-15 % na kategorii Postele s kódem DOBROUNOC15*Platí i v prodejnách. Nevztahuje se na zlevněné a vybrané produkty.

-15 % na kategorii Postele s kódem DOBROUNOC15*Platí i v prodejnách. Nevztahuje se na zlevněné a vybrané produkty.

100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Tři jednoduché tipy na pěstování bylinek a klíčků v bytě

Eva Kovářová · 25. února 2022

Jaro je za dveřmi a tak je tu ideální čas na to zkusit si něco vypěstovat. Dneska máme tipy i pro úplné začátečníky. Na některé z nich nebudete potřebovat ani hlínu nebo květináč.

Využijte zbytky zeleniny

Začněte tím nejjednodušším a to jsou odkrojky zeleniny. Úplně snadno si můžete ve sklenici nebo misce vypěstovat čerstvou nať z odkrojeného vršku kořenové petržele. Ponořte ho asi půl centimetru do vody a tu pravidelně doplňujte. Za pár dnů obrazí čerstvými lístky.

Podobně se dají zužitkovat zbytky jarních cibulek nebo pórku, kdy stačí spodní část s kořínky ponořit do sklenice s vodou, a za pár dní můžete sklízet nově narostlou nať.

Jak v bytě naklíčit semínka

Klíčení řeřichy v misce s mokrou vatou zná určitě úplně každý, stejně ale můžeme klíčit i jiná semínka. Speciální klíčící misku se sítkem nebo jen misku s vatou použijte pro menší semínka jako má řeřicha, rukola, alfalfa, hořčice, nebo lněné semínko.

Oproti klíčení ve vatě má klíčící miska tu výhodu, že nemusíte odřezat jen horní část rostlinky, ale snadno ji ze sítka vytáhnete i s kořínky a můžete sníst celou.

Na větší semínka je určená sklenice se sítkem, ale použít se dá i jakákoliv sklenice s kouskem plátna nebo sítkem, přes které budete vodu vylévat. Sklenice je určená pro větší semínka jako jsou fazole mungo, hrách, čočka nebo třeba červená čočka (obyčejné fazole nejsou ke klíčení vhodné, konzumovat se mohou až po převaření).

Postup je opravdu jednoduchý:

1. Semínka necháte přes noc namočená ve vodě a ráno propláchnete. Jen pozor, neplňte nádobu plnou, hodně nabobtnají.
2. Potom už proplachujte vždycky ráno a večer.
3. Další den už máte krásně narostlé klíčky. Ty pak pár dní vydrží čerstvé v uzavřené krabičce v lednici.

Nejlepší na klíčení jsou bio nebo chemicky neošetřená semínka, určitě nekupujte ta určená pro výsevy, jsou chemicky namořená. Větší semínka jako hrách nebo fazole není problém sehnat v každém obchodě - jen musí být neloupaná, jinak klíček nevyroste. A z těch menších jsou k dostání speciální semínka určená přímo na klíčení v zahradnických potřebách.

Jak vypěstovat bylinky ze semínka

Pokud se chcete pustit do klasiky, vyzkoušejte bazalku. Je to jedna z nejaromatičtějších bylinek a v létě ji využijete na spoustu způsobů.

1. Vysejte semínka do do kelímků od jogurtů.
2. Zeminu je pořádně navlhčete, nasypejte semínka a zakryjte asi půl centimetrem další hlíny.
3. Hlínu udržujte vlhkou a proces klíčení můžete urychlit překrytím fólií a vytvořením pařníku.
4. Zhruba za týden až 14 dní už uvidíte první zelené lístky.

Tip: Nezasévejte semínka moc hustě, případně jednotlivé rostlinky s prvními pravými lístky rozsázejte, aby měly dostatek místa pro svůj růst.

Praktické tipy na pěstování bylinek pro začátečníky

• Kupte si speciální květináč na bylinky. Ty bývají často samozavlažovací, aby rostlinka měla stálou vlhkost. Některé květináče můžete pověsit na zeď v kuchyni, u dalších pak najdete praktický háček na nůžky.

• Pro bylinky je důležité světlo i teplo. Umístěte je na místo s dostatkem světla a teplotou okolo 20 °C.

• Kupte si hotový substrát na bylinky. Další možností je, že ke 4 dílům kvalitní hlíny přimícháte 1 díl písku.

Návod pro nás připravila Eva Kovářová. Její tvorbu najdete na Instagramu Gathermoments.