100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík
DomůVše o nákupuVše o nákupuJak si správně vybrat úložné prostory

Jak si správně vybrat úložné prostory

Jak si správně vybrat komodu, skříň nebo regál? Stačí dobře promyslet jejich využití, velikost, materiál a styl. To se snadno řekne, že? Nebojte, bude to snadné. Provedeme vás výběrem tak, abyste nedostatkem úložných prostor netrpěli ani v té nejmenší garsonce.

1. Velikost

Malá nebo velká, široká či úzká? Při výběru zvažte velikost a tvar prostoru, do kterého komodu či skříň pořizujete a vše správně změřte. Jak si přeměřit prostor se dozvíte zde. Není totiž nic otravnějšího než zjistit, že se komoda nevejde nebo nejdou pořádně otevřít šuplíky.

Menší prostor

Jestli u vás není zrovna místa nazbyt, vybírejte komody a skříně s posuvnými dveřmi, které při otevírání nevyžadují žádný prostor navíc. Chytře je tak můžete postavit i za pohovku.
Dejte pozor na oblíbený nešvar zahlcování komody až k prasknutí. Potom už nepůjde tak snadno otevírat a stane se jen bermudským trojúhelníkem pro bundy a sportovní náčiní. Využívejte co nejvíce úložné boxy a organizéry s popiskami, abyste vždy věděli, kam sáhnout.
V malých prostorech využijte prostor do výšky a vybírejte komody co nejvyšší. Ve filtrech si můžete nastavit maximální výšku i šířku, což dost usnadní nalezení té správné komody, která se přesně vejde.

Šuplíky, poličky nebo ramínka?

To dost záleží na tom, kolik plánujete pořídit úložných prostor a také, jak moc si potrpíte na módu. Ve skříni by měla být alespoň jedna tyč na zavěšení bund a kabátů. S větším množstvím oblečení ale doporučujeme ho skládat do poliček. Na ramínkách by zabralo moc místa.
Spodní prádlo můžete schovat do šuplíků, ale také stačí pořídit úložné boxy nebo organizéry, čímž potřeba šuplíků odpadne.
Budete do komody schovávat velké krabice nebo naopak potřebujete prostor na kabely a nabíječky? To vše rozhoduje o tom, jak moc strukturovaný by úložný prostor měl být. Na drobné věci co nejvíce nízkých poliček a šuplíků, zatímco na velké boxy nechávejte prostor volný.

2. Materiály

Materiály jsou důležitým kritériem, které určí, kolik bude vaše komoda či skříň vážit a vypadat. Také ovlivňují, jak dlouho vám vydrží a kolik bude stát. Podrobněji se o všech materiálech i povrchových úpravách dočtete zde.

Ne všechno musí být z masivu

Nevěřte tvrzením, že jediný poctivý nábytek je z masivního dřeva. Umíte si představit, jak taháte do bytu 100 kilovou komodu, se kterou už nebudete moct nikdy pořádně hnout?
Výrobci nábytku na to myslí a své komody navrhují tak, aby byly odlehčené a přitom stále kvalitní. Například pokud nechcete pomocí komody přepažovat prostor a máte v plánu ji umístit ke stěně, mohou být její záda z dostupnějšího materiálu než je masiv. Tak odlehčíte ji i své peněžence.

Na jak dlouho nábytek pořizujete?

Při výběru zvažte, jak dlouho vám má dělat komoda či skříň společnost. Těžké komody se pracně stěhují, takže do startovacího bytu doporučujeme lehčí a levnější komodu klidně z dřevotřísky či masivu borovice, který patří k těm dostupnějším. Poměr kvalita a cena je velmi slušný.
V rodinném domě už radíme zainvestovat do komody například z dubového dřeva, které je pevné, houževnaté a trvanlivé. Je ale potřeba se o něj starat a například pravidelně olejovat.
Skvělým kompromisem bude skříň či komoda s podýhovanou dřevovláknitou deskou nebo s barevnou povrchovou úpravou. Cenu ovlivňuje to, jak pečlivě byla komoda vyrobena, jak komplikovanou má konstrukci, jak na sebe sedí její hrany či jestli má komfortnější zavírání (tzv. soft close) či (push to open). Zvažte tedy, co je pro vás důležité a bez čeho se klidně obejdete.

