Máme novou appku | Objevte její výhody →
300 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Probuďte pokojovky ze zimního spánku a vyrobte si vlastní florárium

Přesadit či nepřesadit? A do čeho? To jsou zapeklité otázky pro nejednoho pěstitele pokojových rostlin. Jaro je pro tuto činnost nejlepším obdobím. Podle čeho se řídit? Poradíme vám, tak čtěte dál.

Jakou květinu na jaře přesadit?

Mladé juvenilní rostlinky dokáží růst téměř před očima. Přesadit je můžete klidně dvakrát do roka, jakmile kořínky vyplní květináč. Naopak vzrostlé víceleté rostliny je vhodné přesazovat maximálně jednou ročně. Některé druhy jako jsou oblíbené monstery, filodendrony nebo ficusy, mají dokonce raději těsnější nádoby – dokáží tak lépe hospodařit se zálivkou v půdě.
A co když si doma pěstujete zelené obry v květináčích, s nimiž se těžko manipuluje? Zpravidla si pár let namísto pravidelného přesazování vystačí jen s výměnou vrchní části zeminy.

Kdy rostlinu přesadit do většího květináče?

Osvědčeným signálem pro přesazení rostliny do větší nádoby bývá její nezvykle pomalý růst (nikoliv během zimního spánku) nebo kořeny prorůstající skrz drenážní otvory. Naopak pokud máte pocit, že substrát u rostliny už neudrží vláhu jako dříve a voda hned končí v podmisce, starou půdu jen vyměňte.

Plastový, nebo keramický květináč?

  • Keramické květináče jsou sice těžké, ale díky porézní struktuře pomáhají rostlinám lépe odpařovat nadměrnou vlhkost, což usnadní práci notorickým přelívačům.

  • Plastové květináče jsou zase levným řešením, které oceníte při větším množství rostlin v domácnosti. Ty průhledné jsou například vhodné pro orchideje, jejichž kořeny potřebují přísun světla. Plast také udrží substrát déle vlhký, což oceníte, pokud třeba vyrážíte na dovolenou. Pozor naopak na přelití, aby kořeny neuhnívaly.

Ať už je materiál jakýkoliv, květináč by vždy měl mít drenážní otvory a podmisku nebo obal, do kterého přebytečná voda odteče. Keramické obaly nejrůznějších barev a tvarů navíc perfektně doladí interiér v jakémkoliv stylu a podtrhnou krásu rostliny.
Tip: Pokud rádi pěstujete bylinky, kupte si na ně speciální květináč, ideálně samozavlažovací.
1

1

2

2

3

3

4

4

Vyrobte si florárium

Vždy jste chtěli mít doma skleník, ale bohužel zůstalo jen u přání? Květinová terária alias florária zaberou jen minimální prostor a jsou skvělou volbou i pro začínající pěstitele pokojových rostlin. Vytvořte si zelený mikrosvět pro rostliny, které mají rády vyšší vzdušnou vlhkost. Volte především nerozpínavé druhy s menšími listy a pomalejším růstem. Přizpůsobte jim výběr nádoby.
Budete potřebovat:
  • skleněnou nádobu s užším hrdlem, případně uzávěrem
  • vybranou rostlinu (například kapradinu, fitonii, pokojový břečťan)
  • dlouhou pinzetu (budou fungovat i čínské hůlky)
  • trychtýř nebo do ruličky stočený tvrdý papír
  • plastovou síťku či kousek igelitu (s dírkami) v průměru nádoby
  • drenáž (keramzit, jemné kamínky)
  • terarijní substrát smíchaný s trochou písku, suchého mechu a dřevěného uhlí
  • dekorativní kamínky, případně kus dřeva vyvařený ve vroucí vodě
  • rozprašovač s odstátou vodou
Jak na to?
  1. Na dno nádoby nasypejte vyšší drenážní vrstvu a položte síťku nebo igelit jako zábranu proti propadávání substrátu.
  2. Poté přisypejte namíchaný substrát a pomocí pinzety nebo hůlek vsaďte rostlinu.
  3. Krajinku dotvořte přírodninami a nezapomeňte na závěr porosit vodou.
  4. Rostlina si dokáže i ve zcela uzavřené nádobě vybudovat přirozený ekosystém. Dávejte si ale pozor na případný výskyt plísní a hlídejte, zda rostlina nepřerůstá a substrát není přelitý, jen vlhký.
Tip: Půdní organismy pomohou udržet křehkou rovnováhu v mikroskleníku a dodají rostlině výživu. Přes internet snadno seženete mikroskopické chvostoskoky, které jen přemístíte do hotového florália. Své místo si najdou sami a odvedou zbytek práce.