Až -20 % na zahradu | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak pěstovat vánoční hvězdu, aby vykvetla i další rok?

Vánoční hvězda, odborně nazývaná poinsettia, je výrazná rostlina, která se stala nedílnou součástí vánoční výzdoby. Ale víte, že s ní můžete mít barevné Vánoce i v příštích letech? Přečtěte si pár rad, jak se o ni správně starat, aby se příští rok zase krásně vybarvila.

Jak vybrat a koupit kvalitní vánoční hvězdu?

  • Pokud budete rostlinku teprve nyní kupovat, dejte si už při výběru pozor na to, kde ji nakupujete. Měla by být v obchodě uvnitř, v teple, a nikoli venku na mrazu, jak bývá občas vystavena.
  • Vyberte si takovou rostlinu, která má ještě zelená poupata.
  • Rostlinu důkladně prohlédněte, aby nebyla napadená škůdci.
  • Zkuste rostlinou jemně zatřást, jestli jí neopadávají listy.
  • Přivoňte k hlíně: Cítíte plíseň? Pak takovou rostlinu také nekupujte.

Tip: Nechte si rostlinu v obchodě dobře zabalit, aby neutrpěla teplotní šok. I v takovém případě se pak stává, že listy během několika dní opadají a rostlina nevydrží ani do Vánoc.

5 kroků, jak se správně starat o vánoční hvězdu v době adventu

  1. Jakmile si rostlinku přinesete domů, najděte jí správné místo. Ideální je dostatek rozptýleného světla. Co se týká teploty, tak ji nedávejte k radiátoru, ideální teplota je mezi 20 – 22 °C.
  2. Dopřejte rostlince správnou zálivku odstátou vodou.
  3. Zeminu udržujte přiměřeně vlhkou.
  4. Rostlinku můžete stříkat rozprašovačem.
  5. Chraňte svou vánoční hvězdu před náhlými změnami teplot, průvanem, topením a přímým sluncem.

Jak pečovat o vánoční hvězdu po Vánocích

  1. Když vánoční hvězda po svátcích odkvete a barevné listy opadají, seřízněte rostlinu zhruba na 10 centimetrů podle velikosti a zastavte vytékající bílou šťávu namočením do teplé vody. Rostlinu umístěte na světlé místo s teplotou kolem 16 stupňů a omezte během zimy zálivku.
  2. Místo barevných listů postupně s příchodem jara a léta začnou rašit nové zelené lístky, které takto zůstanou po většinu roku. Abyste docílili opětovného kvetení, bude to chtít ještě trochu péče.
  3. Ideální teplota pro pěstování vánoční hvězdy je kolem 20 °C. Opět se vyhněte průvanu a přímému slunečnímu záření. Místo poblíž okna, které je otočené na západní stranu, je pro ni ideální. Rostlinu můžete také letnit venku od jara až do podzimu, kde po otužení snáší i plné slunce (východní nebo západní).
  4. Hvězdu zalévejte pravidelně odstátou vodou a dejte pozor, aby substrát nebyl příliš mokrý. Raději zalévejte méně často, než abyste přemokřili kořeny. Průběžné přihnojení pomáhá udržet rostlinu v kondici.
  5. Můžete ji také přesadit do většího květináče, pokud z něj vyrostla a kořeny už jsou na sebe příliš natlačené.

Probuďte hvězdu měsíc před Vánoci

Zhruba měsíc před Vánocemi je nejdůležitější období, pokud chcete, aby vaše vánoční hvězda zase zazářila na stole či parapetu. Rostlina potřebuje zajistit krátký den a dlouhou noc, nejlépe 8 až 9 hodin tmy denně. Toho dosáhnete tak, že budete rostlinu večer zakrývat (např. papírovou krabicí) a ráno zase odkrývat. Jakékoli světlo – od pouličních lamp až po domácí osvětlení – může ovlivnit (ne)kvetení, proto je zakrývání skutečně důležité.

Už po třech týdnech se můžete těšit na nová poupata uprostřed vybarvených listenů. Na Štědrý den tak máte krásnou a doma vypiplanou vánoční hvězdu v plné síle.

Zajímavosti o vánoční hvězdě

  • Vánoční hvězda je známá svými výraznými červenými listy, které často považujeme za květy, ale ve skutečnosti jsou květy malé žluté kuličky uprostřed těchto listů.
  • Rostlina pochází z Mexika, kde je symbolem Vánoc už od 17. století a je zde považována za trvalku. Patří do čeledě pryšcovitých a je pro domácí mazlíčky i děti jedovatá. Její bílé mléko může způsobit nepříjemnou vyrážku.

    Tip: Doplňte sváteční stůl blyštivým zlatým andělem nebo hvězdou, které spolu s vaší živou dekorací dodají domovu skutečný vánoční esprit. Ozdoby můžete využít díky praktické šňůrce také na stromeček.