Chcete bydlet osobitě? Inspirujte se →
Až -15 % na koupelnu | Ušetřete ještě dnes →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Jak vyzdobit malý byt na Vánoce

Zvládnout vánoční výzdobu bytu tak, aby interiér působil útulně a zároveň nepřeplácaně, je výzva. Máte-li k dispozici jen pár metrů čtverečních, využijte prostor především prakticky.

Inspirujte se našimi tipy a rafinovanou vánoční výzdobou interiéru podle slovenských blogerů Lucky a Tomáše, které můžete sledovat pod kreativním účtem Peknebyvat.

Zdobte kreativně, ale s mírou

Méně je někdy více. V tomto případě to doslova znamená, že méně vánočních dekorací znamená více prostoru. Díky tomu navíc každá jedna dekorace naplno vynikne.

Vánoční stromek a nekonečné girlandy nejsou to jediné, čím můžete vyzdobit byt. Vánoční osvětlení do okna, větvičky ve váze, adventní věnec na stůl či dveře a pár vánočních polštářků na pohovce bohatě postačí.

Vánoční atmosféra ve všech místnostech

Máte doma spoustu oblíbených ozdob a nechcete se vzdát ani jedné z nich? Využijte je i v jiných místnostech, než je obývací pokoj. Ozdobte také předsíň, ložnici, kuchyni i pokoj pro hosty. Tímto způsobem využijete všechny dekorace a zároveň vaše prostory nebudou působit zahlceně.

Vyberte vánočním dekoracím správné místo

Nezabírejte další prostor, ale využijte plochy, které máte k dispozici. Police, skříňky a stolky jsou pro umístění dekorací ideální. Vánoční stromek může být menší a také postavený na kousku nábytku, který má i jinou funkci. Pokud chcete mít větší stromeček, umístěte jej do rohu místnosti.

Vánoční osvětlení je základ úspěchu

Pomocí správného osvětlení můžete malý prostor opticky zvětšit a zároveň i zútulnit. Rozmístěte světelné řetězy do oken, na stěnu nebo třeba na nábytek. Můžete vyzkoušet i svítící vánoční hvězdy různých velikostí a barev nebo minimalistické vánoční svícny do okna.

Závěsné dekorace ušetří místo

Jistě si pamatujete na výzdobu ze základní školy, když jsme si všichni ve třídách zdobili okna různými hvězdičkami či dokonce nálepkami na sklo. Dnes je možností mnohem více. Do okna si můžete pověsit baňky na stromeček, originální svítící dekorace, věnec nebo girlandu a stále budete mít kudy chodit.

Přírodní dekorace ve světlých barvách

Světlé barvy prostor opticky zvětší. Při zdobení stromečku tedy zvolte bílé nebo krémové vánoční ozdoby v kombinaci se stříbrnou pro slavnostnější efekt. Skvěle se ale hodí také přírodní DIY ozdoby, jako je sušený pomeranč, ořechy, slaměné ozdoby, popcornové řetězy nebo šišky.

Pro textil volte spíše jednoduché vzory

Ještě více domov o svátcích zútulníte polštářky, plédy, závěsy i slavnostnějším povlečením. Do menšího bytu ale vybírejte spíše ty s jednoduchým minimalistickým vzorem nebo jednobarevné.

Bohaté zdobení na polštářích prostor opticky zmenšuje. Pokud ale i přesto toužíte po typicky vánočních motivech, zvolte jen jeden či dva polštářky a doplňte je ladícím jednobarevným textilem.