Sleva 15 % s kódem UNOR15 | Jen do půlnoci →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Vyrobte si doma adventní kalendáře

Pojďte si s námi vytvořit vánoční atmosféru, kterou vykouzlí adventní kalendář podle některého našeho návodu. Prozradíme mnoho tipů, jak na něj, co do něj dát, a jak ho připravit nejen pro děti, ale i pro svého partnera..

Závěsný věnec s papírovými srdíčky

Přírodní věneček jsme vytvořili z chvojí a srdíčka z recyklovaného papíru. Co dalšího budete potřebovat?

Na věnec: kruhový základ o průměru asi 25 cm, je jedno, jestli kovový nebo dřevěný, chvojí, šípky, šišky, kapradí, větvičky, lišejníky, kousky mechu a podobně, tavnou pistoli, drátek, vlasec.

Na srdíčka: černý, bílý, nebo obyčejný balicí papír, ideální gramáž je okolo 100 g/m2, čtvrtku raději ne, zlatou, stříbrnou fixu, nůžky.

Postup

Nejdřív si drátkem udělejte na kruhu síť, na ni pak budete věšet srdíčka s překvapením. Pak postupně drátkem nebo tavnou pistolí přidělávejte chvojí - postup jsme si ukazovali v článku o podzimních věncích. Kruh obalte chvojím ideálně seshora i zespoda. Věneček tak bude vypadat lépe. Nakonec ozdobte různými šiškami, šípky a podobně. My jsme ještě ve finále poprášili umělým sněhem.

Z papíru vystřihněte srdíčka. Ta naše jsou velká asi 8 × 8 cm, aby se do nich vešla nadílka. Na srdíčka nadepište předem čísla od 1 do 24, ideálně z obou stran. Pak srdíčka sešijte na šicím stroji. Než je úplně zašijete, dejte dovnitř malou drobnost, třeba sladkost. Do srdíček ale můžete dát i lístečky se vzkazy a podobně.

Srdíčka pak zavěste pomocí vlasce případně tenké niti. A kam celý kalendář umístit? Slušet mu to bude nad kuchyňským stolem, u okna, nebo ho dejte jako dekoraci do dětského pokojíku.

Minidomečky

Minimalistické papírové domečky se budou pěkně vyjímat na komodě nebo poličce.

Jak je vytvořit?

Stáhněte si šablonu a vystříhejte 24 domečků. Všechny domečky postupně slepte a umístěte na vhodný tác nebo podnos.

Co do nich? Opět se nabízí sladkosti a jiné drobnosti, ale taky je nemusíte plnit ničím.

Tip: Každý den vybarvěte jeden domeček.

Adventní fotokalendář

Absolutně jednoduchý, navíc ho vytvoříte během chvilky. Nejvíc času vám zabere výběr vhodných fotek z různých výletů a skvělých zážitků v tomto roce.

Vytiskněte fotky ve čtvercovém/polaroid formátu. Bílá plocha poslouží na čísla od 1 do 24. Na zadní stranu pak napište třeba otázku, která se k danému momentu vztahuje. Postupně tak v období před Vánoci budete vzpomínat na svoje společné zážitky.

Tip: Tenhle kalendář jsme si připnuli na lednici pomocí magnetek.

Z barevných papírů

Se světelným řetězem s kolíčky lehce vytvoříte originální kalendář (nejen) pro své děti. Navíc malé ratolesti můžete snadno do přípravy zapojit. Stačí jen nastříhat tematické tvary z barevných kartonů, označit je čísly a na zadní stranu třeba napsat vzkaz pro každý den.

Pokud se cítíte obzvlášť kreativně, můžete vytvořit 24 menších obálek a do každé schovat milé překvapení. Napište na ně vzkazy a jednoduše připněte k řetězu ze světelných kolíčků.

Další tipy na základ pro adventní kalendář

Adventní kalendář si vyrobíte například malých krabiček, které si postupně nastřádáte, nebo třeba hezkých dětských ponožek. Fantazii se meze nekladou.

Kupte si základ na adventní kalendář

  • Na světelný řetěz s kolíčky snadno připnete pytlíčky s překvapením. A určitě ho využijete i po Vánocích.
  • Chcete si čas do Štědrého dne jen odpočítat? S tímhle krásným dřevěným adventním kalendářem od Sob Dakls to se budete těšit víc a víc.
  • Papírový domeček s 24 okénky je úžasný. Jde o kousek značky Unlimited Design for kids a každý den si otevřete jedno okénko. Co do nich ukryjete?
  • Jednoduchý a minimalistický kalendář s háčky nabízíme v šedém a bílém kovu. Pověste na něj třeba obálky, bonbony nebo malé krabičky ve tvaru dárečků.

Čím kalendář vyplnit?

Pro děti – drobné hračky, figurky, zvířátka, puzzle, razítka, dílky stavebnice, postavičky a dílky LEGO hračky, autíčka, gumičky, šperky, korálky, perníčky, razítka, kostky, malované kamínky, drobné věci ze dřeva, bonbony, sušené ovoce, ořechy.

Pro ženy – kosmetické vzorečky, lak na nehty, perníčky, svíčky, koření, porcelán, gumičky, šperky, korálky, čaj a káva.

Pro muže – mini lahvičky s alkoholem, modely aut, čokoládové bonbony, kancelářské potřeby, kosmetické vzorky, čaj a káva, nářadí.

Skutečné dárky od srdce – mohou to být vzkazy, citáty, úkoly, vánoční příběhy, vtipy, pohádky i vzpomínky na společné dovolené. Přidejte drobné radosti jako je horká koupel, večeře, snídaně do postele, masáž, fotbal bez výčitek. Pro děti pak připravte zajímavou hru, bojovku, hledání pokladu, nebo připomínku tradic před Vánoci.

Tip: 24 adventních pohádek napsali Little Bears a celý magnetický betlém je od značky Bonkido.

Co je vlastně adventní kalendář?

Adventní kalendář je speciální druh kalendáře spojený s 24 dny před křesťanskými Vánocemi. Pomocí kalendáře odpočítáváte dny, které zbývají do Štědrého dnu. Velmi rozšířené jsou adventní kalendáře s okénky, pod nimiž dítě najde čokoládu, ale v poslední době se rozšířily i knižní, kosmetické, nebo s hračkami.

Historie adventních kalendářů pak sahá do poloviny 19. století. Tehdy však vypadaly spíše jako umělecká díla. Klasické kalendáře s otevíracími okénky vznikly až na počátku 20. století. Obsahovaly výjevy z Bible a šlo o vesnické domky se schovanými okénky, za nimiž se ukrývaly verše a úryvky z Bible.