-20 % na objednávky nad 5 000 Kč s kódem MINUS20*Platí i v prodejnách. Sleva neplatí na zlevněné a vybrané produkty.

-20 % na objednávky nad 5 000 Kč s kódem MINUS20*Platí i v prodejnách. Sleva neplatí na zlevněné a vybrané produkty.

100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Trend Urban gardening: Užijte si zahradničení uprostřed města

MICHAELA ŠELENBERKOVÁ • 5. DUBNA

Jak se města neustále zvětšují a modernizují, začíná se z nich vytrácet zeleň. Přitom není nad to přivonět k čerstvým bylinkám ze svého truhlíku nebo ochutnat vlastnoručně vypěstované rajčátko. Můžeme si ale takový luxus dopřát uprostřed rušného města jen s malým balkónem? Urban gardening nás povzbuzuje, že ano. A je to docela snadné.

O co tady jde?

Urban gardening tedy městské zahradničení je velkým trendem, který se postupně dostává i k nám. Obzvlášť ve velkých městech, kde není zeleně nazbyt, se lidé snaží kreativní cestou znovu navázat kontakt s přírodou.

Navíc nám přestává být lhostejné, co jíme a moc dobře víme, že čerstvé vypěstovaná zelenina ze zahrádky chutná lépe než ta dovezená. Jenomže co dělat, když bydlíme v bytovce s malým balkonem?

Může to začít jedním truhlíkem

Je jedno jestli bydlíte v panelovém bytě s balkonem, lodžií nebo jestli venkovní prostor vůbec nemáte. Vaše cesta k Urban gardening může začít jedním květináčem za oknem, ve kterém si vypipláte čerstvou a voňavou mátu Potom můžete sáhnout po závěsných květináčích, které připevníte k oknu nebo někam v jeho blízkosti.

Jakmile jednou ochutnáte plody své práce, dost možná budete chtít víc. Postupně začnete zazelenávat balkon například samozavlažovacími květináči, které nenechají rostlinky umřít žízní, pokud na ně ze začátku zapomenete. Jestli nemáte balkon ani lodžii, co se takhle porozhlédnout po nějaké městské komunitní zahradě?

Komunitní zahrady ve městě

Kdyby tak bylo nějaké místo pro lidi žijící v bytovkách bez zahrádky, kde by si mohli pěstovat ovoce a zeleninu. A ejhle, takové místo je, dokonce spousty! V komunitních zahradách lidé společně pěstují vše možné a v některých se dá i jen tak posedět nebo grilovat.

V zahraničí už jsou taková místa běžnou součástí měst, zatímco u nás tyto zahrady teprve rozkvétají. Jejich seznam najdete tady.

Vlastní zahrádka na balkoně

Pro nadšence urban gardening 4 m² nejsou žádnou překážkou a perfektně využijí každý centimetr. Na balkoně můžete pěstovat květiny a také spoustu zeleniny jako jsou mrkev, hrášek, fazole, špenát, ředkvičky, brambory a samozřejmě milovaná rajčátka.

Klíčové jsou dostatečně hluboké nádoby a květináče, častá zálivka a přihnojování. Na balkonu můžete mít i vlastní nádobu na kompost, která je malá a perfektně s ní zužitkujete odpad při vaření.

Jak to celé vzniklo a proč se přidat

Komunitní zahrady sahají daleko do historie, až do starověkého Egypta. V moderní éře městské a komunitiní zahradničení vzniklo jako reakce na krizi a nedostatek potravin během obou světových válek. Ve své době tito zahrádkáři vyprodukovali až 50 % zeleniny a ovoce pěstovaných v USA.

Pěstování ať už bylinek, ovoce a zeleniny nebo okrasných rostlin přivádí zeleň zpátky do měst a to je trend, který s radostí sledujeme. Rostlinky za oknem, doma nebo v kanceláři dělají lidi spokojenější a také čistí vzduch. Navíc je takové zahradničení skvělým fitkem, protože se zapotíme při sázení, obdělávání půdy a rytí záhonků.

Vyjádřete své nadšení u sebe doma

Urban gardening můžeme s trochou nadsázky vzít i jako interiérový styl. Je o návratu k přírodě a snaze o harmoničtější život. Trochu balancu do rušného města si můžete přinést i pomocí přírodních odstínů barev, vzorů a hlavně materiálů. Vyzkoušejte například lněné povlečení, pár bambusových doplňků nebo světla z recyklovaných materiálů.

Svůj domov krásně naladíte pomocí nejrůznějších odstínů zelené, hnědé či zemitě červené. Na pohovku přidejte pár polštářů s motivem šalvěje, pokojové rostliny monstery nebo kaktusů. Hned bude jasné, že tady žije opravdový milovník přírody.

Zalíbil se vám tento trend? Vybavte se vším, co budete na pěstování potřebovat.