Znáte ten pocit, když přijdete k někomu na návštěvu a přestože to na první pohled nevypadá, interiér působí sladěně a vy se v něm cítíte skvěle? K dosažení harmonického dojmu však nepotřebujete žádné nadpřirozené schopnosti, stačí znát jednu tajemnou formulku...interiérového vrstvení.
Jednoduše jde o to se naučit kombinovat různé látky, potisky, barvy a materiály způsobem, který ve výsledku do místnosti přináší pocit domova, útulna, osobitosti, jak jen si budete přát.
Pokud si chcete vrstvení doma vyzkoušet, mějte na paměti, že klíčem k úspěchu je spojit všechny prvky tak, aby do sebe přirozeně zapadaly a přitom si zachovaly svou individualitu. Ale jak toho docílit, že? Nebojte, nenecháme vás jen při této obecné formulaci a uměním vrstvení vás provedeme pěkně krok po kroku.
Začněte tím, že si svou místnost představíte v několika kategoriích:
• Stěny
• Podlahy
• Nábytek
• Osvětlení
• Textil
• Nástěnné dekorace
• Další dekorační předměty
V každé kategorii máte jistě s čím pracovat. U stěn se zaměřte na jejich barvy, tapety nebo i dekorativní samolepky. Ne vždy můžete ovlivnit podobu podlahy (parkety, lino. plovoucí podlaha…), ale můžete se zaměřit na koberce. Nástěnnými prvky máme na mysli vše od obrazů, zrcadel až po poličky.
Prázdná místnost je výhodná v tom, že můžete začít vrstvit pěkně od začátku podle svých představ, ale i zabydlený prostor se dá krásně přetvořit. Stačí jen někde ubrat a někde přidat.
1. Jako první si určete barevnou paletu, které se budete po celou dobu vrstvení držet. Paleta může mít i jen dvě barvy, ale bude to trochu nuda. Navíc větší počet barev v nás prý snáze probouzí pocit útulna. Na druhou stranu nechcete, aby to u vás vypadalo jako v cirkuse. 4-6 barev bude stačit. Mezi ně počítáme například i barvu podlahy, ratanového koberce nebo dřevěného nábytku.
2. Nejste si jistí jak? Najděte si různé barevné palety na Pinterestu. Nebo si do vyhledávače zadejte “teorie barev” a na barevném kolečku volte barvy kontrastní, které jsou vždy proti sobě nebo třeba analogické (harmonické), které se nachází jedna vedle druhé a krásně k sobě ladí. Také se můžete rozhodnout pro jednu barvu a ladit několik jejích tónů.
1. Vzory dodají vašemu interiéru potřebnou hloubku. Pokud jich ale zvolíte příliš, může výsledek působit rušivě a naopak, i když jste si právě zamilovali jeden určitý vzor, nedovolte mu ovládnout celou místnost. Všudypřítomný gepardí vzor v nás bude evokovat spíš striptýzový klub než rodinnou idylku a s příliš častým vzorem medové plástve to u vás zase bude vypadat jako ve včelím úlu.
2. Pokud si nejste jistí, zda se vám zvolený styl bude líbit i za pár let, vybírejte spíše vzorovaný textil a doplňky, do kterých nemusíte investovat tolik jako do nábytku. Ten ponechte neutrální. Opět vám může napomoci styl interiéru, kterému se snažíte přiblížit. Pro každý jsou totiž nějaké vzory typické.
Například boho styl miluje květiny, pírka, mandaly a různé orientální vzory. Scandi styl si libuje ve vzorech geometrických a do robustní chaloupky zase skvěle zapadne károvaná „kostka”.
1. Materiály, především jejich drsnost či měkkost, přináší do místnosti různé asociace a hmatové zážitky. Neopracované kusy dřeva či cihly se například skvěle hodí do syrovějšího industriálního stylu a naopak hebké a měkké tkaniny a koberce s vysokým chlupem nám evokují příjemný pocit útulna.
2. Promyslete si, jakému stylu se má váš interiér přiblížit nebo co ve vás má vyvolávat. Některé textury přináší pocit chladu nebo naopak hřejí a jiné zase odráží světlo a dodávají místnosti na přepychu.
3. Při vrstvení začněte zdola nahoru, například kobercem, stolem, polštářky a prostíráním až po stropní svítidlo. Zkuste při kombinování střídat měkké a tvrdé textury, nepravidelné s hladkými či lesklé s matnými. Tak docílíte vyváženého dojmu.
1. Odteď myslete na svou místnost v kategoriích a žádnou nevynechte. Zvolte si barevnou paletu a s vrstvením začněte od zdola směrem nahoru. Promyslete, jaké pocity ve vás má místnost vyvolávat a podle toho volte textury a vzory.
2. Nejvyváženějšího výsledku dosáhnete, když budete vrstvit v kontrastu, například měkký vlněný koberec a k němu stůl z masivního dřeva. Pokud máte nižší rozpočet nebo pracujete s vybavenou místností, zaměřte se především na textil a doplňky. S těmi získáte za málo peněz hodně muziky.
3. Všechny sepsané tipy vás vrstvením pohodlně provedou, ale jestli cítíte potřebu některé pravidlo porušit, klidně to udělejte. Jde hlavně o to, aby se vám dobře bydlelo.