100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík

Jak na pěstování rostlin v menším prostoru

Propadli jste lásce vůči rostlinám i pokojovkám všeho druhu, ale váš byt i balkon čítá všehovšudy jen pár metrů čtverečních, které je potřeba využít na důležitější věci? Pak jste ideálními adepty na založení vertikální "zahrádky".

A nemusíte se bát - i když se nechcete pouštět do velkých DIY projektů, může to být ideální řešení pro vás. Stačí jen zvolit pár správných doplňků.

Vyhrajte si s nástěnnými květináči

První místo, které nás při omezených prostorových možnostech pro umístění rostlin napadne, jsou stěny. Můžete využít buď přímo nástěnných květináčů, nebo dobře promyslet instalaci poličky či systému několika polic, na které umístíte více rostlin vedle sebe.

Pokud se jedná o polici na balkoně, nezapomeňte jednotlivé květináče zabezpečit proti spadnutí v případě silnějšího větru. Třeba pomocí lanka nebo drátku.

Nekonečné možnosti závěsných květináčů

I do té nejmenší garsonky se vejde několik rostlinek, pokud je zavěsíte přímo na strop. Velkým trendem jsou makramé závěsy, které vašemu bytu dodají bohémského ducha. S pomocí pár provazů a jednoduchým návodem je zvládnete vyrobit i sami doma.

Ideálními kandidánty k zasazení do výškových květináčů jsou všechny převislé rostliny, které k růstu potřebují prostor, např. různé druhy břečťanů, filodendron, zelenec nebo třeba ledviník.

Kokedamy jsou obzvlášť efektní, jen je nezapoměňte pravidelně namáčet. Případně můžete zvolit umělou variantu, která neztratí na kráse, i když na ni zapomenete.

Vyzkoušejte netradiční možnosti

Nainstalujte na stěnu starší věšák na kabáty a na něj zavěste další květináče. Skvěle může posloužit i větší šatní stojan s policí, na kterou můžete umístit klasické květináče.

Další možností je nespočet nástěnných háčků i polic v různých designech. Jejich výhodou je, že je můžete jakkoliv na stěně nakombinovat a vždy budou působit originálně.

Tip:

Pokud budete rostliny zavěšovat na stojací věšák, ujistěte se, že je dostatečně stabilní a váha je rovnoměrně rozložená.

Ovšem pokud máte malé děti nebo zvířecí mazlíčky, zvolte raději věšák či police, které lze bezpečně připevnit ke stěně.

V množství je síla

Rostlinám to nejvíce sluší ve skupinkách - zavěste nebo umístěte proto vedle sebe několik květináčů i druhů rostlin. Celkovému efektu pomůže, když je zavěsíte do různých výšek.

Zajímá vás víc tipů na stylové zahradní doplňky? Objevte je v našich dalších inspiracích. ♥