Mid Season Sale až -50 % →Na prodejnách navíc 15% sleva na vše kromě zlevněných a vybraných produktů.

Mid Season Sale až -50 % →Na prodejnách navíc 15% sleva na vše kromě zlevněných a vybraných produktů.

100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošíkMenu

Jak zařídit malou a úzkou předsíň

Předsíň je vstupní branou do našich domovů. Nachází se většinou na malém prostoru, a proto musí být tato místnost dokonale funkční, praktická a útulná. Poradíme vám, jak zařídit malou a úzkou předsíň, aby nepůsobila příliš stísněně či neosobně.

Při zařizování malé či úzké předsíně v paneláku nebo rodinném domě myslete především na to, že chcete z tohoto prostoru vytěžit maximum, ale zároveň ho nezahltit. Východ z bytu musí být vždy dobře průchozí.
5 tipů pro malou předsíň v kostce
  • Velké robustní skříně nahraďte menšími komodami ve světlém dekoru
  • Na výmalbu zvolte neutrální a teplé barvy ve světlejším tónu
  • Místo stojacího věšáku nainstalujte nástěnné háčky do zdi
  • Předsíň opticky rozšíříte pomocí zrcadel a nábytku na nožičkách
  • Místnost dobře osvětlete bodovými svítidly zabudovanými do stropu i podél podlahy

Nábytek do malé chodby

Do malé a úzké předsíně neumisťujte velké robustní skříně. Místnost zmenší a prostor bude vypadat stísněně. Raději zvolte menší komodu v bílé barvě nebo ve světlém dekoru dřeva. Spoustu místa také ušetříte, pokud místo stojacího věšáku na bundy zvolíte několik designových nástěnných háčků.

Hodí se také otevřené police. Nezaberou mnoho místa, ale zároveň poslouží jako odkládací prostor pro veškeré nezbytnosti. Police se snažte namontovat co nejblíže ke stropu.

Jak vymalovat předsíň

V malých předsíních se rozlučte s tmavými barvami, které předsíň ještě více opticky zmenší. Do malé a úzké předsíně volte neutrální a teplé barvy ve světlejším tónu s tlumeným akcentem. Hodí se například béžová, světle zelená či modrá barva. Trendem posledních let je i světlá betonová stěrka. Ještě lepšího efektu docílíte, vymalujete-li barvou pouze jednu stěnu a ostatní necháte čistě bílé. Nejvhodnější je barva na chodbu, která je omyvatelná.

Tipy na optické zvětšení předsíně

Malou předsíň opticky zvětšíte pomocí jednoduchých triků. Kromě světlých barev můžete použít i zrcadla. Pokud zvolíte tenké zrcadlo na zeď, nezabere ani kousek místa a zároveň prostor dokáže zvětšit a rozjasnit. Při vstupu totiž vytvoří dojem jednou tak velké místnosti. Dalším trikem je zakoupit nábytek na nožičkách, díky němuž bude místnost vzdušnější.

Správné osvětlení malé předsíně hraje prim

Malé předsíně v paneláku jsou většinou tmavé, protože nemají žádná okna. Proto je velmi důležité zvolit správné osvětlení. Vyhněte se nepraktickým lampám či lustrům, které pocit vzdušnosti jen pokazí. Vedle naopak nešlápnete, zvolíte-li bodová LED světla zabudovaná do stropu a klidně i podél podlahy. Praktické je také zvolit světlo na chodbu s čidlem.

Vhodná podlaha do předsíně

Podlahu do předsíně vybírejte především s ohledem na údržbu. Právě zde čelí podlaha největšímu náporu špinavých bot od bláta a sněhu. Ideální je například velkoformátová dlažba s minimem spár pro jednodušší úklid, ale i vinylová podlaha. Pokud v bytě máte parkety nebo dřevěnou podlahu, zvolte alespoň kvalitní lak. Nejlepším řešením, co se týče barev do malé předsíně, jsou světlé a neutrální odstíny, jako je krémová, šedá nebo hnědá. Tmavé odstíny by mohly malou předsíň utlumit a opticky zmenšit.

Nezapomeňte také na originální rohožku či kusový koberec.