Obývací pokoj se slevou až 25 % | Ušetřete ještě dnes →
Máme novou appku | Objevte její výhody →
300 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Flera radí: Jak řešit osvětlení zahrady

Osvětlení prodlouží dobu, po kterou budete chtít plnohodnotně trávit čas ve své zahradě. Přinese vám pocit bezpečí, intimity i nový pohled na váš „venkovní obývák“. Dobře naplánované osvětlení dodá prostoru hloubku a napoví tajemství zahrady.

Kam v zahradě umístit světlo

Stejně zodpovědně jako k rozvržení jednotlivých prvků i tematických celků v zahradě je potřeba přistupovat i k navrhování osvětlení.

„Procházejte zahradou a ptejte se sami sebe, co byste měli rádi osvětlené. Tedy co vyžaduje bezpečnost pohybu a také co by potěšilo vaše oko například při pohledu z oken vašeho domu,“ říká zakladatel atelieru Flera Ferdinand Leffler.

Je proto důležité si promyslet, kudy potřebujete chodit každý den a za každého počasí.

„Chodíte pozdě večer pro dříví do krbu? Brzy ráno vstáváte a z kůlny berete vodítko a žrádlo pro psa? Sem potřebujete světla určitě. Pak se zamyslete, kterou část zahrady máte výjimečně rádi a kvůli brzké tmě si ji tolik neužíváte,“ doporučuje zkušený zahradní architekt.

Simulace různých světelných situací

Ideální pro správný návrh venkovního osvětlení jsou opakované virtuální procházky prostorem se simulací různých situací — sedím na zahradě a začne se stmívat, přijdu v noci domů, vcházím brankou do zahrady a jdu směrem k domu, případně jdu za tmy z terasy do zahrady, zamiloval(a) jsem si noční koupání v bazénu.

„Obvykle plánujeme dva až pět okruhů,“dodává technický ředitel atelieru Flera Jiří Stiborek.

Takto konkrétně nejlépe zjistíte, jestli jste nezapomněli na žádný vypínač, nebo jestli návrh není příliš „pestrý“ a okruhů nakonec nebude zbytečně moc.

Rozvod elektřiny pro osvětlení zahrady

Celý koncept pro rozvody elektřiny je následně potřeba projednat s elektroprojektantem nebo elektrikářem, aby byla jeho realizace v souladu s příslušnými normami. Kromě dostatečné kapacity jde i o maximální bezpečnost uživatelů a životnost systému.

„Velmi důležitá je dobře provedená řemeslná práce elektrikáře. Pro exteriéry to platí dvojnásob: jsou vystaveny dešti a vlhkosti. Kabely by měly být umístěné v chráničkách v dostatečné hloubce. Doporučujeme vše zakreslovat, věřte, že po pár letech už si nevzpomenete, kudy přesně rozvody vedou,“připomíná Jiří Stiborek.

Exteriérové osvětlení plánujte kvůli rozvodům elektřiny ideálně rovnou současně s interiérovým. Nad jeho provozem přemýšlejte v kontextu fungování domu a vhodně zvolte ovládací prvky i samotné umístění svítidel.

4. Okolní vlivy

  • Všímejte si při tom například i veřejného osvětlení. Zahrada s blízkou pouliční lampou se většinou obejde bez dalších orientačních světel.
  • Vezměte v potaz i to, jak budou reflektory vypadat vypnuté přes den. Stínidla mohou být sama o sobě výrazným prvkem zahrady (někdy až příliš). Mohou být ale i prakticky neviditelná a svůj potenciál odhalit až po rozsvícení.
  • Berte ohled na sousedy (svítidla by neměla mířit do jejich oken) i živočichy.
  • Nenechávejte světla rozsvícená po celou noc. Pokud prostor aktivně neužíváte, bude lepší, když osvětlení zůstane vypnuté.

Design i vhodný odstín světla

Na světelných zdrojích do zahrady nešetřete. „Naše zkušenost je taková, že světla z hobbymarketů za pár stovek bohužel po uplynutí dvouleté záruky často zlobí,“ varuje zahradní architekt.

Velmi důležitá je i barva světla. Barevná světla se používají jen zřídkakdy a musí pro ně být zvláštní důvod, jinak se většinou jedná o kýč. Ideální je bílé osvětlení. Ale pozor, není bílá jako bílá. Zjednodušeně řečeno rozeznáváme tři typy „bílého“ světla – teplé, neutrální a studené.

„Nedoporučuji solární lampy, jejichž světlo působí chladně, dejte přednost zdrojům s teplým tónem, vyzývá Ferdinand Leffler.

Dalším důležitým aspektem jsou samotná svítidla. Pro většinu realizací platí, že svítidla mají být sama o sobě co nejméně nápadná, klíčový je efekt osvětlení, který v zahradě poskytnou.

Pro osvětlení prvků umístěných ve výsadbách však využijte reflektory, které se pod rozpínajícími se listy rostlin neztratí.

„Rád používám velmi decentní a nízké sloupky, které se skryjí do záhonů. Barvu konkrétních svítidel doporučuji tmavou, matně černou nebo antracitovou. Často nabízenému nerezu se raději vyhněte, se zahradou se příliš nekamarádí: jeho povrch je hodně nápadný a poutá na sebe nežádoucí pozornost,“ upozorňuje zakladatel atelieru Flera.

Další tipy pro výběr zahradního osvětlení

  • Při plánování zahradního osvětlení berte v potaz jak osvětlení funkční, tak atmosférické. Světla vám pomohou k bezpečnému a pohodlnému pohybu po zahradě, ale zároveň umějí zahradě dodat hloubku a magickou večerní náladu. Stačí akcentovat určitý prvek – kmen stromu, umělecké dílo nebo třeba vodní hladinu. Žijte ve své zahradě a užívejte si její krásu i po setmění.
  • Na terasu a balkon můžete zvolit světla podobná obývákovým. Obzvlášť pokud jste si na terasu navrhli pohodlné čtení křeslo nebo venkovní pohovku, může výraznější venkovní osvětlení místo zútulnit a zabydlet.
  • Další rady a podrobnější informace najdete v knize Zelené pokoje – můžete ji koupit na www.flera.cz.
  • Pokud plánujete úpravy ve své zahradě, dobrým pomocníkem vám bude on-line kurz Žijte ve své zahradě. V 10 kapitolách se krok za krokem naučíte, jak rozvrhnout prostor i které rostliny kam zasadit. Začněte studovat kdykoliv.