100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík
DomůDomůInspirace

Jak na osvětlení dětského pokoje? Inspirujte se u blogerky Smooth & Cooking

Dětský pokoj je místností multifunkční. Neustále se totiž mění a roste společně s našimi nejmenšími. V jednu chvíli je to kreativní herní prostor, záhy studovna a k večeru ložnice. Pokaždé ale vyžaduje úplně jiný typ osvětlení. Jak na to, aby v každé situaci poskytl to nejlepší možné zázemí, vám poradíme v následujících tipech.

Nahlédněte proto do dětského pokojíčku synů Kateřiny Kuranové, alias blogerky Smooth and Cooking, a inspirujte se, jak vybrat lustr, lampy i dekorativní osvětlení pro chvíle klidu i zábavy.

1

Sviťte bodově

S bodovými svítidly nešlápnete v dětském pokoji vedle. Místnost osvítí díky flexibilním ramenům rovnoměrně. Navíc je můžete kdykoliv libovolně natočit a zacílit tak proud světla na požadovanou část pokoje.

2

Osvětlení kolem postele

U postýlky myslete na svítidlo, například nástěnné. Intenzita žárovky by měla korespondovat s věkem dítěte. Předškolákům postačí tlumené, u něhož klidně usnou. Větší děti už ocení lampičku, u které si mohou před spaním číst.

Bonami tip:

Strach z potemnělé místnosti může zmírnit i zajímavé dětské světýlko s motivem zvířátka či autíčka. Poslouží i jako roztomilá dekorace či náladové osvětlení pro chvíle odpočinku.

„Od Tobíkova narození máme malé světýlko ve tvaru zvířátka, které jsme používali při přebalování. Nyní si ho syn bere například k sobě do postýlky a zapne jej, když chce jít v noci do koupelny.”

3

Na úkoly i zábavu

Pokud máte dítko školou povinné, neobejde se bez správného osvětlení psacího stolu. Zvolte lampu s kloubovým ramenem, díky němuž nastavíte libovolný sklon světla. Z jednoho místa by měla nasvítit celou plochu psacího stolu. Stabilitu světla zajistí širší podstavec.

Bonami tip:

Abyste předešli stínění, měl by mít pravák lampičku na levé straně, levák na pravé. Doporučuje se také, aby světlo ozařovalo psací plochu z výšky zhruba 30 centimetrů.

Stínidlo u psacího stolu volte neprůsvitné, nejlépe kovové, vyhnete se oslnění a můžete přesněji cílit i proud světla.

4

Bezpečnost především

Vzhledem k tomu, že v dětském pokoji občas vzduchem létá ledasco, měla by být svítidla odolná a bezpečná. Vhodnější budou plastová či ta s kovovým stínidlem, která příliš nevyčnívají do prostoru. Stojací lampy a světelné řetězy ocení spíš dospívající.

Více rad a tipů