100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík
DomůDomůInspirace

Tipy, jak vyřešit osvětlení obývacího pokoje

Ať už chcete v obýváku jen tak v klidu lenošit, nebo si naopak užít horečku sobotní noci se vším všudy, nezapomeňte na to správné osvětlení. Dokáže totiž ovlivnit nejen atmosféru v místnosti, ale i schopnost se soustředit.

Inspirujte se proto našimi tipy, jak vybrat a rozmístit lustry, lampy i dekorativní osvětlení tak, aby váš obývací pokoj ustál bujarý večírek, několikahodinové sledování seriálů i poklidný večer s knihou.

1

Prostudujte místnost

Než začnete vybírat lustry a lampy, seznamte se pořádně se svým obývákem. Neváhejte si nakreslit půdorys a bokorysy, do kterých zakreslíte rozmístění nábytku, obrazů a uměleckých předmětů. Klidně nafoťte místnost ze všech stran. To vám dá představu, kam světla umístit.

Tip:
Načrtněte si do obrázků i to, jak silným paprskem by světlo mělo dopadat na dané místo a zda půjde shora, zespoda, nebo z boku.

Kam se závěsným osvětlením?

Lustr nikdy nezavěšujte nad sedačku. Pod závěsným osvětlením by mělo být vždy dost prostoru. Ideálně jej umístěte doprostřed stropu či nad stůl.

Rozčleňte prostor

Pomocí různých typů svítidel a sklonů světla docílíte optického rozdělení místnosti do několika oblastí s různorodou funkcí jako je část odpočinková, pracovní či jídelní.

2

Kombinujte a vrstvěte

V obýváku by neměl samozřejmě chybět lustr, abyste si však mohli namíchat osvětlení podle nálady, budou stěžejní i nepřímé zdroje - tedy lampy nástěnné, stojací i bodové. Nejprve vyberte osvětlení, které má osvětlit největší plochu a postupně přidávejte menší náladová.

Tip:
Na detailech záleží. Myslete i na osvětlení vitríny, knihovny, nebo prosklené skříně.

Pro atmosféru

Romantický večer je nemyslitelný bez náladového osvětlení. Umístěte jej na komody či konferenční a odkládací stoly. Ideálně jako součást zajímavého zátiší.

Lustr, nebo lampy?

Uberte na stropních svítidlech. Nešetřete však na lampách a lampičkách, které pomohou dotvořit atmosféru. Můžete je využít, ale nemusíte. Chybou je jen jejich nedostatek.

3

Optické klamy

V úvahu berte i barvu stěn a nábytku. Tmavé vybavení pohltí více světla, světlé naopak pomůže prosvětlení prostoru. Pokud chcete místnost opticky zvětšit, vyhněte se visacímu lustru, který interiér přepůlí a tím i zmenší. Místo toho využijte bodová světla, která pomohou prosvětlit každý kout místnosti.

Tip:
Využijte i zrcadla. Velké a strategicky umístěné zrcadlo ještě zesílí účinek odrazu světla a prostor projasní.

4

Typ stínidla

Ostré a chladné typy žárovek sice dokážou dodat pořádnou dávku světla, ale útulnějšího dojmu dosáhnete s teplým měkkým světlem. Pokud toužíte po rozptýleném světle, sáhnete po stínidle z mléčného skla, látky, papíru či peříček. Vhodná jsou i svítidla umožňující stmívání. Pokud naopak potřebujete světlo zacílit co nejpřesněji, například pro čtení knihy či zdůraznění nějakého artefaktu, zvolte kovové stínidlo.

Precizní zacílení

Úzký proud světla z bodového svítidla má silnější účinek. Čím menší umělecké dílo chcete osvítit, tím užší proud světla na něj namiřte.

Pohyblivá ramena

Vytvářejte světelné oblouky. Prostor pro experimentování nabízejí svítidla s pohyblivými rameny. Nasměrujte světla na stěn a ztlumte difuzory. Vytvoříte tak uklidňující atmosféry ideální pro odpočinek.

5

Jas monitorů

Přidáním stálého neměnného světla za televizor zlepšíte nejen vaše vnímání barev, ale snížíte i nepříjemný kontrast jasu obrazovky a tmavého okolí. Což prospěje i vašim očím. Nejvhodnější je proto tlumené a rozptýlené osvětlení v podobě lampy, jejíž světlo se odráží od stropu nebo od stěny.

6

Funkce i krása

Lampa nemusí sloužit pouze jako funkční prvek. Vyberte-li poutavý kousek, stane se i dekorací. Koneckonců luxusně působící centrální lustr, industriální lampa, nebo neonová instalace udělají finální tečku za laděním stylového interiéru.

Tip:
V barevném interiéru laďte barvu lampy podle nejvýraznějšího kusu nábytku - zpravidla pohovky.

Více rad a tipů najdete zde