Předvánoční výprodej -20 % a více na 10 000+ produktů | Ušetřete →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Tipy od designérky, jak zařídit jídelnu

Renovace jídelny je docela náročný projekt, protože je třeba, aby byla dobře uspořádaná, měla pohodlné prvky, byla funkční, sdružovala lidi a sloužila svému účelu. Proto je důležité, aby renovace takových prostor byla především dobře promyšlená.

O proměně jídelny jsme si povídali s interiérovou designérkou Urškou Oman, na Instagramu známou jako @caricasveta.si. A pro ty z vás, kteří se chystáte renovovat, přidává několik cenných tipů.

Důležité kroky před zahájením přestavby

Urška radí, abyste si před zahájením renovace položili následující otázky:

  • co je pro vás v prostoru nejdůležitější,
  • kolik lidí bude u stolu nejčastěji sedět,
  • jaký je samotný prostor - nabízí možnosti pro větší kousky a pohodlné průchody, nebo jste prostorově omezeni a musíte hledat řešení?
Radí také hledat inspirativní prostory v časopisech, knihách, na Pinterestu - udělejte si koláž z obrázků, které se vám líbí. To vám pomůže stylizovat váš interiér. Podle toho si také můžete vybrat požadované materiály, což vám usnadní hledání dokonalých prvků. Rozumné je také připravit si rozpočet, který máte k dispozici, a v jeho rámci najít své oblíbené kousky.

Pokud nemáte žádné nápady nebo nevidíte řešení, Urška doporučuje pomoc interiérového designéra, který vám pomůže najít ideální kousky pro vaše potřeby v požadovaném stylu.

Jak jsi vybírala svůj stůl? Proč a kdy zvolit kulatý stůl, jaké jsou jeho výhody?

Urška: Kulatý stůl jsem si vybrala především na základě prostoru, který jsem měla k dispozici. Dříve jsem měla stůl, který byl na prostor příliš velký a vše působilo dost stísněně. Po několika měřeních a průzkumu výhod kulatých stolů jsem se rozhodla pro jídelní stůl Teulat Cep v černé barvě. Velkou výhodou je, že rozhovory kolem stolu lépe plynou, skvěle se hodí na hostiny, je ideální do čtvercové, protože zabírá ve všech směrech stejně místa. A po uložení židlí pod stůl máme opravdu mnohem více místa než dříve - děti se teď kolem nového stolu vesele prohánějí.

Co by v jídelně nemělo chybět?

Urška: Myslím, že nezbytné prvky jsou ty, které nám přinášejí dobrý pocit. Proto si myslím, že na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď. Pro mě je nutností dostatečně velký koberec pod stolem, který jídelnu rámuje a dodává jí dynamiku. Kvalitní stůl, který přežije všechny hostiny, stolní hry, domácí úkoly, kreativitu a životní debaty, pohodlné židle a závěsná lampa nad stolem. Téměř vždy dávám na stůl vázu s čerstvými nebo sušenými květinami, ale líbí se mi také zajímavé prostírání a nádobí v přírodních tónech.

Na co si mám dát pozor při výběru tmavého nábytku?

Urška: Při výběru tmavého nábytku jde především o vyvážení barev, světla a materiálů. Tmavý nábytek bych doporučila volit v případě, že máte v místnosti dostatek přirozeného světla, a tmavé kousky bych nedoporučovala do velmi malých místností, které mohou být poměrně stísněné.

Dbejte také na kontrast - strohý vzhled černého stolu zjemněte dřevěnými židlemi, na stěny zvolte světlou barvu, přidejte koberec z přírodních vláken, doplňky ve světlých barvách apod. Doplnění tmavého nábytku o světlé prvky, jako jsou rámy obrazů, podsedáky nebo světlejší dekorativní prvky, dodá tmavému nábytku kontrast a pomůže ho vizuálně zpestřit.

Zvažte čištění tmavého nábytku a vybírejte kvalitní materiály, které jsou odolnější vůči dlouhodobému používání.

Máte nějaké další tipy pro ty, kteří zařizují svou jídelnu?

Urška: Užijte si to! Vytvořte si koutek, který vám bude dělat radost. Jídelna je místem, kde se scházíme, kde se dějí významné události - vytvořte si jídelnu svých snů s kvalitními kousky, ve kterých se budete cítit dobře. Nedívejte se příliš na trendy, ale raději vybírejte nadčasové kousky, které budou vždy "in" a rychle se vám neomrzí. A bavte se při zařizování!