Sleva 15 % s kódem UNOR15 | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Vánoční světelný řetěz: jak na to, aby se už nezamotal

Vánoční světýlka se zamotávají. Je to tak a je třeba o tom začít mluvit. Stává se to i nejlepším z nás. Místo ztrácení nervů si proto pojďme říct, jak se světelným řetězem vyzdobit byt, jak jej vybírat a co udělat proto, aby se už příště nezamotal.

Co dělat, když se světýlka zamotají

V nervy drásajícím boji cupujete jednu žárovičku za druhou až na chvilku není zřejmé, jestli vy rozmotáváte světýlka, nebo ony zajaly vás. Tyhle radostné momenty z Vánoc zažil asi každý.

Platí jediné. Obrňte se trpělivostí, najděte jeden z volných konců a pokračujte s rozmotáváním odsud. Nakonec uspějete.

Bonami tip:

Udělejte z nedokonalosti přednost a zamotaná světýlka použijte jako neotřelou vánoční dekoraci. Umístěte světelný řetěz například do větší sklenice tak, abyste jej mohli zapojit. S minimem úsilí vyrobíte poutavou světelnou dekoraci.

Sebe i rodinu tak ušetříte zbytečného stresu a pořídit pár světýlek do zásoby zabere jen chviličku. Obzvlášť, když víte, jak je vybírat. A s tím vám poradíme my.

Jak vybírat vánoční světýlka

Abyste nemuseli na poslední chvíli utíkat do večerky za rohem a bezhlavě tam pořídit světýlka s nadějí, že jsou funkční a nevykopnou elektřinu v celém domě, stačí si jen ujasnit těchto pár věcí:
Klasické, nebo LED žárovky?
Světelné LED žárovky jsou téměř bezporuchové a mají nízkou spotřebu energie. Vybrat si můžete z mnoha barev a hodí se do interiéru i exteriéru. Jen je nevyužívejte v dětském pokoji či ložnici, jejich modrá vlnová délka by vám mohla narušovat kvalitní spánek.

Klasické žárovkové osvětlení vyniká především svou nižší pořizovací cenou. Navíc pro někoho mohou mít svou sentimentální hodnotu, protože si nepochybně udržely svůj půvab.
Napájení do sítě, nebo na baterky?
S osvětlením na baterky nemusíte řešit vzdálenost k elektrické zásuvce a nikde vám nepřekáží dlouhý kabel. Na druhou stranu mají baterky jen omezenou životnost a je třeba počítat s jejich výměnou. Jestli se rozhodnete pro světýlka do elektrické zásuvky, dejte přednost těm, které mají vypínač či časovač. Na noc je zhasnete, což je úspornější a můžete jít spát s klidným pocitem, že vánoční stromeček neskončí v plamenech.
Bezpečnost na prvním místě
V každém případě musí světýlka splňovat předepsané bezpečnostní normy, které si sami snadno ověříte. Stačí se podívat na stupeň jejich krytí neboli IP. Světýlka do interiéru by měly mít krytí IP20 a ty venkovní krytí IP44.
Jednobarevné, nebo pořádná diskotéka?
Naprosto klasikou jsou bílá světýlka a to buď v teplé nebo studené variantě. Teplá bílá s sebou přináší pocit útulna a vytváří intimní atmosféru. Skvěle se hodí k rustikálnímu typu dekorací ze dřeva či v červeno-zlatých barvách.

Světýlka ve studené bílé se hodí modernějších interiérů. Krásně je sladíte s výzdobou v modro-stříbrných či jiných chladnějších barvách.

O bujarou vánoční atmosféru se postarají barevné světelné řetězy, kde většinou nesmí chybět červená, modrá, zelená a další barvy. Každá domácnost je s nimi hned veselejší, jen zvažte, jak vám budou ladit ke zbytku vánoční výzdoby.
Jak dlouhý řetěz vybrat?
Nakoupit náhodně různá pěkná světýlka je sice plán, ale brzy můžete přijít na to, že jsou příliš dlouhá nebo hůř moc krátká. Především u vánočního stromečku by to mohla být potíž. Proto přicházíme s jednoduchým tahákem.

Vyberte délku světýlek podle výšky stromku

Stromek 1,5 m ➜ řetěz 15 - 20 m

Stromek 2 m ➜ řetěz 20 - 25 m

Stromek 2,5 m ➜ řetěz 25 - 30 m

Stromek 3 m ➜ řetěz 30 - 35 m

Co dělat, aby se světýlka už nezamotala

Známe to, Vánoce jsou za námi, všichni chceme mít úklid co nejdříve z krku, a tak zběsile motáme světýlka kolem ruky a odklízíme je do krabice. Tak zas za rok.

Jenže světýlka jako by si žila vlastním životem a za rok bývají zase k nerozmotání. Můžete si říct, že je to starost vašich budoucích já, nebo si přečíst pár jednoduchých tipů, jak na zamotaná světýlka vyzrát.
Omotejte je kolem kartonu
Do kartonové desky vystřihněte malou šterbinu, do které zasunete jeden z konců světýlek. Ještě lépe uděláte, když daný konec řetězu zajistíte lepicí páskou. Pak už jen celá světýlka postupně obmotejte kolem kartonu a druhý konec řetězu opět pro jistotu přilepte.

Stejně tak se dají použít srolované noviny či několik rolí od toaletního papíru přilepených k sobě. Garantujeme vám, že se ani nehnou.

Použijte ramínko
Jestli zrovna nemáte po ruce kus kartonu, poslouží vám i ramínko se dvěma klipy. Jeden konec řetězu přicvakněte do klipsu a obmotávejte kolem ramínka. Druhý konec zacvakněte do druhého klipsu a tadá, máte hotovo.