100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík

Vypěstujte si na balkóně vlastní úrodu

Barbora Votavová · 17. března 2020

Je jaro, příroda v rozpuku, sluníčko už krásně hřeje… zkrátka ideální čas vrhnout se na pěstování vlastní úrody. Že nemáte zahradu? S Jajou z blogu Le Simple vám ukážeme, že to není vůbec žádný problém a že vám bohatě postačí malý balkón nebo klidně kousek místa u okna. S chutí, odhodláním a několika jednoduchými pravidly si hravě vypěstujete bylinky, rajčátka nebo třeba hrách.

Bylinky jako základ

I to nejobyčejnější jídlo umí povznést na gurmánský zážitek a pro začátečníky pěstitele jsou ideálním startem. Bylinky jsou nenáročné (některé méně, některé více), rychle rostou a právě v dubnu je nejvyšší čas na zasazení. Na začátek vám postačí i místo na okenním parapetu. Stačí si jen pořídit květináč, nejlépe keramický s dírkou vespod, aby měla přebytečná voda kam vytékat, vhodnou zeminu a semínka bylinek nebo již povyrostlé rostlinky.

Nezapomeňte pravidelně zalévat a už za několik dní se můžete těšit na první zelené stonky.

Bazalka – nemá ráda přímé světlo a potřebuje hodně zalévat, ideální je zasadit ji do samozavlažovacího truhlíku, pokud jí začnou žloutnout listy, znamená to, že jí chybí živiny.

Pažitka – nepotrpí si na příliš ostré slunce, miluje vláhu, a tak ji klidně zalévejte více než ostatní bylinky.

Oregano – potřebuje suché a slunečné prostředí, zasaďte ho do květináče samostatně, aby se mohl krásně rozrůstat.

Máta – pěstujte ji už z rostlinky a dejte ji na nepříliš ostré sluneční světlo, zalévejte ji často, obzvlášť pokud je sucho a velké teplo, roste jako plevel, a tak jí dejte do samostatného květináče.

Pokračujte s rajčátky

V létě snad není nic chutnějšího než čerstvá rajčata v salátu, na chlebíčku nebo klidně jen tak. Pro domácí pěstování na balkóně doporučujeme sáhnout po cherry rajčátkách. Jejich pěstování je nenáročné, ale potřebují hodně vody, dostatek živin a sluníčka. Jsou ideální na balkóny směřované na jih nebo západ.

Semínka zasaďte do kvalitní zeminy s kompostem nebo kupte již smíchaný substrát. Rajčátka potřebují dostatek místa, vhodná je proto nádoba s průměrem alespoň 30 cm. Čím větší, tím lepší. Rovněž si můžete v polovině května koupit sazeničku, nejlépe na místním trhu, a tu doma zasadit. Nezapomeňte rostlinku přivázat k opoře, aby se pod tíhou plodů nezlomila.

Když budete zalévat, vyhněte se listům. Snažte se, aby byla zemina stále vlhká, ne příliš mokrá. A pokud si chcete vypěstovat opravdu lahodné rajčátka, zasaďte k nim i bazalku, která dokonale ovlivňuje jejich chuť a navíc je částečně chrání před škůdci.

Vypěstujte si voňavé jahody na balkóně

Když už jste si úspěšně vypěstovali bylinky a rajčátka, můžou přijít na řadu i jahody. Mají rády sluníčko, a tak je velmi potěší umístění na jižně nebo západně směřovaném balkóně. Můžete je vypěstovat už od semínek, ale daleko jednodušší je koupit už hotové sazeničky.

Nezasazujte je příliš hluboko. Na jahody jsou vhodné nádoby s průměrem 30 cm nebo květináče, kde máte více sazenic. Dopřejte jim nejen dostatek sluníčka, ale také vody.

Hrách zvládne vypěstovat úplně každý

Snad nejvhodnější rostlinkou pro pěstování na balkóně je hrách. Roste závratnou rychlostí a i při minimální péči se vám odvděčí sladkou úrodou. Semínka hrachu zasaďte do zeminy ve velké nádobě, dobře utlačte a vydatně zalévejte. Nezapomeňte také na oporu pro stonky.

Co pěstovat na stinném místě?

Ne všichni nadšení pěstitelé mají štěstí na slunečné balkóny. Pokud máte i vy stinný balkón, nezoufejte. Pěstovat zde můžete třeba listovou zeleninu jako špenát, rukulu, mangold nebo čínske zelí. Z bylinek se tu bude dařit koriandru, petrželi, mátě, pažitce nebo oreganu.

Tipy na závěr

– Pravidelně bylinky a rostliny zalévejte, ale nepřelévejte.
– Vyhněte se polévání listů, předejdete tak plísním.
– Pokud rostlinky potřebují, dopřejte jim oporu.
– Podle potřeby přihnojte.
– Úrodu pravidelně kontrolujte, zda ji nenapadli škůdci.
– Do sousedních květináčů preventivně zasaďte aksamitníky, které působí proti škůdcům.