Beton je v posledních letech hodně oblíbený. Je odolný, vypadá neutrálně a když to s ním nepřeženete, nebude vadit ani v přírodní květinové zahrádce. Určitě však bude slušet sukulentům a kaktusům. Pojďte s námi betonovat, řekneme vám, jak na to.
Už jsme vám v minulém článku psali, jak postupovat a co k tvoření s betonem budete potřebovat. Mrkněte na něj, ať jste v obraze.
Vše ale nejspíš najdete doma nebo na chatě:
· Betonovou směs, případně si vytvořte vlastní z 1 dílu cementu 3 dílů písku a 1 dílu vody.
· Plastové nádoby, díky kterým si vytvoříte formu. My jsme použili velký kbelík od prášku na praní a několik menších květníků od sazenic na jahody.
· Rukavice, obyčejný stolní olej.
Vždy je dobré použít nádobu z plastu, snadno pak vytvrdlý květináč vyklopíte. Myslete na to, že vnitřní nádoba by měla být minimálně o 1 - 2 cm na každé straně menší. Stěny betonu musí být alespoň právě takto silné, jinak bude výsledná nádoba křehká a může se vám rozbít. Platí pravidlo – čím větší nádoba, tím tlustší stěna.
1. Nejprve si pořádně promíchejte betonovou směs s vodou v nějaké větší nádobě.
2. Formu si lehce natřete olejem a pak do ní nalijte beton. Pokud vám vnitřní nádoba pod tlakem betonu vylézá nahoru, zatěžkejte je kamínky, nebo třeba zasypejte pískem.
3. S betonem ve formě můžete chvíli ještě manipulovat. Když se chcete zbavit vzduchových bublinek, vibrujte a poklepávejte na stěny formy.
4. Nechte vytvrdnout minimálně 24 - 48 hodin, ale ještě lepší zkušenost mám až po několika dnech – zvlášť u těchto větších kousků.
Betonové nášlapy vám pomůžou v záhoncích najít kousek místa na pletí. A taky v místech na trávě, kde často chodíte, ale nechcete tam mít vyšlapanou cestičku.
My jsme využili velké listy a nechali vyniknout jejich kresbu, možná se vám ale budou líbit minimalističtější tvary. V hobymarketech seženete různé formy.
Na výrobu budete potřebovat:
· Betonovou směs.
· Velký list – skvěle se hodí různé lopuchy, okurkový, rebarborový, vinný a podobně.
· Kovovou síť na výztuž, pokud budou vaše nášlapy velké.
· Doporučujeme také kousek jemnějšího igelitu, ale není úplně nutný.
1. Připravte si betonovou směs a ideálně ve stejný čas i velké listy, ať vám zbytečně nezvadnou. Na obrázku máme listy od okurek.
2. Vydlabejte si díru do mokrého písku o velikosti listu, hloubku mějte asi 3 - 4 cm. Je dobré mít písek opravdu mokrý, aby nevysál vlhkost z betonové směsi, případně si můžete díru vystlat větším kusem igelitu a tím tenhle problém vyřešit.
3. List dejte do díry, ta nemusí být úplně do roviny podle pravítka, drobné nerovnosti budou působit přirozeně.
4. Nalijte na list betonovou směs, alespoň 4 cm. Do betonu můžete dát jako výztuž kovovou síť nebo kovové dráty.
5. Nechte schnout. Jestliže jste nepoužili igelit, průběžně během prvních hodin postříkejte vodou, aby vám ve směsi nechyběla – mohlo by to ovlivnit tvrdost a trvanlivost výseldné dlaždice.
Tohle byl takový experiment vytvořený ze zbytků macramé šňůr. Vytvořili jsme jednoduchou mísu, ale skvěle bude vypadat i například váza.
Budete potřebovat:
· Řidší betonovou směs - provázek nasákne hodně vlhkosti.
· Provázek - měli jsme bavlněné bobbiny o tloušťce 5 mm.
· Nádobu, kterou budete vyplňovat, nebo naopak obmotávat provázkem. My jsme využili starý cedník, ale hezká bude například skleněná nádoba od mléka.
1. Lehce si vymažte formu olejem. Pokud ji necháte uvnitř (například právě tu sklenici od mléka), mazat nemusíte.
2. Odmotejte dostatečný kus provázku a namočte do betonové směsi.
3. Postupně točte uvnitř formy.
4. Prostřední část jsme nechali volnou, protože jsme tvořili květináč a chtěli jsme, aby odtamtud odcházela voda.
· Zkuste otisknout do nádob další listy a přírodniny. Tady ale platí, abyste po těch dvou dnech nádobu vytáhli z formy, jinak vám můžou lístky plesnivět.
· Kamínky, zbytky dlaždiček, sklíčka – to všechno můžete nasypat na dno formy a dát tak betonu jiný vzhled.
· Povrch betonu nelakujte, ale vyzkoušejte raději různé nanotechnologie. Ty vám na povrchu vytvoří jemnou nepropustnou vrstvu a zachovají krásný betonový vzhled.