7.–10. 10. | Sleva 20 % s kódem DOMOV20*Platí při nákupu nad 3000 Kč na vše kromě již zlevněných a vybraných produktů.

7.–10. 10. | Sleva 20 % s kódem DOMOV20*Platí při nákupu nad 3000 Kč na vše kromě již zlevněných a vybraných produktů.

Menu
100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík

Pohledem designéra: Jak na úložné prostory v malém bytě

V takové garsonce se může klidně i rozenému minimalistovi stát, že bude mít nedostatek místa na vše potřebné. A co teprve my, normální smrtelníci? Kam se vším tím sezónním oblečením, ručníky, povlečením, hračkami?

Pokud taky čas od času zápasíte s menším prostorem, máme pro vás několik užitečných tipů od interiérové designérky Grétky ze studia Dekoroom.

1. Chodba a předsíň

V malé chodbě anebo předsíni nejčastěji bojujeme s uložením sezónních věcí, jako jsou zimní bundy, čepice, šály a boty. 

Abychom se vyhnuli skladišti, které máme neustále na očích, je nejlepší využít prostor co nejvíc vertikálně - ideálně až po strop. Například vestavěnou skříní nebo nástěnným věšákem s policemi.

„Jste-li zvyklí při obouvání sedět, umístěte do chodby puf s úložným prostorem. Uskladníte v něm například papuče nebo zimní doplňky.“

„Využijte prostor nad a okolo dveří. Na poličky můžete uskladnit knihy, klíče nebo třeba pokojovky. Samotné dveře lze využít například na zavěšení kabelek.“

2. Kuchyně

Máte-li v kuchyni minimum úložného prostoru, je důležité využít každý milimetr a každou mezeru na maximum. Zásuvné police či závěsné lišty proto budou to pravé.

Důležitá je samozřejmě organizace v samotných skříňkách. Tam vám pomohou různé boxy a dózy, které lze skládat na sebe. Skvělými pomocníky jsou úložné boxy a krabičky od značky iDesign z kolekce The Home Edit - známé ze stejnojmenného seriálu.

„Využijte místo pod horními skříňkami - nainstalujte tam například konzole, na které zavěsíte často používané nástroje jako prkénka, vařečky nebo oblíbené bylinky.“

„Pokud máte volný prostor mezi lednicí a stěnou, využijte toto místo pro úzkou výsuvnou skříňku, do které schováte oleje či kořenky.“

3. Obývací pokoj

Jestliže bojujete s malým obývákem, volte sedačku s úložným prostorem. Hodí se na uskladnění náhradního povlečení nebo peřin pro návštěvu.

Máte rozkládací pohovku, kterou často využíváte k přespání? Zvolte lehký konferenční stolek, abyste jej mohli jednodušeji přesunovat.

„Variabilní kousky mají zelenou - jednoduchou manipulací přetvoříte konferenční stůl na pohodlný pracovní kout.“

„Pokud máte sedačku umístěnou v prostoru, zkuste využít prostor za sedačkou nebo po jejím boku pro knihovnu či regál s úložnými boxy.“

4. Koupelna

Využijte prostor za dveřmi - ať už pomocí žebříku, na který pověsíte drobné doplňky pro péči o tělo, anebo na dveře připevníte háčky na ručníky a osušky. Skvělým a často opomíjeným místem v koupelně je prostor přímo nade dveřmi - ideální pro polici a několik úložných boxů.

„I nad pračkou je většinou velký nevyužitý prostor. Nainstalujte nad ni závěsné skříňky či přímo skříň na pračku.“

4. Ložnice

Nahraďte noční stolky vertikální policí a získáte multifunkční úložný prostor pro různé doplňky.

Nezapomeňte využít i prostor pod postelí. Pokud máte postel na nožičkách, zvolte úložné boxy na sezónní oblečení nebo ručníky a povlečení.