Sleva 500 Kč nebo 2 000 Kč na váš nákup | Ušetřete →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak zabalit dárky ekologicky a bez zbytečného odpadu

Iva Baltaretu · 13. prosince 2020

Spotřeba nás čím dál víc nutí přemýšlet o všem, co nakupujeme. Hlavně o věcech, které za pár dní zase vyhodíme. Mezi ně patří různé dárkové krabičky a balicí papíry. Pojďte se s námi inspirovat a vyzkoušet letos alespoň na pár dárků recyklované papíry a obaly.

Vyrobte si vlastní papír

Pro naše návody jsme použili obyčejný balicí papír. Často vám takový přidávají do balíčků objednaných z internetu. Já jsem takto jednou využila většinu krabic od nové kuchyňské linky a vyrobila na všechny dárky krabičky.

Zkuste si tedy ze svých objednávek skládat všechen papír na stranu a nevyhazujte ani obyčejné krabičky. Skvělé jsou také hnědé papírové tašky ze supermarketů.

Jak na to?

• Papír nastříkejte barvou ve spreji. Krásná je například měděná, stříbrná nebo zlatá.

Potiskněte papír razítky. Jak na ně píšeme níže.

• Zkuste mramorovací barvy, o kterých jsme psali v minulém článku o vánočních dekoracích.

Využijte třpytky. Na papíře je zachytíte buď lepidlem ve spreji, nebo na některé plochy natřete herkules a třpytky na něj nasypte, dokud je lepidlo vlhké.

Tip: Nebojte se, když je papír zmuchlaný a využijte toho.

Papírové pytlíky na měkké a neforemné dárky

Na „měkouše“ se skvěle hodí papírové sáčky. Různé dárkové tašky možná najdete doma už z předešlých let, ale určitě si je můžete snadno vyrobit podle našeho návodu.

Budete potřebovat jen balicí papír, lepidlo a k tomu pomocnou krabičku. Ta by měla být tak velká, aby se do ní pohodlně vešel koupený dárek. Papír si také přizpůsobte velikosti krabičky, na šířku by měl papír krabičku tak akorát obalit, na délku by měl o něco více přebývat.

Podélně obtočte papír kolem kabičky, hezky uhlaďte hrany a po celé délce papír přilepte tuhým lepidlem na papír – obrázek vlevo.

Na jedné straně krabičku jakoby zabalte a složte klasicky, jako kdybyste ji chtěli obalit – obrázek vpravo. Zalepte a nechte zaschnout. Druhou stranu nechte volnou.

Vysuňte krabičku z hotového sáčku. Dno můžete vyztužit kouskem kartonu ve velikosti boční strany krabičky, co jste použili.

Ušijte si obal

Šitý obal je perfektní věc na drobné dárky jako jsou ponožky, trička, čepice a podobně.

Papír můžete použít prakticky jakýkoli, bílý, hnědý, potištěný. Výborně se na některé dárky uplatní i noviny.

1) Nejdříve si navrhněte velikost. Já jsem si kolečka obkreslila podle většího kastrolu. Nemusíte se striktně držet kruhu: klidně vystřihněte srdce, čtverec, obdélník, jen zůstaňte u jednoduchosti.

2) Začněte šít. Nechte si dostatek prostoru na vložení dárku.

3) Nakonec přidejte dárek a celý kruh zašijte.

Tip: Našijte dvě různá ouška a vytvořte tak zvířátka: medvídka, lišku, kočku.

Jak dárky ozdobit?

Přidejte přírodniny a dekorace z přírodních materiálů. Náhderně vypadají šípky, eukalyptus, červené kuličky ilexu, chvojí, jmelí, šišky, dřevěné ozdoby a různé provázky.

Dolaďte papírovými ozdobami. Vystříhejte vločky, poskládejte vějířky, nebo hvězdy. Bílé papírové vločky vypadají jako krajky.

Obtiskněte - nejen různá razítka, ale velmi efektní jsou i obyčejná pírka.

Omotejte provázky, barevnými vlnkami a bavlnkami. Ovažte na mašličku a na konce provlékněte červené korálky.

Upečte perníčky. Pro každého člena rodiny jiný motiv – třeba hvězdy, komety, stromky a srdce.

Tip: Vlastní razítko uděláte nejen z brambory, ale třeba i z obyčejné školní gumy. Vykrájejte do ní ostrým špičatým nožem jednoduchý motiv.

Další zero waste obaly nejen na velké dárky

Čím ještě můžete obalit velké a neforemné dárky?

Pořiďte si velký úložný pytel a ten potom používejte v dětském pokoji nebo ložnici na prádlo.

Co se kreativně vyřádit a vytvořit obrovský patchwork z novin a časopisů? Hezky budou fungovat i dětské kresby, co se vám už nakupily v šuplíku.

Super trendem pro šetrné Vánoce je japonská technika furoshiki. Jde o balení dárku do čtvercového kusu textilie. Vezměte látky, šály, šátky a deky, které máte doma.

Zkuste doma najít staré mapy. Jsou hezké a když dovnitř schováte cestovatelský dárek, potěší to dvojnásob.

Ještě nemáte co zabalit?