3. Styl

Úložné prostory jsou výrazným prvkem, který skvěle podpoří zvolený styl vaší místnosti. Každý styl má nějaké ikonické kousky nábytku s typickými tvary, barvami i materiály, takže určitě najdete tu správnou kombinaci do stylu.
Scandi
Často jsou celé ze světlého dřeva nebo v kombinaci bílé barvy a dřevěného dekoru. Důraz je kladen na jednoduché tvary a nenápadný vzhled, který celkový dojem podtrhuje ale neruší. Obvykle bývají na nožičkách, někdy i zakřivených.
Scandi úložné prostory
Retro
U českých retro komod se můžete setkat s typickým zakřivením nohou. Běžné jsou ale i rovné nožičky. Pokud chcete dát interiéru trochu vintage stylu, zvolte nábytek z nějakého exotického (například mangového) dřeva.
Retro úložné prostory
Industriální
Vybírejte komody s výraznými kovovými nohami či úchytkami. Jsou vyráběné z masivu, ale také mohou být celokovové nebo plechové. Často se objevují komody z laruzovaného či neopracovaného dřeva, které působí surově. Vsaďte na dřevěný dekor nebo na tmavé barvy, hlavně černou a šedou. Hodit se bude také žlutá, která navozuje styl továren.
Industriální úložné prostory
Moderní
Moderní komody jsou jednoduché, vzdušné až futuristické. Často je najdete na vysokých nohách, které celkový dojem odlehčují a opticky přidávají místnosti prostor. Mohou být i otevřené nebo mít nějaký netradiční design. Vše ale s mírou, většinou jsou navržené v minimalistickém duchu.
Moderní úložné prostory
Rustikální
Může se podobat komodě z chalupy vaší babičky. Často jsou vyrobené z masivního dřeva a ozdobené robustními kovovými úchytkami. V širším kontextu může mít i designovější vzhled, důležité jsou přírodní materiály a jistá surovot a neopracovanost.
Rustikální úložné prostory
Glamour
Tyto komody chtějí vynikat a ještě víc podtrhnout váš luxusní životní styl. Vybrat si můžete ty z exotického mangového či sheesham dřeva, komody s vysokým leskem, v mramorovém dekoru či s úchytkami v metalických barvách.
Glamour úložné prostory
Romantický
Takové komody můžete najít na zámcích nebo francouzském venkově. Díky svým něžným liniím a barvám se budou hodit i do dívčího pokojíčku, dámské šatny či romanticky laděné ložnice.
Romantické úložné prostory

4. Typy úložných prostor

Každá místnost má svá specifika a bude si žádat jiné úložné prostory. Někde chceme své dekorace vystavit na oči a jinde zase potřebujeme schovat nepořádek.
Televizní stolek
I když televize v domácnosti už není takovou samozřejmostí, televizní stolek má stále bohaté uplatnění. Využijete ho jak v obýváku tak v ložnici. Díky tomu, že je nízký, vynikne místo na stěně a přitom do něj schováte všechny kabely, manuály a nabíječky. Horní desku zase můžete použít jako výstavku na dekorace.
Televizní stolky
Komoda
Jde o multifunkční kus nábytku podobný šatní skříni, který využijete úplně v každé místnosti. Umisťování komod do obýváku v kombinaci s televizními stolky a dalšími úložnými prostory je velkým trendem, který nahradil klasické robustní obývací stěny. Vybírat můžete z dvou i třídveřových, různých multifunkčních komod s policemi i šuplíky, s posuvnými dveřmi i bez dveří.
Komody
Regál
Regály mají oproti knihovnám všechny strany otevřené. Díky této soustavě polic si můžete vystavit dekorace nebo naopak přehledně skladovat různé zásoby potravin či čistících prostředků. Oblíbené jsou opěrné police, které vypadají jako žebřík. Ty využijete do koupelny i dětského pokoje.
Regály
Nástěnná knihovna
Jde vlastně o typ nástěnných polic, který je často přizpůsoben tak, aby do něj knihy velikostně perfektně zapadly. Využijete je ale i na fotorámečky nebo jiné dekorace. Především s nimi perfektně zužitkujete volný prostor na stěnách a ukážete, že máte přehled o trendech v bydlení.
Nástěnné knihovny
Knihovna
Pokud jste zapálený čtenář nebo máte spoustu fotek a dekorací, které potřebují vyniknout, tak je knihovna ta nejlepší koupě. Ty otevřené, které nemají záda, můžete šikovně využít k přepažení prostoru.
Knihovny
Botník
Jestli máte malou předsíň a v ní spoustu bot, o které neustále zakopáváte, botník vám ušetří spoustu starostí. Často je navrhován do menších prostor, aby využil co nejvíce místa do výšky, ale dají se bořídit i takové, na které si při nazouvání můžete pohodlně sednout.
Botníky

Čím vybavit úložné prostory

Některé prostory vám budou sloužit mnohem lépe, když je rozdělíte na menší sekce. Na výběr je zde spousta vychytávek, pomocí kterých užitečně místo ušetříte: