Cyber Monday | Sleva 20 % na vše s kódem CYBER20*Neplatí na již zlevněné a vybrané produkty.

100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík
DomůDomůInspirace

Rady, jak osvětlení využít pro optické tvarování prostoru

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Nemusíte být světelný designér ani mistr optických klamů, abyste doma docílili působivé atmosféry. Stačí zvolit to správné svítidlo, uplatnit několik fíglů a rázem můžete místnost doslova modelovat.

Inspirujte se našimi tipy a rozjasněte svůj domov efektně i efektivně.

1

Stínidlo nejen na parádu

Stínidlo může být (ne)nápadný pomocník, s nímž ovlivníte míru propuštěného světla. Díky tomu docílíte i působivých efektů. Zatímco látkové či papírové vytvoří osvětlení tlumené, kovová pomohou zacílit paprsek přesněji. A pokud zvolíte proutěné či perforované, dočkáte se na stěnách zajímavých ornamentů.

Tip:
Závěsné lustry mohou působit příliš monumentálně, díky minimalistickým stínidlům se stanou hravým prvkem, který dodá interiéru dynamiku a elegantní nádech.

Krása strohosti

Pro industriální interiéry se budou hodit strohé kousky - například zavěšené žárovky. Myslete však na to, že bez stínidel mohou silné žárovky oslňovat.

Hlavně vyváženě

Pokud je lustr dominantní, ostatní svítidla by s ním měla ladit, nikoliv usilovat o pozornost. Proto je volte ve střídmějším designu.

2

Tvar hraje roli

Zatímco na válcovém stínidle budou dobře vypadat téměř všechny vzory látek, pro kónické se nehodí lineární a polodlouhé. Pokud má lampa či lustr sloužit jako hlavní zdroj světla, vybírejte stínidla, kterými dobře prostupuje světlo - nejlépe papírová, nebo ze světlých látek.

Pro efekt

Pokud vybíráte náladové osvětlení, sáhněte po zabarveném skle či perforovaných stínidlech, která vytváří po setmění na stěnách zajímavé kontrasty světla a stínu.

Dostatečná velikost

Velikost stínidla u lustru přizpůsobte místnosti, nad stůl či menších prostor postačí průměr od 30 cm, pro větší prostory vybírejte nad 40 až 50 cm.

Více o svítidlech