-15 % na svítidla s kódem SVITIDLA15 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak stylově zařídit domov, ve kterém žijí malé děti

Nóra Stefkovics
Nóra Stefkovics
Bonami Blogger

Svých snů o stylovém a pohodlném domově se nemusíte vzdávat, ani když máte dítě.

Je jasné, že pohovka je tou nejlepší trampolínou a dekorativní polštářky jsou vždy poházené po zemi. Možná čekáte své první dítě a chcete, aby váš domov zůstal uklizený a vybavený stylovým, ale přitom odolným nábytkem, který je vhodný pro děti?

Máme pro vás tipy, které vám pomohou zařídit domov tak, aby fungoval i s dětmi, ušetřil vám stres a vytvořil obývací prostor, kde se děti i dospělí budou cítit jako doma.

Obývací pokoj

Dětský pokoj jste dokonale zařídili, ale vaše dítě přesto tráví většinu času v obývacím pokoji? To je naprosto normální a s věkem dítěte se to změní. Do té doby se snažte z obývacího pokoje vytvořit příjemný prostor, kde se bude dobře odpočívat a trávit čas s rodinou.

Bonami tipy pro praktický a pohodlný obývací pokoj pro rodiny s dětmi:

 • Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru pohovky je odolnost proti opotřebení, kterou udává hodnota Martindale. Čím vyšší číslo, tím lépe tkanina vydrží. Pro rodiny s dětmi je minimální doporučená hodnota Martindale 35 000. Vyplatí se vybrat látku, která se snadno omyje vodou. Oblíbené jsou také pohovky zpravé kůže a umělé kůže, protože mají vynikající odolnost proti skvrnám a jsou velmi trvanlivé. Masivní dřevo a pohovky na nízkých nohách jsou robustní, pevné a vhodné pro děti.
 • Na dekorační polštářky rozházené po pohovkách tentokrát zapomeňte. Stačí jeden nebo dva efektní kousky a zbytek odložte na později.
 • Před pohovkou může být koberec, který zajistí pohodlí v místnosti a dá vám prostor pro společné hry. Zda přidáte konferenční stolek, je jen na vás. Pokud ano, vyberte si kousek se zaoblenými hranami.
 • Dobrým nápadem je malý herní koutek v obývacím pokoji. Pokud vaše dítě rádo kreslí, pořiďte mu židli a malý stolek. Zaměstná ho to na delší dobu a vy si můžete na chvíli odpočinout na pohovce.

Kuchyně

Děti si rády hrají s kuchyňským náčiním. To není nic špatného, protože bubnování na hrnce a další spontánní hry jim prospívají a rozvíjejí jejich dovednosti. Co však můžete udělat, abyste zabránili chaosu a rozbitému kuchyňskému vybavení?

Tipy do kuchyně pro rodiny s malými dětmi:

 • Křehké kuchyňské náčiní nebo to, které je pro děti nebezpečné, umístěte na horní police. Na spodní police dejte věci, které si vaše ratolest může prohlížet a dokonce si s nimi hrát. Například plastové nádoby na potraviny, některé hrnce, plastové misky a dřevěné lžíce.
 • Minimalizujte viditelnost kuchyňského vybavení a přemístěte koše na odpadky z dovnitř kuchyňské linky. Je to dobrá volba z estetického i hygienického hlediska. Čím méně předmětů bude na očích, tím bezpečnější to bude pro dítě a vám se bude kuchyň snadněji uklízet.
 • Pokud vaše dítě zajímá, co v kuchyni děláte, pořiďte mu praktickou učicí věž, na kterou se může bezpečně postavit a pozorovat nebo dokonce trochu pomáhat. Pokud je dostatek místa, je dobrým nápadem také dětská kuchyňka. Při vaření vás vaše dítě bude jistě rádo napodobovat.

Jídelna

Těstoviny létají po kuchyni, pití je rozlité a vy slyšíte "mami, utři mi ruce" nejméně třikrát? Pokud chcete večeřet v klidu, usnadněte si to pomocí chytrého vybavení do jídelny.

