Tento web používá cookies. Více informací o používaní souborů, jejich uplatnění a schválení lze nalézt zde

ok
Menu
300 Kč pro vásRegistracePřihlášení300 Kč pro vásKošík
DomůDomůInspirace

Flera radí: Jak řešit osvětlení v zahradě

Ateliér Flera · 16. února 2022

Osvětlení prodlouží dobu, po kterou budete chtít plnohodnotně trávit čas ve své zahradě. Přinese vám pocit bezpečí, intimity i nový pohled na váš „venkovní obývák“. Dobře naplánované osvětlení dodá prostoru hloubku a napoví tajemství zahrady.

Kde v zahradě umístit světlo?

Stejně zodpovědně jako k rozvržení jednotlivých prvků i tematických celků v zahradě je potřeba přistupovat i k navrhování osvětlení.
„Procházejte zahradou a ptejte se sami sebe, co byste měli rádi osvětlené. Tedy co vyžaduje bezpečnost pohybu a také co by potěšilo vaše oko například při pohledu z oken vašeho domu,“ říká zakladatel atelieru Flera Ferdinand Leffler. „Nejdřív přemýšlejte, kudy potřebujete chodit každý den a za každého počasí. Chodíte pozdě večer pro dříví do krbu? Brzy ráno vstáváte a z kůlny berete vodítko a žrádlo pro psa? Sem potřebujete světla určitě. Pak se zamyslete, kterou část zahrady máte výjimečně rádi a kvůli brzké tmě si ji tolik neužíváte,“ doporučuje zkušený zahradní architekt.

Zjistěte, kde vám venkovní osvětlení chybí

Ideální pro správný návrh venkovního osvětlení jsou opakované virtuální procházky prostorem se simulací různých situací — sedím na zahradě a začne se stmívat, přijdu v noci domů, vcházím brankou do zahrady a jdu směrem k domu, případně jdu za tmy z terasy do zahrady, zamiloval(a) jsem si noční koupání v bazénu... Takto konkrétně nejlépe zjistíte, jestli jste nezapomněli na žádný vypínač, nebo jestli návrh není příliš „pestrý“ a okruhů nakonec nebude zbytečně moc. „Obvykle plánujeme dva až pět okruhů,“ dodává technický ředitel atelieru Flera Jiří Stiborek.

Jak řešit rozvod elekřiny pro osvětlení zahrady

Celý koncept pro rozvody elektřiny je následně potřeba projednat s elektroprojektantem nebo elektrikářem, aby byla jeho realizace v souladu s příslušnými normami. Kromě dostatečné kapacity jde i o maximální bezpečnost uživatelů a životnost systému.
„Velmi důležitá je dobře provedená řemeslná práce elektrikáře. Pro exteriéry to platí dvojnásob: jsou vystaveny dešti a vlhkosti. Kabely by měly být umístěné v chráničkách v dostatečné hloubce. Doporučujeme vše zakreslovat, věřte, že po pár letech už si nevzpomenete, kudy přesně rozvody vedou,“ připomíná Jiří Stiborek.

Exteriérové osvětlení plánujte kvůli rozvodům elektřiny ideálně rovnou současně s interiérovým. Nad jeho provozem přemýšlejte v kontextu fungování domu a vhodně zvolte ovládací prvky i samotné umístění svítidel.

Nad čím se zamyslet?

• Všímejte si při tom například i veřejného osvětlení. Zahrada s blízkou pouliční lampou se většinou obejde bez dalších orientačních světel.
• Vezměte v potaz i to, jak budou reflektory vypadat vypnuté přes den. Stínidla mohou být sama o sobě výrazným prvkem zahrady (někdy až příliš). Mohou být ale i prakticky neviditelná a svůj potenciál odhalit až po rozsvícení.
• Berte ohled na sousedy (svítidla by neměla mířit do jejich oken) i živočichy.
• Nenechávejte světla rozsvícená po celou noc. Pokud prostor aktivně neužíváte, bude lepší, když osvětlení zůstane vypnuté.

Na co si dát pozor, když vybíráte venkovní osvětlení

Na světelných zdrojích do zahrady nešetřete. „Naše zkušenost je taková, že světla z hobbymarketů za pár stovek bohužel po uplynutí dvouleté záruky často zlobí,“ varuje zahradní architekt.
Velmi důležitá je i barva světla. Barevná světla se používají jen zřídkakdy a musí pro ně být zvláštní důvod, jinak se většinou jedná o kýč. Ideální je bílé osvětlení. Ale pozor, není bílá jako bílá. Zjednodušeně řečeno rozeznáváme tři typy „bílého“ světla – teplé, neutrální a studené. „Nedoporučuji solární lampy, jejichž světlo působí chladně, dejte přednost zdrojům s teplým tónem,“ vyzývá Ferdinand Leffler.

Dalším důležitým aspektem jsou samotná svítidla. Pro většinu realizací platí, že svítidla mají být sama o sobě co nejméně nápadná, klíčový je efekt osvětlení, který v zahradě poskytnou.
Pro osvětlení prvků umístěných ve výsadbách však využijte reflektory, které se pod rozpínajícími se listy rostlin neztratí. „Rád používám velmi decentní a nízké sloupky, které se skryjí do záhonů. Barvu konkrétních svítidel doporučuji tmavou, matně černou nebo antracitovou. Často nabízenému nerezu se raději vyhněte, se zahradou se příliš nekamarádí: jeho povrch je hodně nápadný a poutá na sebe nežádoucí pozornost,“ upozorňuje zakladatel atelieru Flera.

Další tipy na venkovní světlo

• Při plánování zahradního osvětlení berte v potaz jak osvětlení funkční, tak atmosférické. Světla vám pomohou k bezpečnému a pohodlnému pohybu po zahradě, ale zároveň umějí zahradě dodat hloubku a magickou večerní náladu. Stačí akcentovat určitý prvek – kmen stromu, umělecké dílo nebo třeba vodní hladinu. Žijte ve své zahradě a užívejte si její krásu i po setmění.

• Na terasu a balkon můžete zvolit světla podobná obývákovým. Obzvlášť pokud jste si na terasu navrhli pohodlné čtení křeslo nebo venkovní pohovku, může výraznější venkovní osvětlení místo zútulnit a zabydlet.

• Další rady a podrobnější informace najdete v knize Zelené pokoje – můžete ji koupit na www.flera.cz.

• Pokud plánujete úpravy ve své zahradě, dobrým pomocníkem vám bude on-line kurz Žijte ve své zahradě. V 10 kapitolách se krok za krokem naučíte, jak rozvrhnout prostor i které rostliny kam zasadit. Začněte studovat kdykoliv.