-15 % na kategorii Postele s kódem DOBROUNOC15*Platí i v prodejnách. Nevztahuje se na zlevněné a vybrané produkty.

-15 % na kategorii Postele s kódem DOBROUNOC15*Platí i v prodejnách. Nevztahuje se na zlevněné a vybrané produkty.

100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

DIY: Parádní teepee (nejen) pro děti

Jana Ardanová · 17. října 2020

I když za okny svítí sluníčko, teploty venku už začínají být pěkné zrádné. Říjen, to je ideální čas zůstat pěkně v teple domova, připravit si šálek horkého čaje a zachumlat se po deku. Ale co to tentokrát udělat trochu jinak? Vezměte nůžky do ruky, nechte mysl otevřenou všem nápadům a udělejte si jednou za čas tvůrčí odpoledne.

Vyrobte si teepee krok za krokem

Co budete potřebovat:
– 5 dřevěných tyčí o délce cca 200 cm (koupíte např. v zahradnických potřebách),
– vrtačku,
– tenký přírodní provázek na propletení (cca 7 m),
– hrubší lano (cca 4 m),
– bílou bavlněnou látku (šířka: 140 cm, délka: 360 cm),
– béžovou látku na lem (šířka: 140 cm, délka: 40 cm),
– ostré nůžky,
– křídu na látku,
– jehlu a nit,
– gumu, odlamovací nožík, korkovou zátku,
– sekundové lepidlo,
– černou barvu na textil,
– štětec,
– talíř.

Jak postupovat?

Přibližně 5 cm od okraje tyče provrtejte. Všechny pak postavte do tvaru jehlanu a přizvěte si jednoho pomocníka. Jeden z vás podrží tyče nahoře pěkně u sebe a ten druhý je pomocí provázku a vyvrtaných děr pospojuje, aby se tyče nehýbaly. Každou tyč klidně obmotejte vícekrát.

Pak přichází na řadu propletení tyčí i v horní části, aby bylo teepee stabilní a bezpečné. Prostor mezi tyčemi by měl být všude stejný, cca 90 cm. Výška stanu pak bude cca 174 cm.

Poté na jehlan přiložíte bílou látku a pomocí křídy si každou tyč na látku obkreslíte a následně vystřihnete. Všechny díly si pro jistotu očíslujte, aby se vám při šití nepopletly.

Z gumy na gumování si vyrobíte razítko. Na gumu narýsujte hvězdu (nebo jiný motiv) a pomocí nožíku oříznete okraje. Z druhé strany na ní přilepíte korkovou zátku, aby se vám lépe obtiskávalo. Pak už jen stačí natřít gumu barvou na textil a vyzdobit bílou látku. Barvu je potřeba nechat zaschnout alespoň 24 hodin a přežehlit podle návodu na barvě.

Potom můžete 2 a 3 díly látky podle pořadí sešít. Na předním dílu vystřihnete otvor na vchod. Další otvor bude vzadu, tudy se stan navléká na konstrukci.

Z béžové látky nastříháte asi 8 cm široké pásky a po obou okrajích je zahnete cca 2 cm dovnitř a zažehlíte. Pak přehnete na půl a opět přežehlíte, takže získáte lem široký zhruba 2 cm. Lem poté navlečete na okraj látky stanu po celém obvodu a ručně přišijete. Nakonec lem prošijete ještě šicím strojem.

Z vnitřní strany na sešité spoje přišijete na každý spoj alespoň dva provázky, které poslouží k uvázání látky na konstrukci. Provázky přišijete i na zadní dva díly, které jste nesešili. Nakonec můžete teepee vepředu ozdobit hvězdou z tvrdého papíru.