Bonami tipy pro jídelnu, která je přátelská k dětem i rodičům:

 • Vynikajícím a odolným rodinným stolem je jídelní stůl s melaminovou povrchovou úpravou, která odolává vodě a skvrnám. Dobrou volbou je také kus z masivního dřeva, který při správné péči dlouho vydrží a lze jej v průběhu let obnovovat broušením a voskováním. U borovice však buďte opatrní, protože její povrch je měkčí a děti ho mohou snadno poškodit.
 • Ať už máte jakýkoli stůl, dodatečná ochrana je vždy vhodná. Praktičtější volbou než ubrus je prostírání, které rovněž poskytuje ochranu stolu a je méně pravděpodobné, že ho někdo strhne. Ještě lépe si poradíte se dětským prostíráním, protože je odolné a snadno se čistí.
 • Pokud vaše dítě nesedí v dětské židličce, ale v klasické židli - třeba s přidáním vyššího polštářku nebo podsedáku - nejvíce vám pomohou jídelní židle bez látkového potahu. Ty nebudou mít problém s rozmazanýma rukama a skvrnami od jídla, protože je lze snadno setřít vlhkým hadříkem.
 • Mějte po ruce vlhčené ubrousky, které budou ještě lépe ypadat, když je umístíte do stylového úložného boxu. Díky tomu můžete dítěti snadno utřít ruce po jídle i během něj.

Koupelna

Když se dítě koupe, maminka ani tatínek většinou nezůstanou v suchu. Ve vaně plavou šampony a sprchové gely, cáká se a hraje. Zpříjemněte vašemu batoleti i vám pobyt v koupelně a usnadněte si úklid po koupeli.

Tipy pro vybavení koupelny s malými dětmi:

 • Pokud jde o mytí rukou, hodí se mít vedle umyvadla stupátko a ručník. Starší děti si tak mohou mýt ruce samy. Ručník umístěte do výšky, která je v dosahu dítěte.
 • Vyberte si robustní uzavřené skříňky do koupelny, do kterých se vejde vše od ručníků přes kosmetiku až po koupelnové doplňky. Ke stávajícímu otevřenému regálu přidejte několik úložných boxů, aby to, co je v nich uloženo, nebylo vidět.
 • Sprchový gel a šampon uložte na koupelnové poličky, aby zůstaly na dosah, ale vaše dítě si s nimi nemohlo hrát nebo plýtvat jejich obsahem.
 • Vyberte dětské doplňky, které se hodí ke stylu vaší koupelny. Veselé dětské osušky, župany nebo vzorované předložky, které zachytí i stříkající vodu, jsou užitečným a nápaditým řešením, které udělá radost vám i vašemu dítěti.
Předsíň

Boty, gumáky, tenisky, bačkory - alespoň tolik obuvi potřebuje dítě za sezónu. Když k tomu připočtete obuv a další výbavu zbytku rodiny, ztratíte se ve změti. S několika chytrými řešeními můžete mít ve věcech pořádek!

Tipy pro udržení pořádku v předsíni s batoletem:

 • Udržujte v místnosti pouze boty, které rodina používá v daném ročním období. Zbytek bot uložte do organizérů na boty a dejte je do skříně nebo pod postel. Do předsíně zvolte uzavřenou skříňku na boty, která dodá místnosti pořádek a sníží pravděpodobnost, že ji dítě bude vybalovat.
 • Kabáty a bundy používané v daném období pověste na věšák připevněný na zeď. Volně stojící věšáky vaše dítě snadno srazí.
 • Vyberte koberce z krátkého vlákna, které oživí vzhled místnosti a jsou i praktické. Vaše dítě si na koberec může sednout, aby si obulo boty, místo na studenou podlahu, a navíc zachytí všechny nečistoty, které spadnou z bot. Může však ztížit čištění, proto to zvažte, než si ho pořídíte.
 • Motivujte dítě k samostatnosti, a pokud máte v předsíni dostatek místa, vytvořte pro něj oddělený prostor na převlékání, kde najde své boty a kabát a - třeba i s malou pomocí - si může svůj koutek samo uklidit.