100 Kč pro vásRegistracePřihlášení100 Kč pro vásKošík

Pohovka v industriálním interiéru u malířky Justyny Małczak

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Uvažujete-li o tom, že by váš obývací pokoj měl připomínat umělecký ateliér, a přesto nic neztratil na jemnosti, nahlédněte do bytu polské malířky Justyny Małczak. Podařilo se v něm totiž snoubit něžné detaily s prvky ovlivněnými estetikou starých průmyslových hal.

Inspirujte se neotřelými kombinacemi i tipy na výběr sedačky pro bydlení s puncem industriálního stylu.

Podle čeho jste se řídila při výběru pohovky?

„Gauč je jedním z nejdůležitějších kusů nábytku našeho bytu - rodinný život se totiž točí spíše kolem něj než kolem stolu. Proto musel být především velký a pohodlný. Důležité pro mě bylo i estetické hledisko - chtěla jsem kousek v poměrně jednoduchém designu. Pohovka mě navíc zaujala potahem s výraznou vazbou nití připomínající ručně tkané koberce.

1. Bonami tip

Vsaďte na osvědčený tvar

Pokud chcete tu nejtypičtější pohovku pro industriální interiér, vyberte koženou. Kousek s hlubokým sezením, nižšími zády a vysokými podpěrkami bude zárukou pohodlí. Moderněji však působí umírněnější typ bez výrazného prošívání.

Chybu samozřejmě neuděláte ani s tvarově jednoduchou čalouněnou sedačkou na nožičkách, kterou snadno doladíte i stylově odlišnými doplňky - třeba s kapkou ženského elementu tak, jako je tomu u Justyny.

Proč jste zvolila právě krémovou barvu pohovky?

„Světlá pohovka v zemitém odstínu byla ideálním základem pro budoucí kompozice v různých stylech – někdy pro styl střídmý a minimalistický, někdy pro zdobnější interiér s trochou lesklého sametu, ale i pro kombinace s boho kousky nebo pro míchání s etno tkanimami zděděných po babičce nebo dovezených z cest.“

2. Bonami tip

Využijte syté odstíny i patinu

Vhodné barvy budou takové, které připomínají materiály starých továren. Zatímco kožené sedačce bude nejvíce slušet cihlová či karamelová, u čalouněné vsaďte zejména na neutrální šedou a krémovou. Výstřednější povahy ocení pohovku v petrolejové či vínové.

Z hlediska materiálů bude vždy pro industriální obývák absolutní jedničkou kůže. Sice si za takový kousek připlatíte, ale litovat zřejmě nebudete. Bude totiž stejně jako dobré víno zrát každým rokem do krásy. Patina pak zdůrazní přepychovost tohoto jedinečného materiálu. A pokud nakonec vyberete čalouněnou, sáhněte po manšestru, případně sametu.

Váhala jste nad něčím?

„Ano, nad barvou. Chtěla jsem světlou, aby obývací pokoj rozjasnila. Zároveň jsem ale zvažovala, zda je to praktické, přece jen by se mohla sedačka snáze zašpinit. Konzultace s přáteli vlastnících podobné pohovky a pár přečtených článků mě však přesvědčily. Navíc kvalita potahové látky a moderní čisticí prostředky tento problém natolik eliminují, že se vyplatilo se svého vysněného kousku nevzdat."

3. Bonami tip

Nepodceňte sílu doplňků

S doplňky v industriálním interiéru zacházejte citlivě. Na koženou sedačku klidně položte huňatou kožešinu a přidejte několik taburetů či podnožek. Nic nezkazíte ani výrazným perským kobercem.

Pokud je však většina dominantních kousků spíše střídmějšího stylu, obohaťte je zdobnějšími plédy a polštáři.

Co je pro vás synonymem pohodlí?

„Chvíle, kdy se zabořím do pohovky a mám na ní spoustu místa. Proto je pro mě tak důležitá i dostatečná hloubka sedadla. Obývák pro nás není jen místem, kde bychom se na chvilku zdrželi nad šálkem kávy, ale je to dokonalá relaxační zóna, kde si rádi vychutnáváme společně strávený čas.

4. Bonami tip

Odlehčete prostor kovovými kousky

Vzhledem k tomu, že mohutná kožená či čalouněná pohovka bude natolik výrazným prvkem místnosti, dovoluje zpravidla už jen omezené kombinace s jinými styly. Nejvhodnější proto budou prvky kovové a minimalistické, které industriální pokoj odlehčí.

Pokud však máte estetické cítění a neovladatelnou chuť experimentovat, můžete si dopřát i kousky stylově odlišné. Koneckonců Justynin domov je toho zářným příkladem.

Objevte další inspiraci pro výběr pohovky