100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík

Víkendové DIY: Vlastnoruční razítka

Iri Novak · 17. října 2020

Výtvarnice Markéta Jinochová je všestranná umělkyně, která se věnuje hned několika oborům. Tvoří ilustrace a grafiku, maluje a taky tiskne. Třeba vlastní razítka vyrobená z gumy, jejichž výrobu se můžete naučit na jejím workshopu. My jsme na jednom takovém byli a skvěle si to užili. Dostali jsme rydlo, gumy a barvu a dali se do práce. Důležité je zvolit správný motiv, který na gumu přenesete pomocí pauzovacího papíru. Ti šikovnější si ho ale na gumu můžou rovnou nakreslit. Razítka se pak tisknou na papír nebo i na látku. Můžete si tak vytvořit originální vánoční přáníčka nebou rovnou celý balící papír, ozdobit si sešit či diář nebo plátěnou tašku.

Razítka z gumy krok za krokem

Budete potřebovat:
- rydlo,
- gumu,
- pauzovací papír,
- obyčejnou tužku,
- tiskařskou barvu.

Věci seženete v papírnictví a výtvarných potřebách. Ať už se do razítkování pustíte sami nebo na kurzu, je dobré promyslet dopředu motiv, který na razítku chcete mít. Někdo si vybere svého domácího mazlíčka, jiný třeba jméno nebo iniciály někoho z rodiny, aby mu vytvořil orazítkované přáníčko.

Může to být ale třeba i hezký obrázek, který vás nedávno zaujal. Díky průsvitnému papíru není problém na gumu přenést skoro cokoliv.

Jak na to?

1. Zvolený obrázek obkreslíte na papír, který pak otočíte a uhlazením povrchu přenesete na gumu.
2. Pak vezmete do ruky rydlo a opatrně vyryjete hlavní obrys.
3. Dál pokračujete s většími a menšími detaily, až je razítko hotové.
4. Nakonec už jen stačí razítko jemně otlačit v barvě a tisknout tam, kam si budete přát.

Kde se inspirovat?

Gumová razítka se z DIY projektu můžou stát naprosto profesionální disciplínou. Příkladem je mexická ilustrátorka Geninne D. Zlatkis, která o razítkové tvorbě a dalších kreativních projektech vydává knížky a svá razítka nechává vyrábět zalitá do dřeva. Geninne se specializuje na kresbu krásných ptáčků, která má v jejím podání okouzlující atmosféru.

Krásná razítka tvoří také japonský ilustrátor riyo kihara, který svou lásku k téhle tvorbě objevil už v dětství. Jeho snové motivy odráží dětské vzpomínky na krásné knížky a design z poloviny minulého století. Ve svém portfoliu na Etsy má kromě razítek také šperky a plstěné doplňky.