouho vám nábytek vydrží a jak bude pohodlný. Naštěstí je z čeho vybírat, takže určitě společně najdeme ten nejvhodnější.
Velmi oblíbený, je totiž lehký, pevný a nemůže zreznout. U nábytku s hliníkovou konstrukcí máte jistotu, že vydrží podstatně déle než jiné druhy, a to i když ho necháte venku v dešti či přes zimu. Odpadá tak i nutnost zazimování.
I ocel je velmi kvalitní kov pro konstrukci nábytku, ale musí být ošetřena proti rzi. Pokud chcete, aby vám nábytek dlouho vydržel, rozhodně si pohlídejte, zda má potřebnou úpravu. Takový nábytek je odolnější a navíc i cenově dostupnější.
Dřevěný nábytek se například v rustikálním stylu krásně vyjímá. Mějte ale na mysli, že většina dřeva vyžaduje pravidelnou péči, jinak se významně zkrátí jeho životnost. Může být lakované, barvené, mořené, napuštěné olejem nebo třeba voskované. Nezapomeňte tedy na pravidelné nátěry a impregnaci.
Výjimkou je zahradní nábytek z exotického dřeva - teakového, akáciového či eukalyptového. Díky svému původu je odolný vůči parazitům i vlhkosti a vydrží vám mnohem déle.
Jde o nejčastěji používaný povrchový materiál pro zahradní nábytek. Tato umělá hmota je vysoce odolná vůči mechanickému poškození, nepotřebuje žádnou údržbu a navíc vzhledově připomíná přírodní ratan. Umělý ratan je ručně proplétaný a tak je velmi hezký na pohled.
Samozřejmě nejde o dokonalou podobu, ale pravý přírodní ratan se na zahradní nábytek nehodí a moc nepoužívá. Nezvládá totiž různé vlivy počasí a brzy se poničí. Navíc je umělý ratan cenově dostupnější.
Věnujte pozornost tomuto speciálnímu materiálu, o kterém v oblasti zahradního nábytku ještě mnoho uslyšíme. Jde o umělou hmotu, která velmi věrně imituje dřevo. Klasický a robustní vzhled dřeva doplňuje o mechanickou odolnost a snadnou údržbu. Je podobně tvrdá jako dřevo, ale narozdíl od něj jí nenapadají paraziti, nevsakuje do sebe vodu a nevyžaduje žádnou údržbu.
Při znečištění jí stačí omýt mýdlem a vodou. Nejčastěji se zatím využívá při výrobě stolních desek.
Plast je odolný materiál, který drží tvar a dobře se udržuje. Oblíbíte si ho především, pokud chcete mít na výběr z mnoha barev a stylů, nechcete se o nábytek složitě starat, hledáte něco snadno přenosného a to za dostupnou cenu.
Plastový nábytek je navíc zase v módě, takže pořídíte kvalitní kousky v kombinaci s jinými materiály jako jsou ocel či hliník. Plast tak odlehčí konstrukci nábytku i celkovou cenu.
Všímejte si nosnosti. Kvalitní zahradní židle a křesla mají nosnost alespoň 100 kg. Ty nejpevnější až 160 kg.
Pokud pracujete s menším prostorem, mohly by se vám hodit kvalitní stohovatelné židle, které můžete skladovat na sebe a ušetřit tím místo. Pokud není židle stohovatelná, může být alespoň sklopitelná, ale pokud prostor neřešíte, není tento faktor při výběru důležitý.
Všímejte si hlavně dostatečné šířky opěrky předloktí nebo výšky opěrky zad. Obojí výrazně ovlivňuje komfort sezení.
Drtivá většina zahradních stolů má výšku kolem 74 cm. Proto se nemusíte bát, že by jídelní židle výškově nepasovaly k jídelnímu stolu.
Dbejte však na výběr materiálů. U stolu je důležité, aby byl rám vyšší jakosti – tedy z hliníku, oceli či kovu. Stůl je totiž často okopáván, škrábán či jinak namáhán, a tak se investice do hliníkové konstrukce jistě vyplatí.
Skleněná deska je krásná na pohled a nemusíte se jí nutně vyhýbat, protože sklo bývá často tvrzené. Pokud víte, že budete stůl hodně zatěžovat, zvolili bychom něco odolnějšího. Například zmíněnou desku artwood nebo stůl s HPL deskou. Ta se vyznačuje vysokou odolností vůči vodě, znečištění a oděrům.
Zaměřte se na velikost zahradní sestavy. Kolik osob se má na sedačky usadit? A vejde se vám pohodlně na zahradu či terasu? Jakmile budete mít v tomto jasno, přejděte k materiálu. Konstrukce musí být odolná, ideální bude tedy hliníková nebo ocelová s ošetřením proti rzi.
U slunečníků jsou důležité hlavně tyto dva faktory – úhel naklonění a úroveň ochrany.
V parných letních dnech, jak slunce mění svou polohu na nebi oceníte, když budete moct slunečník postupně naklánět tak, abyste byly stále ve stínu. V opačném případě bude v pozdějších hodinách téměř zbytečný.
Dále si všímejte úrovně ochrany. Minimální gramáž potahu by měla být 180 g a slunečník musí splňovat ochranu alespoň před mírným deštěm. Prémiové slunečníky pak poskytují zvýšenou ochranu proti UV záření.
Stále platí: Venku je nové uvnitř. Je to trend, který nás jen tak neopustí, ba naopak, mít další „místnost” na zahradě či terase bude čím dál důležitější. Zařiďte si ji tedy stejně jako pohodlný obýváček. Že vás nenapadlo zahradu zaplnit světýlky, koberci a polštářky? Vyzkoušejte to. Uvidíte, že se budete cítit ještě útulněji.
Zahradní dekorace můžete ladit podle barevného schéma, podle materiálů nebo do určitého stylu, od bohémského až po rustikální.
Textil na zahradu pořiďte z odolného a udržitelného materiálu Sunbrella, který zajistí stálost barev, odolnost proti vlhkosti a ušpinění, i snadnou údržbu. Ty dekorace, které by se mohly v dešti poničit, schováte na noc do úložného boxu.
Sedací koutek můžete zútulnit s venkovními koberci. U těch se počítá s tím, že budou v exteriéru a jsou proto velmi odolné a nenáročné na údržbu. Na výběr jsou venkovní koberce z přírodních materiálů, kulaté koberce i běhouny.