Sleva 15 % s kódem UNOR15 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Tipy, jak uspořádat knihovnu jako profík

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Knihovna nesmí v žádném domově chybět. Nejenže ledacos prozrazuje o majiteli a jeho životním stylu, ale mnohdy se sama stává jakýmsi uměleckým dílem. Navíc uspořádaná knihovna přímo volá po tom, abyste si jednotlivé kousky pořádně prolistovali či prohlédli.

Jak na to, aby vaše knihovna působila, jako by se na jejím aranžmá podílel interiérový designér, vám poradíme v následujících bodech.

Hlavně smysluplně

Do knihovny vyberte oblíbené předměty, které vám dělají radost - knihy, svíčky, vázy i obrazy .

Vyhněte se však lapačům prachu. Abyste si udělali představu, jak spolu budou jednotlivé prvky stylově i barevně ladit, rozložte je nejprve na podlaze.

Vytvořte skupiny, které spolu souvisí

Určete si schéma - třeba podle barvy obálek. Můžete vytvořit jak monochromatické, tak “duhové” oddíly. Seřadíte-li však knihy podle témat, bude hledání knihy jednodušší.

Rozhodněte, jak rozmístíte i jednotlivé sekce. Například knihy o kreativitě se budou nejlépe vyjímat vedle knih o umění či poezii.

Hřbety, obálky, nebo obojí?

Knihy můžete vystavit různými způsoby. Nejobvyklejší je řazení svile, tedy hřbety ven. Pokud je potřeba, využijte zarážky, které se rovněž mohou stát i velmi působivou dekorací.

Další možností je uložení knih vodorovně na sebe.

Různé velikosti knih vypadají zase dobře, pokud je umístíte za sebe, menší před větší.

Kniha s krásným obalem si zaslouží větší pozornost. Vystavte ji proto na odiv jako umělecké dílo.

Bonami tip:

Pokud jsou hřbety knih příliš barevné a rušivé, otočte je listy ven.

Dekorujte chytře a vkusně

Volná místa zaplňte doplňky.

 • Kreativní zarážky
 • Jako zarážky můžete použít sošky, misky, vázy či svíčky. Dodají knihám stabilitu a upoutají na ně pozornost.

 • Výrazný akcent
 • Zdůrazněte i zajímavý artefakt, například obraz, květinu či dózu. Aby bylo zátiší atraktivnější, přidejte po stranách několik drobných dekorací.

 • Různé textury
 • Kompozice bude poutavější, přidáte-li přírodní prvky jako kámen, dřevo či sklo. Punc luxusu dodají kovové doplňky v černé, zlaté či měděné barvě.

 • Osvětlení
 • Bodové osvětlení vytvoří působivou atmosféru a zdůrazníte s ním část knihovny.

  Usilujte o vyváženost

  Využívejte v jedné policii nejen různou výšku, ale i objem. Pokud na jedné straně knihovny máte vysoké kousky, ve zbytku police už aranžujte prvky spíše vodorovně. Klidně ponechte i několik míst nezaplněných, celek bude působit vzdušněji.

  Bonami tip:

  Abyste docílili vzdušného dojmu,udržujte mezi knihami dostatečný prostor - bude se hodit i pro vytvoření zajímavé kompozice.

  Pokud tvoříte zátiší z několika kousků, umístěte jej na elegantní tác. Nejenže celek sjednotíte, ale bude se vám i lépe udržovat pořádek.

  Přemýšlejte v trojúhelnících

  Vše ve trojici bude vždy působit dobře, lze tím totiž vytvořit dojem perspektivy. Skvěle funguje, pokud umístíte vyšší předmět mezi dva nižší. Můžete také umístit velkou svíčku doprava, nejmenší na střed a za ni umístit svíčku jen o něco vyšší.

  Bonami tip:

  Potřebujete-li na policích uskladnit předměty, které nechcete vystavovat, ukryjte je do sady několika boxů.