Tento web používá cookies. Více informací o používaní souborů, jejich uplatnění a schválení lze nalézt zde

ok
Menu
300 KčRegistracePřihlášení300 KčKošík
DomůDomůInspirace

Proč si pořídit koberec do jídelny

Že jsou koberce v kuchyni a jídelně zbytečnost? Ale kdeže. Ani tady se jim není nutné bránit. Právě naopak. Díky nim budou i tyto prostory zase o něco útulnější, pohodlnější, ale i praktičtější. Vhodné materiály odolají nečistotám a navíc ještě zahřejí - takže můžete dát vale studeným chodidlům.

Inspirujte se našimi radami a tipy, jak vybrat ten správný kousek.

Odolnost zajistí krátká a hustá vlákna

Vzhledem k tomu, že koberec bude muset čelit pořádné zátěži bude prioritou hlavně odolnost - a tu zaručí kousky s vysokou hustotou vláken a krátkým vlasem. Nezapomínejte ani na protiskluzovost koberce, případně pod něj využijte speciální gumovou podložku, která jej zafixuje na místě.

Tvar na míru lince

Zatímco pro linku orientovanou pouze k jedné stěně, případně ke dvěma protilehlým stěnám, bude vhodný spíše užší běhoun, pro rohové pracovní desky bude potřeba zohlednit poměr všech stran, slušivější proto může být i o něco širší kousek. Při výběru však myslete na to, abyste udrželi od linky dostatečný odstup a umístění koberce bylo symetrické.

Barva sladěná s nábytkem

Chcete-li výrazný kusový koberec, vyberte jeho barvu podle židlí či stolu. Alespoň jeden z převládajících odstínů na podložce zopakujte. Interiér tak bude působit uceleně. Působivé je i monochromatické ladění, kdy se barva jídelního setu a koberce drží pouze několika tónů téže barvy.

Vzory zamaskují smítka

V jídelně i kuchyni jsou praktičtější tmavé a pestrobarevné koberce, na kterých není znát kdejaké smítko. Například s tmavě červeným orientálním tkaným kobercem dodáte šmrnc zejména minimalistické kuchyni. Šedý koberec s geometrickým vzorem zase bude slušet moderní kuchyni.

Kulatý koberec místnost zjemní

Oválný koberec v kuchyni bude působit ladně a pomůže zjemnit interiér, v němž dominuje nábytek s ostrými hranami. Sáhnout můžete po jutovém, konopném či z mořské trávy. Nejlepšího dojmu dosáhnete hrou s kontrasty - světlý kousek bude působit přitažlivě na tmavé podlaze a naopak.

Ohraničí jídelní prostor

Vybíráte-li koberec pod stůl, myslete i na dostatek místa pro odsunutí židlí. Od stolu by to mělo být z každé strany alespoň 60 centimetrů. Pro názornou představu můžete využít lepicí pásku, kterou si na podlaze vyznačíte požadovaný rozměr.

Vyváží interiérovou dispozici

Máte čtvercovou jídelnu? Zpravidla neuděláte chybu s kulatým kobercem. Je-li však spíše podélná, bude v ní nejlépe vypadat obdélníkový. Zohledněte i tvar stolu. Zatímco kulatý ladí s kulatým kobercem, oblý a obdélníkový stůl bude tvořit perfektní dvojku s obdélníkovým kobercem.

Více rad a tipů najdete zde