Tento web používá cookies. Více informací o používaní souborů, jejich uplatnění a schválení lze nalézt zde

ok
Menu
100 KčRegistracePřihlášení100 KčKošík
DomůDomůInspirace

Jak vybrat doplňky a dekorace do jídelny

I když stůl a pohodlné židle jsou základem každé jídelny, nelze se obejít ani bez doplňků. Pomocí nich totiž dodáte interiéru jedinečnou atmosféru a osobitost. Stačí vybrat správné textilie, osvětlení a dekorace a i maličký prostor rázem proměníte na půvabné zákoutí.

Inspirujte se našimi radami!

Drobnosti dotváří celek

Květiny, svícny, vázy a ozdobné mísy každou jídelnu zútulní a dodají jí na jedinečnosti. Jejich výšku zvolte takovou, aby na stole tyto dekorace nebránily výhledu na ostatní spolustolovníky. Méně je však více, proto stačí jeden až dva kousky, kterými tabuli zkrášlíte. Přednost by měly mít pokrmy a prostor pro jejich pohodlné servírování.

S parfemací opatrně

Vonné svíčky mohou narušit prožitek z jídla, volte proto raději ty s velmi jemnou parfemací. Upřednostňujte také přírodní vosky.

Praktické

Vhodným pomocníkem v malých jídelnách mohou být i zrcadla, která prostor opticky zvětší. Navíc se v nich perfektně vyjímá odraz světel a svíček.

Výběr obrazů závisí především na vašem vkusu. Elegantněji působí spíše větší plátna, než spousta menších.

V interiéru laděném do neutrálních barev si můžete dovolit výraznější obraz, v pestřejší místnosti volte nástěnné dekorace v umírněné paletě.

Vhodný koberec

Rozměr volte tak, aby se na koberec pohodlně vešly židle odsunuté od stolu. Pod jídelní stůl pro čtyři osoby se doporučuje kus o rozměru 170 × 240 cm, pod stůl pro šest osob rozměr 200 × 300 cm. Dále je důležitá délka vlákna koberce. Čím je vlákno nižší, tím delší životnost a snadnější údržba. Dalším parametrem je hustota vlákna. Čím hustější, tím kvalitnější a praktičtější.

Koberce z mořské trávy odlehčí interiér a snadno se udržují. Sisalové vynikají zase delší životností.

Budiž světlo

Osvětlení jídelny je pro pohodlné stolování stěžejní. Dbejte proto na to, aby prostor nad stolem osvětlovalo rovnoměrně, ale neoslňovalo. Nejpříjemnější bude odstín okolo 2 800 K, který působí hřejivým a útulným dojmem. Nebojte se nad malý stůl umístit svítidlo s výrazným stínítkem - vytvoří zajímavý efekt. Jednodušší a menší modely zase vyniknou, pokud je pověsíte do jedné řady vedle sebe nebo různě vysoko.

Pro atmosféru

Působivého efektu dosáhnete náladovým osvětlením. Mléčné žárovky vydávají jemné světlo - ideální pro romantické večery.

Harmonické spojení

Platí, že oblé svítidlo bude působit skvěle nad kulatým stolem, lustr s ostrými tvary bude zase tvořit perfektní dvojku s hranatým.

Ubrusy a ubrousky

O zútulnění jídelny se postarají i textilie. Abyste dosáhli elegantnějšího dojmu, odložte pro tentokrát papírové ubrousky a vyměňte je za látkové. Nejenže působí slavnostněji, ale jsou i šetrnější k přírodě, protože je můžete opakovaně používat řadu let. Lněné ubrusy a ubrousky jsou navíc vysoce savé a neopotřebovávají se praním. Naopak se časem stávají měkčími a příjemnějšími.

Více rad a tipů pro jídelnu najdete také zde.