Až -20 % na scandi domov | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

7 DIY nápadů na vánoční dekorace, které hravě zvládnete

Už to u vás doma vypadá, že může Ježíšek zaťukat na okno, nebo ještě vánoční výzdobu ladíte? Máme pro vás 7 tipů na krásné adventní dekorace. Pusťte se s námi do tvoření.
Vytvořte si krásné vánoční dekorace z papíru, přírodnin a dalších materiálů

Vytvořte si krásné vánoční dekorace z papíru, přírodnin a dalších materiálů

1. Jednoduché a přitom efektní mramorované ozdoby

Na tyhle ozdoby budete potřebovat jen dvě věci: skleněné, nebo umělohmotné baňky a speciální mramorovací barvy. Možná je doma nemáte, ale seženete je v každých výtvarných potřebách. Uvidíte, že jsou skvělé. Pak si s nimi namramorujete vše – od květináčů, svíček, krabiček, až po různé vázy. Vánoční koule jsme použili obyčejné bílé.

Jak postupovat?

 • Mramorovací barvy se používají technikou tisku z vodní plochy. To znamená, že budete potřebovat větší a hlubší nádobu. Ideálně třeba mísu, kterou nepoužíváte, abyste vytvořili větší plochu, ale zároveň se mohla baňka ponořit.
 • Na vodní plochu potom kapejte mramorovací barvu – stačí jen dvě, tři kapičky. Ty vytvoří na povrchu tenoučkou vrstvičku, kterou párátkem jemně rozházejte. Tím vytvoříte efekt mramorování.
 • Nyní do nádoby ponořte vánoční koule. Uvídíte, že barva okamžitě přilne k ozdobě. Ozdobu pak vytáhněte z vody a nechte důkladně zaschnout.

  Tip: Vezměte si na práci gumové rukavice. Efekt si nejprve vyzkoušejte na něčem, co vám nevadí zničit.

2. Využijte přírodní materiál z lesa

Při procházkách si nasbírejte různé druhy šišek, suchých nažek a plodů. S těmi pak můžete pracovat různě. Nastříkejte je zlatou, měděnou, nebo stříbrnou barvou. Pěkně a efektně bude působit i umělý sníh.

Co ještě můžete vytvořit?

 • Na stromeček třeba řetěz ze šišek.
 • Platanové kouličky v měděné barvě jsou krásné ve věncích a svícnech.
 • Šišky vypadají skvěle v kombinaci s bílými peříčky.
 • Perfektní surovina je také mech. Použijte ho na věnce, nebo do minimalistických svícnů.
Využijte na zdobení přírodní materiály – šišky nebo koule platanu

Využijte na zdobení přírodní materiály – šišky nebo koule platanu

3. Něžné vločky technikou macrame

Letošní barva Vánoc je prý bílá, ale jakmile si tyhle vločky vyrobíte, budete s nimi zdobit stromeček každý rok. Budete na ně potřebovat bílý provázek na macramé a drátek.

Jak na ně?

 • Udělejte si základ z drátku. Ten potom postupně obmotávejte základním macramé uzlíkem.
 • Drátek můžete i obháčkovat, pokud si na složitější macramé techniku netroufáte.
  Tip: Vyrobte si vločky menší a ozdobte jimi větvičku ve váze na stole.
Macramé vločky vyrobíte za chvilku – bude vám stačit drátek a provázek

Macramé vločky vyrobíte za chvilku – bude vám stačit drátek a provázek

4. Svíčky zdobené ubrouskovou technikou

Na svíčku využijte jakýkoli motiv z obyčejných ubrousků. My jsme si nakonec ubrousky s kapradím vyrobili sami. Na obyčejný bílý ubrousek jsme obtiskli rub rostliny akrylovou barvou. Tu jsme jemně natupovali, aby vytvořila tenkou vrstvičku a výsledný obtisk byl hezky ostrý. Co dalšího budete potřebovat? Už jenom štětec a lepidlo na ubrouskovou techniku. Postupujte opatrně Z ubrousku využijete jen vrchní potištěnou vrstvu. Motiv kapradí si jemně odtrhněte a štětcem namočeným v lepidle natupujte na svíčku. Nechte zaschnout a máte hotovo.
Svíčky ozdobené ubrouskovou technikou

Svíčky ozdobené ubrouskovou technikou

5. Netradiční adventní věnec

Na tenhle věnec jsme využili větvičky břízy, kterou právě ostříhali u silnice. Její větve mají skvělou vlastnost, jsou tenké a pružné, takže je smotáte do pravidelného kruhu, aniž byste je polámali.
Co budete ještě potřebovat? Věnec z větví zpevněte na několika místech tak, že ho omotáte květinářským drátem. Pak jsme vzali štětec a bílou barvou jemně pokryli povrch věnce, aby vypadal, že na něj zrovna napadal sníh. Pokud chcete využít věnec jako adventní se svíčkami, právě v tuto dobu k němu přidělejte držáky na svíčky. Ideálně tavnou pistolí, aby pevně držely na místě. Dozdobili jsme ho jen několika větvičkami a kuličkami šípku, ale určitě se hodí také: šišky, plody ilexu, jmelí, různé mechy, lišejníky, papírové vločky nebo textilní stuhy.

Tip: Březový základ si můžete po Vánocích odzdobit a využít na jarní věnec.

6. Průhledné skleněné baňky s ukrytými peříčky

Průhledné skleněné baňky jsou také velmi vděčnou ozdobou, kterou si můžete doladit na mnoho způsobů. My jsme si vybrali bílá pírka, ale možností je mnohem víc.
Jak na ně?
Ze skleněných baněk opatrně vytáhněte krytku a vsuňte do nich 2 – 3 bílá peříčka.
Co ještě ukrýt uvnitř?
Mohou to být jemné větvičky, lístky eukalyptu, třpytky, korálky, fotku, umělý sníh, hvězdičky, stužku, světýlka. Nebo do baňky vlijte barvu a částečně je uvnitř obarvěte.
Vyplňte průhledné baňky kvítky, pírky nebo třeba korálky

Vyplňte průhledné baňky kvítky, pírky nebo třeba korálky

7. Věnec z jedlového chvojí a štětky

Opět tu máme inspiraci na přírodní věnec, který se hodí na zeď nebo na dveře. Připravte si na něj kruhový základ vyrobený z psího vína. Jak na něj jsme psali v článku o podzimních věncích.
Na tento základ pak drátkem postupně přidělávejte jedlové větvičky proložené bodláky (štětkou), borůvčím a šípky. Nenechte se omezovat a určitě použijte i další přírodniny jako je například jmelí, barvínek, modřínové větvičky se šiškami a podobně.
Jak věnec zavěsit na dveře?

 • Nejjednodušší je samozřejmě nějaký hřebíček, nebo skobička. Ale ne každý chce do svých dveří vrtat. Pak můžete hřebíček udělat na horní hranu dveří. Tam nebude malí hřebík vidět. Od něj pak zavěste věnec na tenký vlasec.
 • Máte bezpečnostní dveře, které jsou uvnitř kovové? Pak se poohlédněte po magnetických držácích.

  Tip: Nechce se vám do tvoření? Tak si u nás kupte věnec hotový.
Krásný zimní věnec působí upraveně díky pravidelně vkládaným bodlákům

Krásný zimní věnec působí upraveně díky pravidelně vkládaným bodlákům