100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík
DomůDomůInspirace

Jak mezi sebou kombinovat knihovny, komody a police

Jednolité televizní stěny nebo sestavy skříní už jsou tak trochu pasé. Vašemu domovu bude naopak slušet výběr originálních kousků nábytku, který se vzájemně doplňuje, je funkční a zároveň oku lahodící.

Poradíme vám, jak vybírat a kombinovat různé styly komod, knihoven, skříněk a polic tak, aby byl výsledek příjemně harmonický.

Zvolte si konkrétní styl

Základním vodítkem při výběru různých druhů úložného nábytku bude, pokud si předem určíte hlavní styl, ve kterém by se měla výsledná atmosféra prostoru nést. Zajistíte tak, že finální dojem bude působit originálně, ale určitě ne chaoticky.

Může se stát, že se hlavní styl bude trochu prolínat s dalším - a to je naprosto v pořádku. S jednoduchou scandi knihovnou bude ladit i rozevlátá boho komoda nebo třeba industriální police. Přesto si uchovejte jasnou vizi a tou se řiďte.

Rozehrajte kontrasty mezi materiály

Vyhněte se tomu, aby úplně všechny úložné prostory měly stejný dekor či strukturu. Prostor by pak mohl působit příliš težkopádně a jednolitě. Naopak se zaměřte na zajímavé textury a nebojte se je zkombinovat.

Pokud například zařizujete v bohémském stylu, jedna z komod může být vyvedena ze dřeva s hladkou povrchovou úpravou a jiná skříňka zase může mít dvířka z originálního ratanového nebo jutového výpletu.

Promyslete si barevnost

Pokud přece jen zvolíte všechen úložný nábytek ze stejného materiálu nebo kolekce, je skvělé “ozvláštnit” celek různými tóny nebo odstíny. Neznamená to, že by úplně každý kousek měl mít jinou barvu.

Jako oživení skvěle zafunguje i menší polička nebo skříňka v akcentové barvě. Pokud toužíte po výrazné dominantě interiéru, pořiďte si velkou skříň nebo komodu v syté a originální barvě, která bude sloužit jako solitér.

Střídejte uzavřené prostory s otevřenými

Vyvážené zaplnění prostoru také zajistí harmonickou atmosféru. Otevřené knihovny, police nebo prosklené vitríny pomůžou navodit pocit vzdušnosti.

Myslete ale na to, že věci v nich musí být uspořádané a oku lahodící. Na předměty, které není radno vystavovat, určitě pořiďte uzavřený nábytek s dvířky či šuplíky.

Více inspirace pro úložné prostory najdete v celé kategorii