Sleva 20 % na nákup nad 5 000 Kč | Kód: MINUS20 →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Renovace nábytku: Jak jsme opravovali konferenční stolek

Kousky nábytku z kvalitních materiálů určitě nevyhazujte, ale raději je renovujte. Pokud jste jen trochu manuálně zruční, hravě to zvládnete. My jsme se pustili do opravy prasklé desky stolu z masivního dřeva. Podívejte se, jak to probíhalo.

Názor odborníka z truhlářské dílny

Tenhle stolek jsme pořídili v Bonami outletu, který je součástí prodejny v Jenči. Velmi se nám líbil svým vzhledem, je z masivního dřeva a má hodně rustikální vzhled. Jen ten náš kousek měl malou prasklinku, která vznikla pravděpodobně proto, že dřevo zkrátka pracuje – mohlo být méně vyschlé a podobně.
Nový stolek jsme se rozhodli renovovat ve sdílené dílně, kde byl k dispozici jak veškerý potřebný materiál a přístroje, tak i odborná podpora, kterou určitě doporučuji. Názor truhláře: „Prasklina ve dřevě už byla větší a bohužel ji nešlo jen zatmelit nebo zahladit. Zvolili jsme trochu složitější, zato trvanlivou cestu.“
Tip: V naší prodejně v Jenči najdete množství outletových kousků nejen z kategorie dekorací. Pokud máte zájem o větší kusy nábytku, obraťte se na obsluhu této výdejny. Sdělte svoje požadavky, následně se vám Store consultant ozve s návrhy například pohovek.

Příprava materiálu, nástrojů a pomůcek pro renovaci stolu

Než jsme se pustili do renovace, připravili jsme si všechno potřebné.

 • Nástroje a přístroje: kotoučová formátovací pila s podélným stolem, kotoučová oscilační bruska, truhlářské svěrky, řezací nůž, akuvrtačka.
 • Další materiál: kvalitní lepidlo na dřevo Titebond III, tmel na dřevo CLOU Holzpaste v odstínu dřeva, olej či lak na finální ošetření.
Na horním obrázku vidíte poškození stolu. V prvním kroku jsme odstranili kousky dřeva a uložili je k pozdějšímu přilepení. Zaměřili jsme se na kousky, které při řezání uletěly a nám by tak materiál v desce chyběly.

Jak renovovat prasklinu v dřevěné desce stolu

Jak jsme už psali výše, zvolili jsme možnost, kdy se deska rozřízne, prasklina se zbrousí a deska se pak opět slepí.

 1. Nejprve stůl rozeberte a pracujte jen se samornou deskou. Z ní odstraňte kousky dřeva, které by vám od pily mohly odlítnout a chyběly by v desce. Někam si je schovejte, později je přilepíte zpět.
 2. Najděte místo, kde stůl/desku rozříznete. Ideálně v místě, kde je stůl nejvíce poškozený či prasklý. My jsme použili formátovací kotoučovou pilu s podélným vozíkem, který zaručí přesné vedení. Řez je ideální provést středem praskliny a tak obě části řezem zarovnat. Je možné použít i ruční kotoučovou pilu s vodící lištou.
 3. Pokud použijete ostrý pilový kotouč je řez dostatečně kvalitní, abyste ho mohli rovnou slepit. Ale je možné jen brusným špalíkem hranu velmi jemně přebrousit.
 4. Řezáním uberete malý kousek z obou výseků. Tím pádem vám k sobě díly nebudou pasovat a po spojení vzniknou podél hrany desky „zuby“. Tuhle nesrovnalost jsme vyřešíte zbroušením.

 1. Jakmile k sobě obě části hezky sedí, můžete je začít lepit. Použijte lepidlo na dřevo – ideální je na bázi polyvinylacetátu, případně i polyuretanu jako třeba SOUDAL PU, které v lepené spáře mírně vypění. Spoje těmito lepidly jsou vysoce pevné, voděodolné, dobře se brousí a jsou transparentní. Naneste tedy tenkou vrstvu lepidla na oba spoje.
 2. Nyní je důležité kusy spojit a pořádně je k sobě přitáhnout. Toho docílíte za pomoci truhlářských svěrek (nebo ztužidel). Ke stažení kruhové desky použijte pomocné špalíky, přes které se deska stáhne a vytvoří potřebný tlak – jak vidíte na fotkách. V tuhle taky přilepte odpadlé kousky na svá místa.
 3. Desku stolu nechte do druhého dne schnout.
 4. Druhý den dřevo dohlaďte bruskou, kde bylo potřeba. Samozřejmě obrouste i lepidlo.
 5. Jako finální úpravu můžete volit mezi laky a vosky. My jsme si vybrali lak, který opět krásně vytáhne strukturu dřeva. Obnovený stolek pak můžete doplnit vázou, nebo si k němu pořiďte puf.
Článek připravila Martina Žilková, která se na svém blogu Pihovatá. Za pomoc a odbornou korekci článku pak děkujeme panu Jiřímu Rudolfovi ze sdílené dílny Sdílna.