100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík
DomůDomůInspirace

DIY macramé závěs na květiny: Zvládnete ho za pár minut

Iva Baltaretu · 23. června 2021

Pojďte s námi vyzkoušet macramé, které už je několik let opět na výsluní. Tuhle techniku znaly už naše babičky a maminky jako drhání nebo také uzlíkování. My jsme si pro vás připravili opravdu jednoduchý návod na závěsy na květiny. Pojďte si zpříjemnit třeba víkendové odpoledne v parku.

Co budete na výrobu macramé potřebovat?

1. Určitě provázky, které seženete v mnoha barvách, materiálech i tloušťkách. My jsme použili značku Bobiny a také obyčejný bavlněný provázek z provaznictví. Určitě sáhněte po přírodních materiálech, na výsledných závěsech to pak jde vidět a navíc tento styl je sám o sobě spojený s přírodou, takže syntetiku vynechte. Skvěle vypadá nejen bavlna, ale také len, juta a podobně. Dávejte si také pozor, zda budete provázek rozčesávat, některé na to nejsou vyrobené a mívají uvnitř výplň.

2. Dřevěný kroužek či kovový kroužek, kousek dřívka – koupený, nebo z lesa. Tady bychom zmínili, že pokud si donesete nějaký klacík z lesa, opracujte ho smirkovým papírem, případně napusťte olejem či voskem.

3. Připravte si také ostré nůžky, metr, hustý hřeben na rozčesávání.

4. Může se vám hodit také pár korálků, oblázků, pírek i kousek kůže.

Začátek, základní uzel a zakončení drhaného závěsu

Tohle bude opravdu jednoduchý návod. Doporučujeme natrénovat uzlíky doma a vzít si tvoření s sebou třeba ven k rybníku nebo do parku. Určitě se nemusíte držet striktně našeho návodu, klidně můžete popustit uzdu vlastní fantazii, vyzkoušet něco podle sebe a jen se tady inspirovat.

Začínání není složité, stačí provázek navázat na tyčku/kroužek jako na obrázku vpravo dole.

Podvojný uzel – ten jsme použili my na všechny závěsy – na obrázku vlevo dole. Existuje ve dvou verzích – točitý nebo střídavý. Záleží na tom, zda budete pravidelně začínat stejným provázkem, nebo je budete střídat.

Jak závěs hezky ukončit?

1. Ustřihněte si provázek okolo 20 cm – vždy bude záležet na tloušťce vašeho závěsu a kolik provázků budete svazovat. Ohněte konec asi 5 cm – rozdělte ho na dvě části.

2. Delší část provázku začněte omotávat okolo kratší části. Postupujte seshora dolů, až se dostanete níže, kde vám vzniklo očko.

3. Do tohoto očka vsuňte konec provázku.

4. Zatáhněte za horní (druhý) konec provázku, aby se celý uzel zpevnil. Nakonec odstřihněte zbytky provázku.

Makramé závěs na květiny krok za krokem

1. Nastříhejte si 6 provázků o délce 120 cm, poté je navažte na dřevěný kroužek. Z něho vám pak bude viset 12 provázků o délce 60 cm.

Odměřte si asi 25 cm od dřevěného kroužku. Rozdělte si provázky na 3 části po 4 a spleťte jednotlivé čtveřice za pomoci podvojného střídavého uzlu. Uzlíků můžete udělat jen pár, nebo klidně více.

2. Takto vytvořte uzlíky na každé čtveřici. Potom postupujte o dalších 15 cm níž. Nyní si nevšímejte dvou provzázků na obou stranách a spleťte podvojným uzlem dvě čtveřice, které zbyly uprostřed. Opět udělejte alespoň 2 a více uzlíků.

3. Dva a dva koncové provázky teď spojte k sobě a opět udělejte stejný počet uzlů.

4. O dalších 10 centimetrů níž spojte všechny provázky zakončovacím uzlíkem, který jsme ukázali výše.

Další tipy, jak na macramé

• Chcete si vzít macramé s sebou na dovolenou? Buď si vytiskněte návod, nebo si vezměte nějakou knížku. My jsme čerpali z knihy Macramé od Ivy Proškové.

• Jak svoje výtvory ozvláštnit? Zkuste třeba oblázky od moře, kousky dřívek, sušené květiny, pírka a korálky. My jsme použili korálky, které jsme předtím namramorovali mramorovacími barvami.

• Nejhezčí v závěsech jsou květináče z přírodních materiálu – kameninové, keramické, porcelánové, ale třeba i z pratelného papíru.

• Dávejte si pozor, jak dlouhý provázek budete potřebovat. Vždy záleží na počtu uzlíků. Kdybychom se při tvoření našich závěsů v uzlíkování rozjeli, spotřebovali bychom až 5x více provázku.

Začněte hned, opravdu nepotřebujete žádné speciální materiály ani pomůcky. Většinou vše najdete doma.