Menu
100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík
DomůDomůInspirace

Tipy, jak vyřešit osvětlení obývacího pokoje

Ať už chcete v obýváku jen tak v klidu lenošit, nebo si naopak užít horečku sobotní noci se vším všudy, nezapomeňte na to správné osvětlení. Dokáže totiž ovlivnit nejen atmosféru v místnosti, ale i schopnost se soustředit.

Inspirujte se proto našimi tipy, jak vybrat a rozmístit lustry, lampy i dekorativní osvětlení tak, aby váš obývací pokoj ustál bujarý večírek, několikahodinové sledování seriálů i poklidný večer s knihou.

1

Prostudujte místnost

Než začnete vybírat lustry a lampy, seznamte se pořádně se svým obývákem. Neváhejte si nakreslit půdorys a bokorysy, do kterých zakreslíte rozmístění nábytku, obrazů a uměleckých předmětů. Klidně nafoťte místnost ze všech stran. To vám dá představu, kam světla umístit.

Tip:
Načrtněte si do obrázků i to, jak silným paprskem by světlo mělo dopadat na dané místo a zda půjde shora, zespoda, nebo z boku.

Kam se závěsným osvětlením?

Lustr nikdy nezavěšujte nad sedačku. Pod závěsným osvětlením by mělo být vždy dost prostoru. Ideálně jej umístěte doprostřed stropu či nad stůl.

Rozčleňte prostor

Pomocí různých typů svítidel a sklonů světla docílíte optického rozdělení místnosti do několika oblastí s různorodou funkcí jako je část odpočinková, pracovní či jídelní.

2

Kombinujte a vrstvěte

V obýváku by neměl samozřejmě chybět lustr, abyste si však mohli namíchat osvětlení podle nálady, budou stěžejní i nepřímé zdroje - tedy lampy nástěnné, stojací i bodové. Nejprve vyberte osvětlení, které má osvětlit největší plochu a postupně přidávejte menší náladová.

Tip:
Na detailech záleží. Myslete i na osvětlení vitríny, knihovny, nebo prosklené skříně.

Pro atmosféru

Romantický večer je nemyslitelný bez náladového osvětlení. Umístěte jej na komody či konferenční a odkládací stoly. Ideálně jako součást zajímavého zátiší.

Lustr, nebo lampy?

Uberte na stropních svítidlech. Nešetřete však na lampách a lampičkách, které pomohou dotvořit atmosféru. Můžete je využít, ale nemusíte. Chybou je jen jejich nedostatek.

3

Optické klamy

V úvahu berte i barvu stěn a nábytku. Tmavé vybavení pohltí více světla, světlé naopak pomůže prosvětlení prostoru. Pokud chcete místnost opticky zvětšit, vyhněte se visacímu lustru, který interiér přepůlí a tím i zmenší. Místo toho využijte bodová světla, která pomohou prosvětlit každý kout místnosti.

Tip:
Využijte i zrcadla. Velké a strategicky umístěné zrcadlo ještě zesílí účinek odrazu světla a prostor projasní.

Více rad a tipů najdete zde