Mid Season Sale | Ušetřete až 50 % →
Zahradní sezóna je tady | Vybavte se →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak se staví sen: Proměna stoletého stavení na moderní bydlení

Kateřina Chourová
Kateřina Chourová
Bonami Blogger

Paní Vendula se vdávala s nadějí na láskyplný partnerský život. Všechno se ale změnilo během jedné vteřiny, kdy její muž náhle zemřel. Vendula zůstala sama s malým dítětem a sedmiletou dcerou Gábinkou a Terezkou. S minimální finanční podporou, zchátralým domem a s hypotékou se tak snaží čelit překážkám, jenž nepříznivý osud přinesl.

Inspirujte se proměnou domu, které se ujali designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný. Pořad Jak se staví sen můžete zhlédnout každý pátek ve 22:00 na TV Prima a na webových stránkách.

Čistý, vzdušný a elegantní prostor

Více než stoletý dům koupil Vendulin manžel ještě předtím, než se poznali. Začal tedy opravovat zahradu a zadní část stavení. Na více nedošlo. Díky solidaritě sousedů ale opravili ještě střechu.

Vše ostatní bylo dosud v původním stavu, zařízené starým nábytkem, zcela nevyhovující kuchyní, špatnými podlahami a rozsáhlou chodbou, které chybělo zádveří. K tomu patřily i zastaralé rozvody vody a elektroinstalace, které byly v havarijním stavu.

Designéři proto měli jasný úkol – vybudovat čistý, vzdušný a elegantní prostor, který bude praktický a plně funkční pro maminku s dvěma malými dětmi.

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Aby kuchyně působila vzdušně a projasněně, sáhli designéři po světlé výmalbě. Zařízení interiéru pak vybírali v barevné kombinaci krémové a tmavě hnědé. Tím docílili velmi moderního a minimalistického rázu.

V kuchyni využili ostrůvek s baterií v černé barvě, který prostoru dominuje a vymezuje kuchyňskou část od jídelní. Pro osvětlení využili bodová světla a dva výrazné lustry – tříramenné světlo v černé barvě nad ostrůvkem a závěsné světlo nad jídelním stolem, jež lze osadit hořícími svíčkami a vytvořit tak jemné a romantické osvětlení.

Elegantní posezení vytvořily tmavé koženkové židle s velkorysým jídelním stolem v bílé barvě, který nechá vyniknout krémové prostírání a sadu šedého kameninového nádobí.

Kuchyně před proměnou

Kuchyně po proměně

Decentní proměna ložnice

V případě ložnice se designéři rozhodli pouze pro jemnou změnu. Nainstalovali stínící roletu a položili novou podlahu, aby dodali interiéru na ucelenosti.

Přidali i jemné textilie a vyměnili běžné barevné povlečení za bílé s decentním vzorkem.

Vzhledu spací části dodal moderní punc tmavomodrý pléd a několik drobných dekorací. Díky tomu je současný interiér útulný a příjemný, ať už jde o odpočinek během dne nebo o spánek v noci.

Ložnice před proměnou

Ložnice po proměně

Stylová chodba s překvapivými prvky

Chodbu rozdělili designéři na zádveří a hlavní část, čímž zajistili akustický, teplotní a optický předěl. Další výraznou změnou bylo nahrazení stávajícího schodiště za skládací. Původní niky designéři zachovali a barevně je sladili s novým interiérem.

O dostatek úložných prostor se postarala černá šatní skříň z borovicového dřeva, minimalistické police, věšáky a konzolový stolek. K útulnému dojmu přispěla i polstrovaná lavice. Interiér doplnili designéři jednoduchými květináči, obrazem a zrcadlem v kovovém rámu.

Sádrokartonový podhled plní funkci estetickou i praktickou, jelikož se jím vytvořila kapsa, kterou designéři využili k uschování elektroinstalace i vodovodního potrubí. Zajímavým prvkem v prostoru chodby se stala také cementová stěrka, která svou nepravidelnou strukturou koresponduje s celým prostorem a tváří starého domu.

Chodba před proměnou

Chodba po proměně

Tvůrci proměny

Proměnu tohoto interiéru měli na starosti designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný.