-20 % na objednávky nad 5 000 Kč s kódem MINUS20*Platí i v prodejnách. Sleva neplatí na zlevněné a vybrané produkty.

-20 % na objednávky nad 5 000 Kč s kódem MINUS20*Platí i v prodejnách. Sleva neplatí na zlevněné a vybrané produkty.

100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Tipy, jak na efektivní úklid šatníku

Praská vaše skříň ve švech, přesto máte příliš často neodbytný pocit, že vlastně nemáte co na sebe a střídavě nosíte jen pár kousků oblečení? Známe to. Možná je na čase udělat v šatníku průvan a při té příležitosti jej i trochu lépe uspořádat.

Pusťte se s námi do toho! Ukážeme vám, díky kterým vychytávkám využijete ve svých skříních místo na maximum i jaké organizéry v nich zajistí dokonalý přehled.

1. Začněte s tříděním

V první fázi musíte zbavit své šuplíky a skříně nenošeného oblečení, které jen zbytečně zabírá místo. Tento proces není úplně jednoduchý - musíte být předem dostatečně odhodlaní. Ovšem odměna v podobě vzdušného šatníku je sladká.

Všechny kousky, které jste na sobě neměli ani jednou za poslední rok, můžete s klidem poslat dál. Uspořádejte bazar s kamarádkami nebo je věnujte charitě. Někomu určitě udělají radost.

Nechejte si v šatníku jen to, co vám dělá radost už teď

Známá úklidová guru Marie Kondo radí, abyste si vzali každý jeden kousek oblečení postupně do ruky a zhodnotili, jestli vám skutečně dělá radost. Pokud ne, bez podmínek jej vyřaďte.

Uvidíte, jak osvobozující pocit to bude, až se zbavíte těch zbrusu nových (ale příliš malých) džín, na které jste za poslední tři roky nesáhli. Nebo těch drahých designérských šatů, ve kterých jste se vlastně nikdy necítili příjemně. Raději je pošlete dělat radost někomu dalšímu.

2. Sezónní oblečení

S příchodem nové sezóny pravděpodobně zase na některé z kousků oblečení minimálně půl roku nesáhnete. Ulehčete si život a uložte veškeré sezónní oblečení bokem. Předtím, než je uklidíte, ujistěte se, že je vše vyprané, dokonale vyčištěné i odžmolkované.

Oblečení uložte nejlépe v suchu, chladu, temnu. Při použití vakuových obalů se nemusíte bát schovat věci třeba i na půdu, čímž navíc ušetříte spoustu místa v samotných skříních.

Díky skládacím schůdkům se lehce dostanete i k těm nejvyšším poličkám, které jsou ideální k uložení sezónního oblečení.

3. Šetrné a přehledné uložení

Na ramínka věšte v první řadě oblečení z jemnějších materiálů, které vyžadují šetrnější péči a snadno se pomačkají. Používejte širší ramínka, ideálně sametová nebo s proužky proti klouzání látky. Drátěná ramínka by mohla jemnou látku v ramenou poškodit.

Na opasky, kabelky a klobouky využijte speciálně tvarovaná ramínka. Díky nim budete mít mezi všemi svými doplňky přehled. Oblečení na stojanu řaďte buď podle kategorie nebo délky - od nejdelšího po nejkratší.

V šuplících skládejte oblečení "vertikálně"

Při ukládání triček, kalhot nebo svetrů do šuplíku neskládejte oblečení v komíncích, ale nastojato. Budete tak mít přehled o všech kouscích a navíc nerozhodíte celou kupičku, když budete chtít jeden kousek oblečení vyndat. Pořádek vám při tomto systému vydrží o mnoho déle.

Organizace uvnitř šuplíků a skříní

Díky přídavným nastavitelným poličkám a závěsným organizérům získáte ve skříni více efektivně využitelného prostoru. A upřímně - kdo z nás někdy neměl pocit, že by se mu hodila nafukovací skříň?

Vůně kuliček z cedrového dřeva odradí moly, aby se pustili do vašeho oblíbeného svetru. Stačí, když je rovnoměrně rozmístíte v šuplíku.

Nezapomeňte ani na uložení šperků na patřičné úrovni. Se stylovou šperkovnicí už nebudete muset hledat zatoulané páry náušnic.

Potřebujete pomoct s úklidem i v ostatních místnostech? Inspirujte se dalšími úklidovými tipy i praktickými pomocníky.